Kobiİşe başlama yaşı eğitimle artıyor

İşe başlama yaşı eğitimle artıyor

05.12.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

İşveren markalar ile çalışan adaylarını bir araya getiren Eleman.net, iş hayatına başlama yaşı, eğitim durumu ve sektörler üzerinden bir anket gerçekleştirdi.

İşe başlama yaşı eğitimle artıyor

İş arayanlar ve çalışanların katılımıyla gerçekleştirilen ankette “İş hayatına kaç yaşında başladınız?”, “Eğitim durumunuz” ve “Hangi sektörde çalışıyorsunuz?” soruları yöneltilirken, farklı meslek gruplarından binlerce kişi oy kullandı. 4073 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen anket, eğitim seviyesi arttıkça işe başlama yaşının yükseldiğini ortaya koydu.

Haberin Devamı

Ankete katılarak “İş hayatına kaç yaşında başladınız?” sorusunu cevaplayan bireylerin yüzde 44’ü 18 yaşından önce çalışma hayatına başladıklarını belirtti. Ankete katılanların yüzde 32’si 18-20 yaş arasında, yüzde 16’sı 21-25 yaş arasında, yüzde 4’ü 26-30 yaş arasında, yüzde 3’ü ise 31-35 yaşları arasında iş hayatına katıldıklarını belirtti. Ankette eğitim durumlarına göre yapılan değerlendirmede ise eğitim seviyesi arttıkça işe başlama yaşının da yükseldiği gözlemlendi. İlkokul mezunlarının yüzde 61’i ve lise mezunlarının yüzde 53’ü 18 yaş altında çalışma hayatına atılırken ön lisans mezunlarının yüzde 46’sı ve lisans mezunlarının yüzde 35’inin 18-20 yaş arasında iş hayatına atıldıkları gözlemlendi. Anket, yüksek lisans mezunlarının ise yüzde 47’sinin 21-25 yaş arasında iş hayatına atıldığını ortaya koydu.

Haberin Devamı

18 yaş altı işe başladığını belirten bireylerin en çok gıda, otomotiv ve tekstil sektörlerinde yer aldığı gözlendi.