Tuz Gölü

Tuz Gölü

Son dakika tuz gölü haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan tuz gölü gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan tuz gölü haber sayfamızda...

Tuz Gölü

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 719 tuz gölü haberi bulunmuştur.
Son dakika: İşçi maaşlarına ek zam! Erdoğan müjdeyi canlı yayında açıkladı
Son dakika: İşçi maaşlarına ek zam! Erdoğan müjdeyi canlı yayında açıkladıGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı canlı yayında işçi ücretlerine dair müjdeyi açıkladı. Erdoğan, "Memur sözleşmesinde yaptığımız gibi  kamu işçilerinin ücretleri yüzde 2,5'luk bir artış daha ilave ediyoruz. Böylece işçilerimizin ücretlerinde yüzde 28'i bulan bir artış sağlamış oluyoruz." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan İran'dan doğal gaz akışının kesilmesine dair "Bizim İran'a borcumuz söz konusu değil, tam aksine bu iddialar yalandır.10-15 gün içinde doğal gaz akışı devam edecek." açıklamasında bulundu. Kur korumalı TL mevduatı hesabına dair bilgi veren Erdoğan, "Bakiye 25 Ocak itibarıyla 203 milyar lirayı aşmış durumda." dedi. Erdoğan ayrıca, "KDV konusunda da Hazine ve Maliye Bakanlığımız şu anda çalışmalarını yürütüyor." bilgisini paylaştı.
26.01.2022Ekonomi
Son dakika: Erdoğan 'İran'a borcumuz yok' dedi ve açıkladı: Doğalgaz akışı devam edecek
Son dakika: Erdoğan 'İran'a borcumuz yok' dedi ve açıkladı: Doğalgaz akışı devam edecekGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan İran'dan doğal gaz akışının kesilmesine dair "Bizim İran'a borcumuz söz konusu değil, tam aksine bu iddialar yalandır.10-15 gün içinde doğal gaz akışı devam edecek." açıklamasında bulundu.
26.01.2022Siyaset
Son dakika: Erdoğan'dan İstanbul'u esir alan karla mücadele eleştirisi: Bu tam anlamıyla basiretsizliktir
Son dakika: Erdoğan'dan İstanbul'u esir alan karla mücadele eleştirisi: Bu tam anlamıyla basiretsizliktirGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı canlı yayında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da yaşanan kar esaretine dair, "Bu tam anlamıyla basiretsizliktir. Ne yazık ki daha önceki uygulamaları bile devam ettiremeyen bir yönetim elinde İstanbul. Biz, İstanbul'umuzu kaderine terk edemeyiz." ifadelerini kullandı. Erdoğan, "İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere muhalefet belediyelerine genel bütçeden aktarılan paylar, 2019'dan bu yana aşağı yukarı 2 kat artırılmıştır." bilgisini paylaştı. Erdoğan açıklamalarında "CHP'li belediyelerin projelerini engelliyor demek çok büyük bir yalandır. İş yapmak istiyorsanız kimse sizin önünüzü kesemez. Hangi parti olursa olsun proje engellenmez." sözlerine yer verdi.
26.01.2022Siyaset
Bakan Dönmez'dan kademeli elektrik tarifesi ve İran'dan yapılan doğalgaz kesintisi açıklaması
Bakan Dönmez'dan kademeli elektrik tarifesi ve İran'dan yapılan doğalgaz kesintisi açıklamasıEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, gündeme ilişkin flaş açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez, kademeli elektrik tarifesi için, 'Tüketim limitine ilişkin gerçekten ihtiyaç varsa değişikliğe gidebiliriz. 150 kilovatsaat kalacak diye bir kaidemiz yok' açıklamasında bulunarak İran'dan yapılan doğalgaz kesintisinin ise geçici olduğunu belirtti.
24.01.2022Ekonomi
Doğal gaz kesintisi konutlara yansımayacak
Doğal gaz kesintisi konutlara yansımayacakİran'ın teknik arıza nedeniyle Türkiye’ye gönderdiği doğal gazda 10 gün kesintiye gitmesinin ardından, gazdaki azalmanın konutlara yansıtılmayacağı bildirildi.
23.01.2022Ekonomi
Konya Gezilecek Yerler (2022) - Konya Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Konya Gezilecek Yerler (2022) - Konya Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiKonya uzun yıllardır Mevlana şehri, hoşgörü ve sevgi şehri olarak bilinmektedir. Her ilin farklı özellikler barındırdığı gibi, Konya da çeşitli özellikleri ile her sene milyonlarca yerli ve yabancı tarafından ziyaret edilmektedir. Gerek mimari, gerek dini anlamda oldukça zengin bir kültüre sahip olan Konya, gezilecek yer anlamında da son derece zengindir. Konya hakkında bilgilenmek ve gezi rehberi oluşturmanıza yardımcı olabilmek amacıyla yazı içerisinde mimari, dini ve doğal güzellik anlamında tercih edilebilecek yerleri derledik. Konya’yı ziyaret edecek olan kişiler ilk olarak bir gezi rehberi oluşturmaktadır. Çünkü Konya doğal güzellikler bakımından, mimari eserler bakımından ve dini açıdan son derece zengindir. Görkemli yapıları, türbeleri, camileri, farklı inançlara ait ibadethaneler şehir içerisinde yer almaktadır. Önceki dönemlerde çok fazla medeniyeti ağırlayan Konya, aynı zamanda insanlığın ilk yerleşik hayata geçtiği sanılan Çatalhöyük’ü de içerisinde barındırmaktadır. Konya denilince akla çok sayıda ziyaret edilebilecek yer gelmektedir. Mimari yapıların saymakla bitmemesine ek olarak, doğal güzellikler ve parklar açısından da son derece zengindir.
TEMA’dan 2021 yılı çevre almanağı
TEMA’dan 2021 yılı çevre almanağıTEMA Vakfı, küresel salgın, orman yangınları ve sel gibi pek çok doğa olayının yaşandığı 2021 yılını değerlendiren bir rapor yayınladı. Rapordaki olumlu gelişmeler şöyle sıralandı:
5.01.2022Gündem
Anadolu'nun geni Nuh’un Gemisi’nde
Anadolu'nun geni Nuh’un Gemisi’ndeTarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Nuh'un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veritabanı' uygulamasında Anadolu'da toplam 13 bin 404 tür hayvan ve bitki kaydedildi. İzmir'den dünya doğa envanterine de beş yeni tür gönderildi
19.12.2021Gündem
Doğal gaza 40 Eyfel Kulesi kadar depo
Doğal gaza 40 Eyfel Kulesi kadar depoEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Avrupa’daki en ucuz doğal gazı Türkiye'nin kullandığını belirterek, "Size ayda 100 lira fatura geliyorsa 300 lirasını da devlet karşılıyor demektir. Avrupa’nın da en ucuz elektrik kullanan ikinci ülkesiyiz" ifadelerini kullandı.
15.12.2021Ekonomi
İşte felaketin ayak sesleri! Konya'daki obrukların sayısı 20 yılda 1’den, 1 yılda 10’a çıktı
İşte felaketin ayak sesleri! Konya'daki obrukların sayısı 20 yılda 1’den, 1 yılda 10’a çıktıKonya'da oluşan obrukların sayısı son yapılan araştırmalara göre 2 bine ulaştı. Prof. Dr. Yaşar Eren ve Doç. Dr. Bülent Özmen, bölgede yaşamı tehdit eden tehlikeye dikkat çekti.
12.12.2021Gündem
Aksaray'da yer altı suyu çekildi, yüzey yarıkları oluştu
Aksaray'da yer altı suyu çekildi, yüzey yarıkları oluştuAksaray'da, bilinçsiz tarımsal sulama ve kuraklık nedeniyle yer altı su seviyesinin gün geçtikçe azalmasıyla toprağın çökmesi sonucu yüzey yarıkları oluştu. Aksaray Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hatim Elhatip, yarıklardan birinin 300 metre uzunluğunda, 5 metre eninde ve 15 metre derinliğinde olduğunu belirtip, ''Beslenme zayıfladığından dolayı bölgede yer altı suları 100 metreye kadar çekildi hatta bazı bölgelerde 100 metrenin de altına iniyor. Yer altı sularının aşırı kullanımının nedeni, bazı çiftçilerimizin geleceğini düşünmeden sularımızı aşırı kullanmaya yönelmesidir'' dedi.
25.11.2021Haberler
Aksaray'da yer altı suyu çekildi, yüzey yarıkları oluştu
Aksaray'da yer altı suyu çekildi, yüzey yarıkları oluştuAksaray'da, bilinçsiz tarımsal sulama ve kuraklık nedeniyle yer altı su seviyesinin gün geçtikçe azalmasıyla toprağın çökmesi sonucu yüzey yarıkları oluştu. Aksaray Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hatim Elhatip, yarıklardan birinin 300 metre uzunluğunda, 5 metre eninde ve 15 metre derinliğinde olduğunu belirtip, ''Beslenme zayıfladığından dolayı bölgede yer altı suları 100 metreye kadar çekildi hatta bazı bölgelerde 100 metrenin de altına iniyor. Yer altı sularının aşırı kullanımının nedeni, bazı çiftçilerimizin geleceğini düşünmeden sularımızı aşırı kullanmaya yönelmesidir'' dedi.
25.11.2021Gündem
Tuz Gölü deposu % 100 gaz dolu
Tuz Gölü deposu % 100 gaz doluBOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, Türkiye’de tüketilen gazın yüzde 50’sini LNG’den elde edebilecek potansiyele sahip olunduğunu, 2023’te 5.4 milyar metreküp kapasiteli Tuz Gölü gaz depolama tesisinin devreye gireceğini belirterek, “Buradaki depomuz yüzde 100 dolu. 1.1 milyar metreküpün üzerinde gazımız var” dedi.
25.11.2021Ekonomi
'Hasan Dağı'nda volkanik hareketlilik' iddiasıyla ilgili flaş açıklama: Doğru değil
'Hasan Dağı'nda volkanik hareketlilik' iddiasıyla ilgili flaş açıklama: Doğru değilAksaray Valiliği, en genç volkanik dağlardan biri olan Hasan Dağı'nda olağan dışı volkanik hareketlilik gözlenmediğini açıkladı. TÜBİTAK'ın desteğiyle Hasan Dağı'nda yapılacak inceleme projesinin başkanlığını yürüten, Aksaray Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hacı Murat Yılmaz, "Hasan Dağı'na gittiğinizde gaz çıkışları görülebilir. Bölgede volkanik krater yapıya sahip Narlı Göl var. Yine yakınında Ziga Termal Kaplıcaları var. Dağın eteklerinde gaz çıkışları var. Böyle gözlemsel değerler ile Hasan Dağı'nda hemen hareket olacak, demek; çok doğru bir yaklaşım değil" dedi.
19.11.2021Gündem
Jeoloji Mühendisleri Odası: Konya'nın tarihsel dönemindeki en büyük deprem
Jeoloji Mühendisleri Odası: Konya'nın tarihsel dönemindeki en büyük depremKonya'da meydana gelen depremi değerlendiren Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Deprem ve Tsunami Uzmanı Prof.Dr. Şükrü Ersoy, " 'Konya çevresinde herhangi bir deprem tehlikesi yoktur' gibi bir algı yanlış. Burada deprem oluşturabilecek faylar var" dedi. Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık ise, dün 5.1 büyüklüğünde meydana gelen depremin kentin tarihsel dönemindeki en büyük deprem olduğunu belirtti. Arık, ''Depremin meydana geldi fay, Sultandağı- Akşehir fay zonunun güney kesiminde, Konya fay zonunun batısında, ara bölgede normal bir fay gibi görünüyor. Oluşan deprem de Konya'nın tarihsel döneminde en büyük deprem olarak görülüyor. Konya bölgesinde ve yakın çevresinde en büyük deprem diyebiliriz'' ifadelerini kullandı.
9.11.2021Gündem
Doğal gazda stok yüzde 75’e ulaştı
Doğal gazda stok yüzde 75’e ulaştıTuz Gölü’nde 1 milyar, Silivri’de 3.1 milyar metreküp kapasiteye sahip olan doğal gaz depolarının kış dönemi öncesinde yüzde 75 dolu olduğu belirtildi.
9.11.2021Ekonomi
İç Anadolu İklimi Ve Bitki Örtüsü Nedir? Özellikleri Nelerdir?
İç Anadolu İklimi Ve Bitki Örtüsü Nedir? Özellikleri Nelerdir?Türkiye'de aynı tarihte dört mevsimin yaşanması mümkündür. Bunun sebebi coğrafi bölgelerin iklim farklılıklarıdır. İşte ilgiyle okuyacağınız İç Anadolu iklimi, İç Anadolu bitki örtüsü nedir, İç Anadolu Bölgesi'nin özellikleri ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.
7.11.2021Eğitim
Enerjinin bütçesi yüzde 52 arttı
Enerjinin bütçesi yüzde 52 arttıEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ilgili diğer kurumların 2022 bütçesi, bu yıla göre yüzde 52,2 artarak 7 milyar 707 milyon 842 bin liraya yükseldi.
2.11.2021Ekonomi
Enerjinin bütçesi yükseldi
Enerjinin bütçesi yükseldiEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ilgili diğer kurumların 2022 bütçesi, bu yıla göre yüzde 52,2 artarak 7 milyar 707 milyon 842 bin liraya yükseldi.
2.11.2021Uzmanpara
Tuz Gölü için tehlike çanları çalıyor! İşte kalan ömrü...
Tuz Gölü için tehlike çanları çalıyor! İşte kalan ömrü...Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, iklim değişikliği ve bölgedeki bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle yüzde 30 küçüldü. Bu yaz binlerce flamingo yavrusunun da öldüğü Tuz Gölü'nde neler oluyor? Uzmanlar gölün 'öleceği' tarihi açıkladı...
2.11.2021Gündem
“Tuz Gölü’nü 30 yıla kadar kaybedebiliriz”
“Tuz Gölü’nü 30 yıla kadar kaybedebiliriz”Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, küresel ısınıma ve bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle yüzde 30 küçüldü. Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muazzez Çelik Karakaya, önlem alınmadığı takdirde 30 yıla kadar gölün kaybedileceğini belirterek, ''Tuz Gölü'nde 1930'dan bu yana, yüzde 30?a yakın bir küçülme var. Bu durumu durdurmamız zor; fakat azaltabiliriz. Eğer önlem alınmazsa 30 yıla kadar Tuz Gölü'nü aşama aşama kaybedebiliriz'' dedi.
23.10.2021Haberler
Korkutan açıklama: 'Tuz Gölü’nü 30 yıla kadar kaybedebiliriz'
Korkutan açıklama: 'Tuz Gölü’nü 30 yıla kadar kaybedebiliriz'Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, küresel ısınıma ve bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle yüzde 30 küçüldü. Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muazzez Çelik Karakaya, önlem alınmadığı takdirde 30 yıla kadar gölün kaybedileceğini belirtti.
23.10.2021Gündem
Gözlerine inanamadılar! Onlarca kişi bu halde yürüdü...
Gözlerine inanamadılar! Onlarca kişi bu halde yürüdü...İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan küresel ısınmanın etkileri dünyanın dört bir yanında hissediliyor. Doğuda Ürdün, batıda İsrail ve Batı Şeria ile sınırlananan bir tuz gölü olan Lut Gölü'nde artan sıcaklıklar ve kuraklık nedeniyle su seviyesi her yıl bir metre geri çekiliyor. İsrail Turizm Bakanlığı ve ABD'li sanatçı Spencer Tunick, bu duruma farkındalık yaratmak için işbirliği yaptı. Bu kapsamda beyaz bir boyayla kaplanan yüzlerce çıplak model Lut Gölü'nün etrafında yürüdü.
18.10.2021Dünya
ABD'de 12 bin 300 yıllık tütün kalıntıları bulundu
ABD'de 12 bin 300 yıllık tütün kalıntıları bulunduABD'nin Utah eyaletinde, kömürleşmiş halde bulunan dört tütün bitkisi kalıntısı, Amerika'da tütün kullanımının 12 bin 300 yıl önceye dayanıyor olabileceğini ortaya koydu.
13.10.2021Dünya
Şimdiki Zamanın Hikayesi
Şimdiki Zamanın HikayesiBÜNYAMİN AYGÜN - Cennete açılan kapı - İLHAN EROĞLUİsviçre’nin cennete açılan kapısı olarak da anılan Soglio’yu ‘ölmeden görülmesi gereken yerler listesi’ne almanızı tavsiye ederiz...
10.10.2021Kültür Sanat

Benzer Haber Etiketleri

Tuz Gölü ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.