Geri Dön
Kültür Sanat12. Uluslararası İstanbul Opera Festivali için geri sayım

12. Uluslararası İstanbul Opera Festivali için geri sayım

12. Uluslararası İstanbul Opera Festivali 1-11 Temmuz Tarihlerinde İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesinde yapılacak

12. Uluslararası İstanbul Opera Festivali için geri sayım

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün, İstanbul’un 2010 Dünya Kültür Başkenti seçilmesi çerçevesinde projelendirdiği festival bu yıl üç büyük etkinlikle yerli ve yabancı sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak düzenlenen seyirci oturma düzeni ve orkestra dizilimi ile İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeler çerçevesinde, güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi hedeflenen festivalin açılışı, 1 Temmuz 2021 Perşembe akşamı “Galla Konser” ile gerçekleşecek....

Gala Konserde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde 15 Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı aynı anda sahnede olacak. Wagner, Mozart, Rossini, Gounod, C. Saint-Saëns, Messenet, Bizet, Verdi, Puccini gibi ünlü bestecilerin eserlerinden seçkin örneklerin seslendirileceği açılış konserinin Orkestra Şefi Can Okan.

Soprano solistler; Birgül Su Ariç, Perihan Nayır Artan, Gülbin Günay, Ayten Telek, Hande Soner Ürben, Mezzosoprano solistler; Aylin Ateş, Ferda Yetişer, Tenor solistler; Efe Kışlalı, Şenol Talınlı, Faik Mansuroğlu, Bariton solistler, Caner Akgün, Murat Güney ve Bas solistler Umut Tarık Akça, Zafer Erdaş, Gökhan Ürben sahnede olacak. Gala Konser festival programı içinde 3 Temmuz 2021 Cumartesi akşamı bir kez daha izlenebilecek.

12. Uluslararası İstanbul Opera Festivali 4 Temmuz 2021 Salı akşamı Barok dönem eserlerinden seçkin antik arya ve düetlerin seslendirileceği “Barok Konseri“ ile devam edecek. Orkestra Şefi Paolo Villa yönetimindeki konserde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrasına solistler Soprano; Otilia İpek, Mezzosoprano; Elif Tuğba Tekışık, Kontrtenor; Kaan Buldular, Bariton; Kevork Tavityan, Bas; Suat Arıkan sahnede olacak. Konserde renkli keman soloları ile Oleksandr Samoylenko ve bir antik barok çalgı olan “Lavta” soloları ile Hande Cangökçe de yer alacak.

12. Uluslararası İstanbul Opera Festivali 8-10-11 Temmuz 2021 (Perşembe, Cumartesi, Pazar) akşamları klasikleşen bir festival geleneği olarak, düzenlendiği ilk günden beri sahnelenen Wolfgang Amadeus Mozart'ın “Saraydan Kız Kaçırma“ operası ile kapanışını yapacak.

Caner Akın’ın sahneye koyduğu eser, klasik haline sadık kalınarak, aylardır dünya gündemini oluşturan salgına da göndermelerin yapıldığı farklı bir reji anlayışı ile seyirci karşısında olacak. 

Solistler Erdem Erdoğan ve Ufuk Toker “Belmonte” rolünü, Tuncay Kurtoğlu ve Umut Tingür “Osmin” rolünü, Ceren Aydın ve Hale Soner Kekeç “Konstanze” rolünü, Işılay Meriç Karataş, Nazlı Deniz Süren ve Evren Işık Yasemin “Blondchen” rolünü, Serkan Bodur, Berk Dalkılıç ve Onur Turan “Pedrillo” rolünü, Caner Akın “Selim Paşa” rolünü, Adahan Cabar ise “Çocuk” rolünü üç temsil boyunca seslendirecekler.

Orkestra Şefi Murat Cem Orhan yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın ve  Şef Volkan Akkoç yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi Korosu’nun eşlik edeceği Saray’dan Kız Kaçırma Operası’nın koreografisini Tan Sağtürk üstleniyor.

Sanatseverler 12. Uluslararası İstanbul Opera Festivali biletlerini www.biletinial.com üzerinden alabilecekler.

 

 

 

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler