Geri Dön
Kültür SanatGedik Filarmoni'den köprüler

Gedik Filarmoni'den köprüler

CRR Konser Salonu, ülkemizin müzik belleğine ve gelecek tınılarına uzanan bir programla Keman Sanatçısı Önder Baloglu liderliğinde Gedik Filarmoni Orkestrası’nı konuk ediyor. Antik Anadolu kültüründen bu yana biriktirdiğimiz ses hazinelerinin ortaya çıkarılması üzerine yoğunlaşan Gedik Filarmoni Orkestrası, dünyaca ünlü bestecimiz Kamran İnce’ye İstanbul Filarmoni Derneği’nin 75.yılı onuruna verdiği siparişle bir eserin daha Dünya Prömiyerini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Cemal Reşit Rey, Kamran İnce ve Fazıl Say’ın eserlerine yer verilen “ Köprüler “ başlıklı konserde Kamran İnce’nin Intermezzo adlı eseri aracılığıyla ilk dönem bestecilerimizden Cemal Reşit Rey ve dünyaca ünlü piyanist ve bestecimiz Fazıl Say arasında benzersiz bir köprü kuruluyor.

Gedik Filarmoni'den köprüler

Fazıl Say’ın Türk müziğinden ilham alarak 2015 yılında yaylı orkestra için bestelediği Chamber Symphony Op. 62 eseri, İstanbul’da ilk kez 21 Mayıs Cuma günü  CRR Konser Salonu’nda Gedik Filarmoni Orkestrası’nın vereceği “ Köprüler" konserinde dinleyici ile buluşacak. Dünya prömiyeri 2015 yılında New York Carnegie Hall’da Orpheus Oda Orkestrası ile birlikte yapılan  eser, İstanbul’da ise ilk kez Gedik Filarmoni Orkestrası tarafından seslendirilecek.


Üç bölümden oluşan  ve tamamen Türk müziğinden esinlenen eser ile ilgili olarak eserin bestecisi Fazıl Say şunları söylüyor; “ 20 dakikalık bu eserde, günümüz Türkiyesi’nin kültürel karışıklığını, hayallere dalınan bir anlatım ile izleyeceksiniz.  Bu eserde anlatmak istediklerimi özellikle ritimler ve ölçü vuruşları ile yapmayı denedim.  İlk bölüm, Türk müziğinde yaygın olarak kullanılan 7/8 “devr-i hindi” dir. Hicaz makamındaki klasik saray müziğinden esinlenerek “eski İstanbul” için belli bir nostaljiyi işaret eder. İkinci bölüm daha sakin ve sükunetlidir. . Burada özellikle çağımızın romantizme duyduğu ihtiyacın altını çizmek istedim. Son bölüm ise çok süratli bir köçekçe dansıdır. İstanbul'un eski Roman semti Sulukule artık yok. Ama zamanında dans ve eğlence mekânlarına ev sahipliği yapıyordu.  Ve bu son bölüm Türk-Roman müziğinin tüm enerjik ve coşkulu unsurlarını bünyesinde barındırıyor. "

 

ÖDÜLLÜ BESTECİMİZ KAMRAN İNCE’DEN BİR DÜNYA PRÖMİYERİ

TÜ MİAM ve Memphis Üniversitesi’nde kompozisyon alanında profesör olarak çalışmalarını sürdüren Kamran İnce müziğini; Türk ve Balkan müziğinin enerjisi ve saflığı, Bizans ve Osmanlı müziğinin ruhaniliği, Avrupa sanat müziği geleneği, ve Amerikan tininin dışa dönüklüğü şeklinde tanımlamaktadır. Gedik Filarmoni Orkestrasının Köprüler adlı konseri işte bu tanımlama dolayısıyla Kamran İnce’ye verilen sipariş eser üzerine kurulmuştur. İnce’nin müzik belleğimiz ve gelecek tınılarımız üzerine doğru bir köprü oluşturacağını düşünen Gedik Sanat Genel Sanat Yönetmeni Caner Akgün, CRR Konser Salonu için kurguladıkları özel program için  “ Cemal Reşit Rey’den alınan ateşin Kamran İnce ‘nin kurduğu köprüyle Fazıl Say’ın Chamber Symphony adlı eserine bağlanması oldukça heyecan verici bizim için. Prometheus’un insanoğlunu aydınlatan ateşi hiç sönmesin. ” şeklinde konser hakkındaki düşüncelerini paylaşmıştır.

 

CEMAL REŞİT REY’İN KENDİ EVİNDE OLAĞANDIŞI BİR YORUM
Cemal Reşit Rey’in Andante & Allegro adlı Yaylı Çalgılar ve Keman için yazılan eseri Gedik Filarmoni Orkestrası eşliğinde yorumlayacak olan  Önder Baloğlu ; “ Cumhuriyet Dönemi Kültür ve Sanat yeniliklerinin ilk örneklerini bize veren bu anıtsal bestecimizin şaheserini onun evinde yorumlayacak olmanın heyecanını dile getirirken konserin temeline konumlandırdıkları eserin şefsiz olarak ilk yorumuna şahitlik edecek sanatseverleri bu olağandışı performansa davet ettiğini belirtti. ” 

 

YENİLİKÇİ VE İDEALİST BİR ORKESTRA

Gedik Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı bünyesinde çalışmalarını sürdüren Gedik Sanat’ın kuruluş ilkeleri doğrultusunda Çağdaş Türk bestecilerine yeni eserler sipariş ederek, kadim müzik belleğimizi uluslararası platformda temsil etmek amacında olan Gedik Filarmoni Orkestrası, nitelikli müzik amacı taşıyan, repertuvar seçiminde stil, dönem ve içerik bütünlüğü bulunduran ve en önemlisi yüksek kalitede icra hedefine odaklanmış dinamik kadrosuyla ender karşılaşılabilecek yüksek bir enerji vaat ediyor.

 

GEDİK FİLARMONİ ORKESTRASI
Önder Baloglu, Lider / Solist

PROGRAM
Cemal Reşit Rey
“ Andante Allegro “
( Keman ve Yaylı Çalgılar Orkestrası için )    Solist: Önder Baloglu
Kamran İnce
“ Intermezzo”  Dünya Prömiyeri
( Yaylı Çalgılar Orkestrası için )
Fazıl Say
“ Chamber Symphony “
( Yaylı Çalgılar Orkestrası için )

21 Mayıs 2021 Cuma
CRR Konser Salonu
20.00