Geri Dön
Kariyerİpek Böceği Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Devlet Desteği Ve Kazancı Hakkında Bilgiler

İpek Böceği Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Devlet Desteği Ve Kazancı Hakkında Bilgiler

İpek böcekleri, ipeğin kaynağı olan parlak, ince, güçlü bir lif kozasını örer. Aynı zamanda Asya’ya özgü bir güvenin larvalarıdır. İpek böceği yetiştiriciliği, Çin, Fransa, Brezilya, Japonya, Hindistan ve İtalya dışında ülkemizde de oldukça önemli bir ekonomik alan haline geldi. İpek böceği yetiştiriciliği nasıl yapılır sizler için derledik.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Devlet Desteği Ve Kazancı Hakkında Bilgiler

 İpek üretimi, M.Ö. 2.700 yılına kadar uzanır. O dönemlerde Çin’de ortaya çıkan bu uğraşı, zaman içinde diğer ülkelere de yayıldı.

 İpek Böceği Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? 

 M.S. 6’ncı yüzyılda ipek böceği yumurtalarının Bizans’a kaçırıldıktan sonra, ipek böceği yetiştiriciliği Akdeniz’de de yaygın bir hale geldi. Devletin hibe desteği vermesi ve bu iş kolunun oldukça karlı olması, gün geçtikçe ipek böceği yetiştiriciliğine ilginin daha da artmasını sağlıyor. 

 İpek böcekçiliği hakkında temel bilgileri edindikten sonra, ipek böceğini canlı tutmak ve yetiştirmek oldukça kolaydır. Ama üreme döneminde ise, biraz daha özen gerektirir. İpek böceği, yumurtadan çıktığı andan itibaren yaklaşık olarak 28 gün sonra uygun sıcaklık, nem ve besin koşullarına sahipse, düzenli bir şekilde koza örmeye başlar.

 Devlet Desteği ve Kazancı Hakkında Bilgiler

 İpek böceği yetiştiriciliğini daha fazla kişiye teşvik etmek ve ekonomiyi iyileştirmek için, devlet tarafından çeşitli destek politikaları uygular. Özellikle de ipek böceği yetiştirmek isteyen ve bu konuda bilgisi olmayan kişiler için, belediyeler tarafından ücretsiz bazı kurslar düzenlenir. Siz de ciddi anlamda ipek böceği yetiştirmek istiyorsanız, bu kurslara yazılabilirsiniz.