Yasaklı Irk

Yasaklı Irk

Son dakika yasaklı ırk haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan yasaklı ırk gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan yasaklı ırk haber sayfamızda...

Yasaklı Irk

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 77 yasaklı ırk haberi bulunmuştur.
Can Bonomo'nun ablası Funda Bonomo, çiftliğinde 165 köpek ve 5 kedi ile yaşıyor
Can Bonomo'nun ablası Funda Bonomo, çiftliğinde 165 köpek ve 5 kedi ile yaşıyorİzmir'in Kemalpaşa ilçesinde yaşayan, şarkıcı Can Bonomo'nun ablası Funda Bonomo (40), çoğu engelli ve kimsesiz 165 köpeğe sahip çıktı. Engelli ve sakat 20 köpeğinin yanı sıra 5 kedisi bulunan Bonomo, yasaklı ırk olarak belirlenen çok sayıda Pitbull ile yaşıyor. Arka bacakları felç nedeniyle tutmayan, Pitbull cinsi 'Putin'in de sevgi dolu olduğunu anlatan Bonomo, "Güçlü hayvanlar oldukları için yanlış anlaşılıyorlar. Kötü ellerde ölüm makinesine dönüşebildikleri için o şekilde addediliyor; yasaklanmaları kendi suçları değil" dedi.
11.05.2022Cadde
Metruk binada pitbull besleyen kişiye 14 bin 982 TL ceza
Metruk binada pitbull besleyen kişiye 14 bin 982 TL cezaDenizli’de metruk bina içerisindeki bahçede yasaklı ırk köpeği besleyen bir kişi ihbarlar üzerine yapılan denetimde kimlik belgeleri olmadığı tespit edilerek, 14 bin 982 TL idari para cezası uygulandı. Köpek ise görevliler tarafından barınağa götürüldü.
11.04.2022Gündem
Barınaktaki yasaklı ırk köpekler birbirine saldırdı
Barınaktaki yasaklı ırk köpekler birbirine saldırdıHatay Büyükşehir Belediyesi'ne ait Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nin kapasitesinin yetersiz olması nedeniyle inşa edilen Yayladağı Doğal Yaşam Alanı'nda, tehlikeli ırk köpeklerinin birbirine saldırı anını, bir hayvansever cep telefonuyla kaydetti. Doğa Koruma ve Milli Parklar Hatay Şube Müdürlüğü ile jandarma ekiplerince tutanak tutulurken, Büyükşehir Belediyesi, olayın tekrarlanmaması için önlem alacaklarını belirtti.
11.04.2022Gündem
Başıboş pitbull cinsi köpek yakalanarak barınağına götürüldü
Başıboş pitbull cinsi köpek yakalanarak barınağına götürüldüKonya’nın Kulu ilçesinde, bir evin bahçesinde sahipsiz bulunan pitbull cinsi köpek belediye ekipleri tarafından yakalandıktan sonra havyan barınağına götürüldü.
23.03.2022Gündem
Mahalleli Pitbull beslediğini ihbar etti! 14 bin 982 TL ceza kesildi
Mahalleli Pitbull beslediğini ihbar etti! 14 bin 982 TL ceza kesildiKayseri’de, yasaklı ırk olan Pitbull cinsi köpeği beslediği mahalleli tarafından ihbar edilen Oğuzhan D.'ye, 14 bin 982 TL ceza uygulandı. Pitbull cinsi köpek ise barınağına teslim edildi.
18.02.2022Gündem
Kaderine terk edilen yasaklı ırk köpekler için nöbetteler
Kaderine terk edilen yasaklı ırk köpekler için nöbettelerAdana'da hayvan hakları savunucusu Çiğdem Uğur (48) ve gönüllü ekibi, masrafları yüzünden sahipleri tarafından kayıt altına alınmayıp hayvan barınağına bırakılmak istenen veya barınak çevresine terk edilen yasaklı ırk 40 köpeği toplayarak kısırlaştırıp, kayıt altına alınmasını sağladı. Uğur’un pitbull cinsi bir köpeği yakalayıp veteriner hekim kliniğine götürmesi DHA ekibi tarafından görüntülendi.
18.01.2022Gündem
Veterinerden kaçan köpeğini her yerde arıyor
Veterinerden kaçan köpeğini her yerde arıyorZonguldak’ta yaşayan Kaan Mızrak, veterinerden kaçan dogo Arjantin türü köpeğini her yerde arıyor.
16.01.2022Gündem
23 bin tehlikeli ırk kayıt altında
23 bin tehlikeli ırk kayıt altındaTehlikeli ırkların kayıt altına alınması için tanınan sürede İstanbul'da 5 bin 455, Ankara'da 2 bin 42, İzmir'de 2 bin 896 olmak üzere, Türkiye genelinde 23 bin 406 tehlike arz eden köpek mikroçip uygulamasıyla kayıt altına alındı.
16.01.2022Gündem
20 bin 843 köpek kayıt altına alındı
20 bin 843 köpek kayıt altına alındıBakanlığın genelgesi doğrultusunda yasaklı ırk olarak belirlenen köpeklerini Ev Hayvanı Kayıt Sistemi'ne alınmasında süre dün bitti. Bakanlık verilerine göre Türkiye genelinde 20 bin 843 adet tehlike arz eden köpek, mikroçip uygulanarak kayıt altına alındı...
15.01.2022Gündem
Bakanlık paylaştı! İşte Türkiye'de kayıt altınan alınan tehlike arz eden köpek ırkı sayısı
Bakanlık paylaştı! İşte Türkiye'de kayıt altınan alınan tehlike arz eden köpek ırkı sayısıTehlike arz eden köpeklerin kısırlaştırılarak kayıt altına alınması kapsamında, Türkiye genelinde 20 bin 843 adet tehlike arz eden köpek mikroçip uygulanarak kayıt altına alındı.
14.01.2022Gündem
Veteriner Hekimler Odası Başkanı: Yasaklı ırklarda yavru ve hasta köpekler için düzenleme yok
Veteriner Hekimler Odası Başkanı: Yasaklı ırklarda yavru ve hasta köpekler için düzenleme yokYasaklı ırk olarak adlandırılan köpeklerin yayımlanan genelge kapsamında il ve ilçe tarım müdürlüklerinde kayıt altına alınmasına ilişkin süre bugün (14 Ocak) doluyor. ‘Yasaklı ırkların’ kayıt altına alınmasına ilişkin son tarihin bitimine saatler kala İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan DHA’ya özel açıklamalarda bulundu. Arslan açıklamasında, “Yavru, gebe ve hasta olan bazı köpekler kısırlaştırılamadığı için barınaklara gönderilmesi isteniyor. Son yayımlanan iki genelgede de 4 aylıktan küçük olan yavrular için yeni bir düzenleme getirilmiyor. Aynı şekilde gebe ve hasta olanların da teslim edilmesi isteniyor. Acilen mağdur olacak yasaklı ırkları ve sahiplerini rahatlatacak düzenleme yapılması gerekmektedir” dedi.
14.01.2022Gündem
Kafaları karıştıran soruya cevap: Çip takılmış köpekleri sahiplenmek mümkün olmayacak
Kafaları karıştıran soruya cevap: Çip takılmış köpekleri sahiplenmek mümkün olmayacakİstanbul Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, 14 Ocak'tan sonra barınaktaki yasaklı ırk köpeklerin sahiplenilemeyeceğini söyledi. Murat Arslan, "Kayıt altına alınıp, çip takılıp ve kısırlaştırılmış köpekleri sahiplenmek mümkün olmayacak" dedi.
13.01.2022Gündem
Yasaklı ırk için son gün! İstanbul’da 6 bin köpek kayıt altına alındı
Yasaklı ırk için son gün! İstanbul’da 6 bin köpek kayıt altına alındıSaldırgan ırklar genelgesi sonrası sürenin bitmesine bir gün kala İstanbul’da toplam 6 bin köpek ile 2 bin civarında kedi kayıt altına alındı
13.01.2022Gündem
5 bin 160 tehlikeli ırk kayıt altında
5 bin 160 tehlikeli ırk kayıt altındaHayvanları Koruma Kanunu ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yayımladığı genelge uyarınca, "tehlike arz eden" altı köpek ırkına sahip kişilerin, hayvanlarını belli koşullarla beslemeye devam edebilmeleri için yaptırmaları gereken işlemlerin tamamlanmasına yönelik süre yarın doluyor.
13.01.2022Gündem
Edirne'de 'yasaklı ırk' köpekler için barınakta yer kalmadı
Edirne'de 'yasaklı ırk' köpekler için barınakta yer kalmadıEdirne'de ihbar sonucu sokaktan toplanan yasaklı ırk köpekler nedeniyle bakım ve rehabilitasyon merkezinde yer sıkıntısı yaşanıyor. Merkezde son bir hafta içinde köpek sayısı 19'dan 25'e yükseldi. Merkezi veterineri Soyuhan Barlas, "Gelen köpeklerin artmasından dolayı yasaklı ırk bölümünde kapasiteyi artırma çalışmalarına başladık. Yoğun bir şekilde terk edilmiş yasaklı ırk var" dedi.
12.01.2022Gündem
Adana’da 1 yılda 70 köpeğe el koyuldu
Adana’da 1 yılda 70 köpeğe el koyulduAdana’da Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Büro polisleri, yasaklı ırk köpekler ile sosyal risk oluşturan köpeklerin toplanması için 2021'de 70 cins köpeğe el koydu.
11.01.2022Gündem
Sivas'ta 6 ayda 40 yasaklı ırk teslim edildi
Sivas'ta 6 ayda 40 yasaklı ırk teslim edildiSivas'ta, caydırıcı cezaların gündeme gelmesiyle son 6 ayda sokağa terk edilen 'Dogo Argentino' ve 'Pitbull' cinsi 40 köpek, barınağa getirildi. Sayıları her geçen gün artan köpekler, kalan yaşamını Sivas Belediyesi Sokak Hayvanları Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi'ndeki ayrı bölümde geçirecek.
7.01.2022Gündem
Esnafın yakaladığı pitbull barınağa götürüldü
Esnafın yakaladığı pitbull barınağa götürüldüSivas'ta sanayi sitesi içinde esnaf tarafından yakalanan yasaklı ırk pitbull cinsi köpek, hayvan barınağına teslim edildi.
6.01.2022Gündem
'Yasaklı ırk' dramı! Ömür boyu 5-10 metrekarelik kafeste yaşıyorlar
'Yasaklı ırk' dramı! Ömür boyu 5-10 metrekarelik kafeste yaşıyorlarEdirne’nin Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki yasaklı ırktan 10 köpek, ömür boyu burada yaşam sürecek. Veteriner hekim Hasan Nural, "Bu hayvanları kafeslerine tek başlarına koyuyoruz. Yanına bir hayvan koyamıyoruz çünkü kavga ediyorlar. Ömür boyu 5-10 metrekarelik kafeste yaşamak zorunda kalıyorlar. Hayvan için bu iyi bir şey değil ama mevzuat böyle olduğu için yapabileceğimiz bir şey yok" dedi.
5.01.2022Gündem
Veteriner Hekimler Odası Başkanı: Yasaklı ırkların kayıt süresi uzatılmalı
Veteriner Hekimler Odası Başkanı: Yasaklı ırkların kayıt süresi uzatılmalıYasaklı köpek ırklarının 14 Ocak’a kadar kayıt altına alınmasına ilişkin genelge hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, bu sürenin en az 6 ay uzatılması gerektiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Arslan, “Kayıt işlemleriyle ilgili bir yoğunluk söz konusu. Barınakların kapasitesi belli bir sayıda ve bugün birçok belediyenin barınağı, bakım evi yok. Hayvan sahipleri kayıt altına aldırmak istemediği hayvanı sokaklara bırakıyor. Bu hayvanlar için insanların kaygıları daha da artacak. Belki bir miktar daha ısırma vakaları görebiliriz” dedi.
4.01.2022Gündem
Bursa’da Pitbull operasyonu! Sahipleri birer birer terk ediyor
Bursa’da Pitbull operasyonu! Sahipleri birer birer terk ediyorGaziantep’te 4 yaşındaki Asiye’nin Pitbull saldırısında yaralanmasının ardından Bursa’da da Osmangazi Belediyesi ekipleri denetimlerini sıklaştırdı. Son günlerde Pitbull köpeklere ilişkin ihbar sayısı artarken, 11 bin lirayı bulan ağır cezalardan korkan sahipleri hayvanlarını terk etmeye başladı. Sokaklardaki saldırgan hayvanlar operasyonla yakalanırken, barınaktaki hayvan sayısının artışı dikkat çekti.
3.01.2022Gündem
Ormanlar yasaklı ırk köpekler ile doluyor
Ormanlar yasaklı ırk köpekler ile doluyorYasaklı köpek ırklarının yasaya göre 14 Ocak tarihine kadar kayıt altına alınması gerekiyor. Kayıt yaptırmak istemeyenler ise köpeklerini ormanlara bırakıyor. Göktürk Hayvanseverler Derneği Başkanı Nilgül Sayar "Arabamdaki Dogo Argentino cinsi köpeği yarım saat önce burada buldum. Bu yeni tasarı ciddi olarak uygulanmaya başlanacağı söylendiğinden beri de ormanlara ekstra bir atma olayı başladı. Ayda zaten ortalama normalde üç dört tane buluyorduk. Son dönemde hatta geçen ay her gün bir tane yasaklı ırk dışarıdan aldık" dedi.
31.12.2021Haberler
Ormanlar yasaklı ırk köpekler ile doluyor
Ormanlar yasaklı ırk köpekler ile doluyorYasaklı köpek ırklarının yasaya göre 14 Ocak tarihine kadar kayıt altına alınması gerekiyor. Kayıt yaptırmak istemeyenler ise köpeklerini ormanlara bırakıyor. Göktürk Hayvanseverler Derneği Başkanı Nilgül Sayar "Arabamdaki Dogo Argentino cinsi köpeği yarım saat önce burada buldum. Bu yeni tasarı ciddi olarak uygulanmaya başlanacağı söylendiğinden beri de ormanlara ekstra bir atma olayı başladı. Ayda zaten ortalama normalde üç dört tane buluyorduk. Son dönemde hatta geçen ay her gün bir tane yasaklı ırk dışarıdan aldık" dedi.
31.12.2021Gündem
Yargıtay’dan Pitbull kararı: 'En ağır cezayı gerektirir'
Yargıtay’dan Pitbull kararı: 'En ağır cezayı gerektirir'Yargıtay, Kayseri’de 3 yıl önce Pitbull cinsi köpeğin bir çocuğa saldırması nedeniyle Develi Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada, köpeğin sahibi hakkında ‘Hayvanın tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakılması’ suçundan 500 TL para cezası verilmesi kararını bozdu.  Yargıtay 8. Ceza Dairesi, köpeğin sahibinin ‘en ağır cezayı gerektiren taksirle yaralama suçundan dolayı cezalandırılmasının gerektiği’ görüşüyle, mahkemenin para cezası kararını bozarak, dosyayı geri gönderdi.
28.12.2021Gündem
İçişleri duyurdu! Yasaklı ırk besleyenlere ceza yağdı
İçişleri duyurdu! Yasaklı ırk besleyenlere ceza yağdıİçişleri Bakanlığı emniyet ve jandarma bünyesindeki Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma birimlerince 2020'den bugüne kadar tehlikeli köpek ırklarını çocukların oyun alanlarında ve vatandaşların yoğun olduğu yerlerde ağızlıksız, maskesiz gezdiren 1964, Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları besleyen 384 kişiye idari para cezası uygulandı.
28.12.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Yasaklı Irk ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.