Geri Dön
KariyerLavanta Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Devlet Desteği Ve Kazancı Hakkında Bilgiler

Lavanta Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Devlet Desteği Ve Kazancı Hakkında Bilgiler

Lavanta içermiş olduğu çözücü maddeler sayesinde insan sağlığı için pek çok faydası bulunan bir bitkidir. Özellikle diş ağrısı, anksiyete, depresyon ve uykusuzluk gibi problemler için tedavi amaçlı kullanılan bir bitkidir. Bunun yanı sıra dekorasyon olarak da kullanılmaktadır. Bu sebeple lavanta çiçeği son zamanlarda önemli seviye artmıştır. Dolayısıyla lavanta hakkında birçok konu da merak edilir olmuştur. Lavanta yetiştiriciliği nasıl yapılır? Devlet desteği ve kazancı hakkında bilgiler nelerdir tüm detayları ile derledik.

Lavanta Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Devlet Desteği Ve Kazancı Hakkında Bilgiler

 Lavanta, Akdeniz, Hindistan ve Orta Doğu'ya özgü bir bitkidir. Bilimsel adı Lavandula angustifolia olan lavantayı evlerde ve bahçelerde yetiştirmek ve hatta ticaretini yapmak mümkündür.

 Lavanta Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

 Lavanta yetiştirmek için belli yöntemleri bilmek gerekir. Bunlar;

 - Lavanta bitkisi toprak konusunda çok seçici değildir. Bu nedenle humuslu olmayan topraklarda bile yetişmesi mümkündür.

 - Lavanta yetiştiriciliğin en temel ihtiyaç drenaj ve bol güneştir. Bu sebeple lavanta yetiştiriciliği yapmadan önce bu bitkinin sahip olması gereken koşullar iyi ayarlanmalıdır.

 - Lavanta ilkbahar aylarında ekilmelidir.

 - Lavantanın köklerinin çürümemesi için nemli ve ıslak yerlerden uzak durulmalıdır.

 - Ekim yapıldıktan haftada 1 ya da 2 sulama yapılması gerekir.

  Devlet Desteği ve Kazancı Hakkında Bilgiler

 Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından lavanta yetiştiriciliği yapan kişilere 2020 yılında ORKÖY kapsamında 417 bin TL destek verilmiştir. 2021 yılında ise bu 710 bin TL'ye çıkarılmıştır. 

 Lavanta yetiştiriciliğinde maliyet hesap edildiğinde dönüm başına yılda 3 bin TL kazanç elde etmek mümkündür.