Geri Dön
KariyerNasıl Pilot Olunur? Yolcu Uçağı Pilotu Olmanın Yolları Nelerdir?

Nasıl Pilot Olunur? Yolcu Uçağı Pilotu Olmanın Yolları Nelerdir?

Her gencin hayali istedikleri ve hayal ettikleri mesleklere kavuşmaktır. Bunun için yoğun bir çalışma temposuna girilir. Çoğu kişinin hayali ise pilot olmaktır. Nasıl pilot olunur? Yolcu uçağı pilotu olmanın yolları nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Nasıl Pilot Olunur? Yolcu Uçağı Pilotu Olmanın Yolları Nelerdir?

 Pilot olmak için belli başlı eğitimlerden geçmek gerekir. Pilotluk çocukluktan itibaren en çok hayal edilen mesleklerden bir tanesidir. 

 Nasıl Pilot Olunur?

 Pilotluk en çok hayal edilen meslekler arasında yer almaktadır. Pilotluk oldukça meşakkatli mesleklerden bir tanesidir. Pilot olmak için gereken eğitimlerin alınması gerekir. Pilot olmak isteyen kişiler askeri ve sivil havacılık okullarına gidebilirler. Birbirinden farklı özel pilotluk kurslarına da gidildikten sonra pilot olmak mümkündür.

 Pilot olmak isteyen kişilerin zeka, beceri ve stres yönetiminin yüksek olması gerekmektedir. Pilotluk eğitimi başarı ile tamamlandığı takdirde mesleğe başlanabilir. Bu mesleği yapabilmek için lise eğitiminin tamamlanmış olması gerekir. Çeşitli özel pilotluk kursları sayesinde pilot olma şansı kazanılır. Uçuş eğitimleri ve teorik eğitimler mutlaka başarı ile tamamlanmalıdır. Lisans diploması olan kişiler pilotluk eğitiminde önemli avantajlar elde ederler.

 Yolcu Uçağı Pilotu Olmanın Yolları Nelerdir?

 Pilot olmak için bazı önemli eğitimlerden geçilmesi gerekmektedir. Özellikle lise eğitimi tamamlandıktan sonra özel pilotluk kurslarına kayıt yaptırılabilir. Lisans diploması olan kişiler pilotluk kurslarında avantaj sağlarlar. Pilot olmak için eğitim uçuşlarına da katılım sağlamak çok önemlidir.

 Pilot olmak için eğitim uçuşlarına katılmaya yönelik spl lisansının da alınması gerekir. Ayrıca adli sicil kaydı, lise ve dengi okuldan mezuniyet belgesi, sağlık sorunu olmadığına dair belge gerekir. Pilot olmak isteyen kişiler yetkili bir uçuş kursundan teorik ve 45 saatlik uçuş eğitimini tamamlamalılar.

 Kursta eğitim alındıktan sonra pilotluk sınavının başarılı bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Sınav başarılı bir şekilde tamamlandığında PPL lisansı alınabilir. Bu lisansı alan kişiler dünyanın her yerinde ticari olmayan uçakları kullanma hakkını da elde edebilirler. Ayrıca savaş ve helikopter pilotu olmanın bazı şartları bulunmaktadır. Pilotların boyu 165'ten kısa olmamalıdır. Ayrıca 190'dan da uzun olmamalıdır. Pilotlar herhangi bir suça karışmamış olmalı ve sağlık sorunları da bulunmamalıdır. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler