Geri Dön

İşten çıkarılacak kişiyi çalışanların oyları belirledi

Hollanda'nın Maassluis kentindeki bir şirket yaşadığı ekonomik sorunlara önlem almak için küçülmeye gitti. İşten çıkarılacak 5 kişiyi belirlemek için bütün personelden yani 45 kişiden oylama yapmaları istendi.

İşten çıkarılacak kişiyi çalışanların oyları belirledi

Pazarlama ve danışmanlık alanında hizmet veren Keytoe adlı şirket, girdiği ekonomik krizden ötürü bu ilginç yönteme başvurduğunu açıkladı. 45 çalışanı olan şirket, çalışan sayısını 40'a düşürmek için çalışanlar arasında oylama yaptı. Şirket çalışanlarının maaşları, çalışma süreleri, performans bilgileri gibi veriler halka açık olduğu için bazı çalışanlar oylama esnasında bu bilgiler ışığında oy kullandı.

Çalışanlardan biri, "Maaş bilgiler halka açık. Bu nedenle işten çıkarma oylamasını değerlendirmek zor olmadı. Şirketin devam eden büyük projelerini ve bu projelerde kimlerin hangi rolde olduğunu da göz önünde bulundurduk" dedi.

Oylama sonrası işten çıkarılacağı kesinleşen 5 kişiden biri olan 23 yaşındaki Raphael Schuler, "Bu kararın arkadaşlarınız tarafından veriliyor olması kovulmaktan daha ağır. Çünkü objektif verilere dayanıyor ve son dönemdeki performansımız baz alınıyor. Sanırım yakın zamanda yaşadığım bazı olaylar kafamı meşgul etti ve performansımı kötü etkiledi. Yine de patronumuz konuya daha hakimdi ve alacağı karar daha doğru olurdu diye düşünüyorum. Oy kullananlar tüm olayları bilmiyordu" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber