Geri Dön
Kültür SanatFilmmor yola çıktı

Filmmor yola çıktı

19. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali başladı. Festival, film gösterimleri, online söyleşiler, buluşmalarla 29 Haziran tarihine kadar çevrimiçi olarak izleyiciyle buluşacak.

Filmmor yola çıktı

Festivalde, “Kadınların Sineması”, “Bedenimiz Bizimdir”, “Kendine Ait Bir Cüzdan”, “Gökkuşağının Altında”, “Yerel Siyaset Yerinden Sinema”, “65+ Candır” ve “Feminist Bellek” bölümlerinde onlarca ülkeden 48 film izleyiciyle buluşacak. Festival boyunca tüm gösterim ve etkinlikler www.filmmoronline.org sitesine üye olarak ve her program için ön kayıt yaptırarak Türkçe altyazı-çeviri ile ücretsiz izlenebilecek.

Sektör buluşmalarında bu yıl söz, “Montajda hallederiz ağabey” değil, sinemanın icadından beri filmleri kesip biçen “Kurgucu Kadınların” olacak. “Canlandıran Kadınlar” panelinde çizgilere can katan animasyoncu kadınlar buluşacak. “Yerinden Sinema” panelinde pandemide film üreten; sektörün “kalbi” denen büyük şehirlerin, stüdyoların kurulu düzenine karşı, yerelde, yerinde, hatta evde sinema yapan kadınlar deneyimlerini anlatacak. “Düşler, Elsa İçin”, “Etrafımızdakiler”, “İhlaller”, “Radyoaktif”, “Britt-Marie Buradaydı”, “Fransız Sineması”, “Jean”, “Kasabanın Öteki Ucu”, “Kuş Bakışı”, “Bazı Günler”, “Küçük Balerinler” programdaki fillmerden birkaçı... Festivalin kapanışında, her yıl olduğu gibi bu yıl da sinema sektörünün cinsiyetçileri “Altın Bamya” ödüllerine kavuşacak. “Mor Kamera Dayanışma Ödülü” ise bu yıl da telif hakkı gözetilerek festivalde yer alan tüm filmlerin olacak.  

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler