Geri Dön
Kültür SanatBakakaï Everest Yayınları'ndan Çıktı!

Bakakaï Everest Yayınları'ndan Çıktı!

20. yüzyılın en sıradışı yazarlarından, geç modernizmin en önemli isimlerinden Witold Gombrowicz tarafından kaleme alınan, öykülerinin derlendiği Bakakaï Everest Yayınları’ndan çıktı. Daha ilk romanı ile 20. yüzyıl edebiyatında önemli bir yer edinen Gombrowicz, Bakakaï adlı bu eserinde toyluk, gençlik, kimlik inşası ve topluluk içinde yaşamın güçlükleri gibi temaları ele alıyor.

Bakakaï Everest Yayınları'ndan Çıktı!

“Bunalmış durumda katile baktım, bekliyor gibiydi. Bunu açıklamakta zorlanacağım belki, ama o anda anladım ki, açıkça itiraf etmekten başka yapacak bir şeyim kalmamıştı.”

 

Gombrowicz, Kafka ve Céline gibi akraba ruhlarla zirveyi hak eden bir yazar. Onun öykülerinin bu derlemesi, yapıtlarına hayranlık uyandıran büyüleyici bir giriş.

Washington Post Books World

 

20.yüzyılın en önemli Avrupalı yazarlarından Witold Gombrowicz’in 12 öyküden oluşan yapıtı Bakakaï, adını yazarın Arjantin’de sürgünde yaşadığı sokaktan alıyor. Varoluşçuluğun karanlığını, bireyin sıkıntısını, toplumsal değerleri ve basmakalıp kuralları alegorik bir tavırla sorgulayan ve eleştiren Gombrowicz, üst sınıflara mensup kişilerin saygınlığının ve itibarının erimesiyle ortaya çıkan çirkinliği, bir ruh ıstırabını gözler önüne seriyor.

Bakakaï, trajikomiği gölge oyununa dönüştüren, belli belirsiz siluetlerle soylu kimlikleri aynı masada buluşturan incelikli öyküler toplamı.

Gombrowicz’in ölçüsüz, neşeli anarşist yetenekleri yazarın bu erken dönem eserinde her sayfada kendisini gösteriyor.

Clare Cavanagh

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler