Geri Dön
Kültür Sanat221B Polisiye Festivali başladı.

221B Polisiye Festivali başladı.

221B Polisiye Festivali’nde dünyadan ve Türkiye’den polisiye edebiyat, sinema ve dizi alanlarının en önemli isimleri bir araya geliyor, dünyanın polisiyesi Türkiye’de konuşuluyor.

221B Polisiye Festivali başladı.

221B tarafından düzenlenen Uluslararsı 221B Polisiye Festivali, polisiye edebiyata büyük katkılar sağlamış duayen isimlerle başladı. Polisiye alanında önemli çalışmalarıyla bilinen İngiliz yazar ve gazeteci Barry Forshaw ile başlayan festival, ülkemizde Polisiyenin gelişimine belki de en büyük katkıyı sağlamış isimlerden olan araştırmacı ve yazar Erol Üyepazarcı; çevirmen, eleştirmen, yazar ve programcı Sevin Okyay, ülkemizde ve dünyada en önemli polisiye yazarlar arasında yer alan Ahmet Ümit’in katıldığı oturumlarla devam etti. Festivalin ilk gününde polisiyenin dünyada ve Türkiye’deki tarihi anlatıldı.

28 Şubat Pazar günü sona erecek festivalde bugün dünyanın en önemli Sherlock Holmes uzmanı Leslie S. Klinger.

Festivalin ilerleyen günlerinde; Bron / Broen ve Marcella dizilerinin senaristi Hans Rosenfeldt, Trapped dizisinin başrol oyuncusu Ólafur Darri Ólafsson, Ceset ve Görünmeyen Misafir gibi başarılı polisiye filmlerde imzası olan senarist ve yönetmen Oriol Paulo; yazdığı romanlar ve senaryolarla tüm dünyadan okur ve izleyicilerin yakından takip ettiği İsveçli yazar Arne Dahl konuklar arasında yer alacak.

5 sene boyunca Türkiye’de ve dünyada polisiyenin nabzını tutan 221B, yeni yaşını polisiye festivalinde yazarlarıyla, polisiye dizi ve sinema alanlarının önemli isimleriyle kutluyor!

Timur Soykan, Mahfi Eğilmez, Yeşim Ustaoğlu, Ümit Ünal, Ahmet Ümit, Miray Daner, Boran Kuzum, Ercan Mehmet Erdem, Alper Canıgüz, Damla Sönmez, Prof. Dr. Halis Dokgöz, Armağan Tunaboylu, Çağatay Yaşmut, Suat Duman, Mesut Demirbilek, Doç. Dr. Bülent Ayyıldız, Prof. Dr. Nevin Özkan, Ercan Akbay, Gülce Başer, Erol Üyepazarcı, Sevin Okyay, Ümmü Burhan, Deniz Şaşmaz Oflaz, Şebnem Aksoy, Aslı Ildır, Çağla Üren, Semih Topçu, Armağan Lale 221B Polisiye Festivali’nde buluşuyor, Türkiye’nin polisiyesini konuşuyor.

Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültür dergisi 221B, ilk sayısıyla Ocak 2016’da okurlarla buluştu. 30 sayıya birçok arşivlik dosya konusu ve özel röportaj sığdırdı; Güney Amerika’dan Nordik ülkelere, İngiltere’den İspanya’ya, İtalya’dan ABD’ye alanında uzman pek çok yazar, eleştirmen, senarist ve yönetmen de özel yazılar ve röportajlarla 221B’de okurlarıyla buluştu.

221B Polisiye Festivali, 28 Şubat 2021 tarihine kadar devam eden festival, Mylos Yayın Grubu Youtube sayfasından izlenebilecek; festival, 17 farklı panel, atölye ve gizem çözme oyunlarıyla dünyanın polisiyesini tek festivalde buluşturuyor!

 

FESTİVAL PROGRAMI              

24 ŞUBAT ÇARŞAMBA

19:00     BUGÜNÜN POLİSİYESİNİ YAZMAK:ÇAĞATAY YAŞMUT, ARMAĞAN TUNABOYLU, GÜLCE BAŞER   

20:30     GELECEĞİN SUÇLARI, GELECEĞİN POLİSİYESİ:MESUT DEMİRBİLEK, ERCAN AKBAY         

22:00     TÜM ZAMANLARIN EN MEŞHUR DEDEKTİFİ, SHERLOCK HOLMES:LESLIE KLINGER / FULYA TURHAN

              

25 ŞUBAT PERŞEMBE

19:00     ADLİ TIP VE POLİSİYE ANLATI: HALİS DOKGÖZ & SUAT DUMAN

21:00     İKİ ÜLKE, İKİ YAZAR: SINIRLAR OLMADAN POLİSİYE: ARNE DAHL & GÜLCE BAŞER

              

26 ŞUBAT CUMA

19:00     DİJİTAL PLATFORMLARDA POLİSİYENİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ: ÜMMÜ BURHAN, DENİZ ŞAŞMAZ, ŞEBNEM AKSOY / ARMAĞAN LALE

21:00     DÜNYA, ONUN YAZDIKLARINI İZLİYOR, BRON/BROEN’DAN MARCELLA’YA: HANS ROSENFELDT / FULYA TURHAN

              

27 ŞUBAT CUMARTESİ

14:00     POLİSİYENİN USTASI ANDREA CAMILLERI ve KOMİSER MONTALBANO SERİSİ: DOÇ. DR. BÜLENT AYYILDIZ PROF. DR. NEVİN ÖZKAN, ÇEVİRMEN SEMİH TOPÇU 

16:00     BİR EKONOMİSTİN KALEMİNDEN POLİSİYE, INFERIS:MAHFİ EĞİLMEZ / ÇAĞLA ÜREN

18:00     GERÇEK VE KURGU: TÜRKİYE’DE SİYASİ POLİSİYETİMUR SOYKAN / ÖZLEM ÖZDEMİR      

21:00     İKİ ÜLKE, İKİ OYUNCU: SINIRLAR OLMADAN POLİSİYE OLAFUR DARRI OLAFSSON, DAMLA SÖNMEZ

 

28 ŞUBAT PAZAR

16:00     SUÇU HAYAL ETMEK: SİNEMADA SUÇ KAVRAMI ÜZERİNE:YEŞİM USTAOĞLU, ÜMİT ÜNAL / ASLI ILDIR

17:30     EKRANDAKİ POLİSİYE: SAYGI -BİR ERCÜMENT ÇÖZER DİZİSİBORAN KUZUM, ERCAN MEHMET ERDEM, MİRAY DANER  / ONUR BAYRAKÇEKEN

19:15     DÜNYANIN EN KÜÇÜK DEDEKTİFİ: ALPER KAMUALPER CANIGÜZ  / ONUR BAYRAKÇEKEN

21:00     TERS KÖŞELERİN USTASI: ORIOL PAULO  / FULYA TURHAN

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler