Geri Dön
Kariyerİktisat Bölümü Nedir? İktisat Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

İktisat Bölümü Nedir? İktisat Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Okul ve sınav aşamasında bulunan gençler meslek seçimi hakkında bazı araştırmalar yapmakta ve bu doğrultuda meslek seçiminde bulunmaktadırlar. Birçok meslek grubu öğrencilerin radarına girmektedir. Bu bağlamda bizlerde bu yazımızda iktisat bölümü ile alakalı olarak gerekli açıklama ve bilgileri derledik. İktisat bölümü hangi konuları içerir ve bu bölümden mezun olanlar ne iş yapar? İşte, detaylar.

İktisat Bölümü Nedir? İktisat Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?


İktisat deyince akla ilk başta ekonomi gelmektedir. Yani iktisat ekonomik kaynakların kullanımı düzenlenmesi, hesaplanması, takibi gibi birçok unsuru içerisinde barındırmaktadır.

İktisat Bölümü Nedir?

Ekonomik kaynakların kullanımından mal ve hizmetlerin üretimlerine, gerekli fiyat politikalarından para ve tüketim sirkülasyonlarına olmak üzere birçok unsuru içerisinde barındıran ve çok geniş bir yelpazeye sahip alana iktisat denmektedir.

İktisat Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Hem özel sektörde hem de kamu sektöründe kendilerine yer bulan iktisat mezunları para ve ekonomiyi içeren tüm mesleklerde çalışabilmektedir. İşletmelerin muhasebe bölümleri olmak üzere bankalarda ve çeşitli bakanlıklarda ve bağlı birimlerinde iş bulabilmektedirler. Alanı geniş ve önü kapanmayacak bölümlerden bir tanesidir. Ancak burada kariyer ve kendini ispatlamak önemlidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler