Geri Dön
Kültür SanatMasallardan sahneye

Masallardan sahneye

Türkiye’den ve dünyadan tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen alternatif işleri katılımcılarla buluşturan Istanbul Fringe Festival, tiyatro sezonuna yayılan gösterimlerine devam ediyor.

Masallardan sahneye

New York ve Tokyo bağlantılı gezgin dans topluluğu Ayalis in Motion, Grimm kardeşlerin masallarından sahneye uzanan fiziksel tiyatro işi “Pythagorean Peas” ile ENKA Oditoryumu’na geliyor. 23 ve 24 Ocak saat 20.30’da sahnelenecek ”Pythagorean Peas”, Pamuk Prenses ve Kırmızı Başlıklı Kız gibi halk masallarından ilham alan karakterler aracılığıyla kendi kırılganlıklarımızla ve güçsüzlüklerimizle nasıl baş ettiğimizi vurgulamayı amaçlıyor.

Bu süreçlerin bedensel ve zihinsel olarak tezahür etme biçimine odaklanan dansçılar, başkalarıyla uyumlu ilişkiler kurmak için özellikle kinesferik; yani hareket sınırları dahilindeki bağlantıları keşfediyor. Çalışma boyunca, bu fantastik karakterler başkalarına saldırarak veya kendi güçsüzlüklerini gizlemek için pasif agresifleşerek ortak karakter kusurlarını somutlaştırıyor. AyalisIM, çağdaş dans tekniğinin sınırlarını zorlamayı, hareket temelli bütünsel deneyimleri ve şaşırtıcı öngörülemezliği ile izleyicilere ilham vermeyi hedefliyor. Topluluk, her yaştan farklı izleyici kitlesi için kışkırtıcı, görsel olarak dikkat çekici ve müzikal olarak teşvik edici performanslar sunmaya kendini adıyor.