Geri Dön
Kültür SanatGalataPerfom, Edinburgh yolcusu

GalataPerfom, Edinburgh yolcusu

GalataPerform “Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar” ve ‘‘Yüz Yılın Evi’’ oyunlarıyla Edinburgh Festival Fringe’de çevrimiçi olarak seyirciyle buluşacak!

GalataPerfom, Edinburgh yolcusu

Seray Şahinler GalataPerform sevilen iki oyunuyla Edinburgh yolcusu… Video, ses, performans ve yerleştirmenin birleşiminden bir estetik ortaya çıkaran “Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar” ve Yeşim Özsoy’un aile hikâyesinde yola çıkarak sahnelediği ‘‘Yüz Yılın Evi’’ oyunları, Edinburgh Festival Fringe‘21 kapsamında çevrimiçi olarak seyirciyle buluşacak!

Ferdi Çetin’in kaleme aldığı Yeşim Özsoy’un yönettiği ve Kübra Balcan, Yaman Ceri, Meral Çetinkaya, Banu Fotocan, Ahmet Ayaz Yılmaz’ın rol aldığı “Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar”, bir araya gelemeyen bir ailenin akşam yemeğine konuk oluyor. Oyun, alışılagelmiş manada bir öykü değil düş ve imgeler aracılığıyla okuyanın ya da dinleyenin hayalinde tamamlaması gereken şiirsel bir anlatı. Bu metin bir kadının daha önce hiç gerçekleşmemiş bir aile yemeğini hayal etmesi üzerine odaklanıyor. Oyun aynı zamanda seyircinin tamamlaması için bıraktığı boşluklar aracılığıyla 90’larının Türkiyesinin karışık politik atmosferiyle günümüz arasında paralellikler kuruyor.

İki yıl sonra yeniden

Yarı otobiyografik, gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği “Yüz Yılın Evi (House of Hundred)” ise Yeşim Özsoy’un kendi kişisel tarihinden yola çıkarak oluşturduğu hikâyelerle sahnede video ve müzik ile birleşerek vücut buluyor. 2019’da Edinburgh Fringe Festivali’ndeki fiziksel performansıyla Guardian’ın seçkisinde yer alan oyunda Özsoy’un 1919 doğumlu anneannesinin, şu anda var olmayan, 1959 senesinde yıkılmış olan eski bir konak, geçmiş ve çocukluğuyla ilgili anlattığı hikâyeler belgesel bir dille aktarılıyor. 100 senelik tarihimiz de çok özel ve öznel bir bakış açısıyla sahneye taşınıyor. Türkiye prömiyerini 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan oyun, Berlin ve Zürih gösterimlerinden sonra İstanbul sahnelerinde yerini aldı. Makedonya, Romanya turnelerinden sonra ise Edinburgh Fringe Festivali’nde üç hafta boyunca İngilizce olarak sahnelendi.

Türkiye’den tek tiyatro

Yeşim Özsoy, festival heyecanını şu sözlerle anlattı: “2019’de ilk defa Edinburgh Fringe Festivali’ne ‘Yüz Yılın Evi’ oyunuyla katıldık.. Oyunu festival için İngilizce olarak çalıştım ve üç hafta boyunca neredeyse her gün C-Venues’de oynadık. Çok özel bir deneyimdi. Her şeyden önemlisi oyun dikkat çekti. İçerik ve yapısı itibariyle. Hem canlı müzik ve ‘live loop’ tekniği kullanılması hem de İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e geçiş ile ilgili yıkılan eski bir konak üzerinden Türkiye ve İstanbul ile ilgili özgün bir bakış açısı sunması açısından. Geçen sene de gitmeyi planlıyorduk ki festival iptal oldu. Bu sene ise karışık bir formda gerçekleşiyor ve biz de dijital imkân sunan festivale çevrimiçi iki oyunumuzu vermeye karar verdik ve programa girdik. Türkiye’den tek tiyatroyuz şu anda programda yer alan. 2020 için düzenlediğimiz tasarladığımız “Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar” ile tüm festival boyunca ve “Yüz Yılın Evi” ile tek gösterimle yer alıyoruz.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler