Geri Dön
KariyerAdli Bilimler Bölümü Nedir, Dersleri Nelerdir? Mezunu Ne İş Yapar?

Adli Bilimler Bölümü Nedir, Dersleri Nelerdir? Mezunu Ne İş Yapar?

Adli bilimler bölümü, adli ve idari soruşturmalar sürecinde elde edilen delillerin değerlenmesi, incelenmesi, suç ve suçlunun belirlenmesi gibi durumların kanıtlanması için verilen teknik hizmetlerin genel adıdır. Adli bilimler bölümü nedir? Adli idari bölümlere nasıl girilir? Adli idari bölümler mezunları ne iş yapar? En çok merak edilen ve en çok aranan soruların cevaplarını sizler için derledik.

Adli Bilimler Bölümü Nedir, Dersleri Nelerdir? Mezunu Ne İş Yapar?

Adli bilimler bölümü, ülkemizde kriminal araştırma yapılan laboratuvarda görev yapacak, yeni yöntemler geliştirerek bunu uygulayacak elemanların yetiştirilmesini sağlar.

Adli Birimler Bölümü Dersleri Nelerdir?

Adli birimler bölümü, 4 yıllık lisans programı olarak hizmet verir. Adli birimler bölümü 2020’de sadece tek bir üniversitede 3 farklı seçenek ile eğitim veriyor. Bu bölüm Mühendislik ve Doğa bilimleri fakültesi bünyesinde yer alıyor. Bu bölümde okutulan başlıca dersler;

Adli kimya

 

Adli biyoloji

 

Adli bilimlerde istatistik

 

Adli matematik

 

Adli fizik

 

Türk Ceza Hukuku ve Ceza Yargılaması

 

Adli tıp

 

Olay Yeri İnceleme

 

Pozitif Psikoloji ve İletişim Becerileri

 

Adli Bilimlerde İstatistik

 

Kriminalistik

ve bu derslere ek olarak seçmeli olan pek çok dersten de öğrenciler sorumlu tutulur. Bu derslerin yanı sıra öğrencilerin laboratuvar koşullarına kolay uyum sağlayabilmesi için iki yarı yılı kapsayan “Adli Bilimler Laboratuvar Stajı” staj programı da öğrencilerin yapması gereken sorumlulukları arasında yer alıyor.

Adli Bilimler Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Adli bilimler mezunu ceza ve bilim üzerine gerçekleştirilen incelemeleri konu alan akademik disiplinlere verilen genel isimdir. Kan, DNA izleri, parmak izi ve dalga suçların yeniden nasıl yapılandırılacağını planlayan, mahkemede tüm bu kanıtların nasıl kullanılacağını öğreten bir bölümdür. Adli bilim, fizik, kimya ve biyoloji gibi pek çok bilim dalından beslenir. Adli bilim bölümünden mezun olan bir kişi aldığı kapsamlı eğitim sayesinde İç İşleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan,

Kriminal Araştırma ve Teknik İncelemeler Eğitim Şube Müdürlüğü (KATEM)

 

İnterpol Şube Müdürlüğü

 

Merkez Teşkilatı Kriminal Polis Laboratuvarları Daire Başkanlığı Müdürlüklerinde

 

Olay Yeri İnceleme Ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü

 

Narkotik Şube Müdürlüğü

 

Güven Timleri Şube Müdürlüğü Madde Kullanımı ile Mücadele Büro Amirliği

 

Araştırma Geliştirme Şube Müdürlüğü

 

Gibi adli bilimlere ihtiyaç duyulan pek çok resmî kuruluşta rahatlıkla görev yapabilirsiniz. Bu bölümden mezun olan kişiler, devlet kurumlarında çalışmak dışında kendi kişisel araştırma şirketlerini kurabilirler. Bu kişiler şirketlere ve devlet kurumlarına sağlıklı veriler toplamak için çalışmalar yürütür.

Adli Bilimler Bölümü Mezunlarının Maaşları Ne Kadardır?

Adli bilim adamlarının maaşları yaklaşık olarak 40.000 TL’den başlar. Bu meslekte çalışan kişiler işlerinde tecrübe kazandıkça 45.000 TL’ye kadar çıkabilir. Üst düzey adli bilim çalışanlarının maaşları ise, 85.000 TL’yi aşabilir. Yaklaşık olarak belirttiğimiz bu rakamlar yıllık olarak hesaplanmıştır. Bu rakamlar, yaklaşık olarak kazanılan maaşı gösterir.

Genellikle normal çalışma saatlerinde çalışan adli bilim mezunlarının kimi zaman görüşme ya da vardiya yapmasını gerektiren durumlar da ortaya çıkabilir. Bu nedenle bazı zamanlarda daha yoğun ve hafta sonları da çalışma durumuna karşı hazırlıklı olmanız gerekir. Bu mesleği yapacak kişilerin stresli ve yoğun bir çalışma hayatını kaldırabilecek bir yapıya sahip olması gerekir.