Geri Dön

İş hayatının yazılı olmayan kuralları

İş hayatında yazılı kurallar kadar yazılı olmayan kurallar da bir hayli önem taşıyor. İş hayatında yer alan herkesi ilgilendirecek yazılı olmayan kurallara dikkat etmek gerekiyor. İş hayatının yazılı olmayan kuralları nelerdir? Nelere dikkat etmek gerekir?

İş hayatının yazılı olmayan kuralları

İş yerinde çalışan herkesi ilgilendiren ve herkesin uyması gereken bazı kurallar, yazılı olarak belirtiliyor ve iş sözleşmesi sırasında çalışacak kişinin bunlara uyacağına dair sözü imza ile garanti altına alınıyor. Bu kurallara uyulmaması durumunda çalışanlara sözleşmede belirtilen kurallar dahilinde ceza uygulanabiliyor.

Çalışanlar için büyük ölçüde caydırıcı olan bu yazılı kuralların yanı sıra, iş yeri için yazılı olmayan bazı kurallar da iş hayatında oldukça önem taşıyor. Yazılı kurallarda olduğu gibi sözleşme ile sabit olmayan bu kurallar birçok iş yeri ve farklı sektörlerde geçerliliğini koruyor. Çalışanların işe başlarken ve iş yerinde uyması gereken yazı kurallar arasından bunlar
ön plana çıkıyor;

- İş görüşmesinde maaş konusunu açan taraf olmaktan kaçının: Bir işe görüşmesine gittiğinizde çoğunlukla karşınıza çıkacak mülakat sorularından biri maaş beklentiniz olacak. İnsan kaynakları uzmanları bu konuda kesinlikle rakam verilmemesini tavsiye ediyor. Ancak çok mecburi kaldığınız durumda isteyeceğiniz maaş miktarı da görüşmeniz açısından önem taşıyor. Bu yüzden iş görüşmesine gitmeden önce yaptığınız işle, tecrübenizle ve sektörün genel durumuyla doğru orantılı olarak bir alt ve üst limit belirleyebilirsiniz. Ancak mümkün olduğu kadar rakam vermekten kaçınmanızda fayda var.

- İş yapmanın asıl amacı para kazanmak: Yeni mezun ve işsiz sayısı her geçen gün artıyor. İş arama sürecinde iş arayan herkesin hem sevdiği işi yapmak istemesi hem de yüksek maaş beklentisi ön plana çıkan noktalardan biri oluyor. Sevdiğiniz ve istediğiniz işi yapmanız oldukça önemli ancak bir diğer gerçek de yapacağınız işten para kazanmanız.

İş hayatı her zaman planlandığı yönde ilerlemediği için de zaman kaybını engellemek ve iş motivasyonunuzu olumsuz yönde etkilememek için, yaptığınız işe sadece iş gözüyle bakmanız tavsiye ediliyor. Yaptığınız iş hayatınızın merkezinde olmayacağı için, işiniz sevdiğiniz aktiviteleri yapmak için bir nevi aracı olduğunu düşünmenin, çalışma hayatını kolaylaştıracağı belirtiliyor.

- İşten ayrılmadan önce yeni bir iş bul: Çalışanların büyük bir kısmı yaptığı işi veya çalıştığı iş yerini sevmediğini söylüyor. İşten ayrılmaların başında gelen bu nedenler çalışanların motivasyonu ve iş verimi açısından oldukça önem taşıyor. Ancak bunun yanı sıra herhangi bir nedenle işten ayrılmadan önce yeni bir iş bulunması önemle tavsiye ediliyor.

İş hayatının zorlu şartları içinde işten ayrılır ayrılmaz yeni bir iş bulmak her zaman kolay olmayacağı için garanti bir iş bulmak maddi ve manevi açıdan zor dönemler yaşamanızı da engelleyecek. Eğer çalışma şartlarınızdan memnun değilseniz ve hemen işten ayrılmak istiyorsanız planınızı ona göre yapmanız tavsiye ediliyor.

- İş yerinde en az bir yıl çalışmanız önemli: İş hayatı için yazılı olmayan kuralların başında bir şirkette en az bir yıl çalışmanın önemi geliyor. Birçok çalışanın bildiği ve çoğu iş yerinde yazılı olmayan ancak geçerliliği olan bu kural iş hayatınız açısından oldukça önem taşıyor.

Örneğin birkaç ay önce yeni bir işe başladınız ama işinizden memnun değilsiniz ve iş değiştirmek istiyorsunuz. Birkaç aylık bir tecrübeyle işten ayrılmanız çalıştığınız iş yeri açısından olumlu karşılanmaz ve yeni bir iş başvurusu yaptığınız zaman da tecrübeleriniz değerlendirilirken hakkınızda olumsuz bir izlenim oluşturur. Bu nedenle yeni bir işe başladığınızda işinizden
memnun olmazsanız öncelikle birim veya görev değişimi yapmayı tercih edin. Böylece sizin için doğru olan işi bu şekilde değişikliklerle de bulmanız mümkün olabilir.

- İş hayatında mütevazi olun ancak başarılarınızı da paylaşın: İş hayatında mütevazi olmanız öncelikle patronlarınız açısından son derece hoş bulunacak özelliklerden biri. Bunun yanı sıra mütevazi olmanın da ölçüsünü ayarlamakta fayda var. Mütevazi olun, ancak işle ilgili başarılarınızı da mutlaka paylaşın. Bu size uzun vadede hem maddi hem de manevi olarak kazanç sağlayacak.

- Giyiminiz, etiketiniz gibi: Eğer üniforma veya iş kıyafeti giymeyi gerektirecek bir işiniz yoksa iş yerinde giyiminiz de bir hayli önemli. Her zaman temiz, düzgün ve abartısız kıyafetler ve aksesuarlar seçmeye önem verin. İş yerinde giydiğiniz üniformanız varsa, kıyafetinizin temizliği önceliğiniz olsun. Kirli ve bakımsız görüntünün ilk izlenim açısından her zaman
olumsuz değerlendirileceğini unutmayın.

Zeynep BALİÇ

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber