Geri Dön
Kültür SanatMimarlık Yıllığı Sergisi Müze Gazhane’de açıldı

Mimarlık Yıllığı Sergisi Müze Gazhane’de açıldı

Türkiye Mimarlık Yıllığı Sergisi Müze Gazhane’de ziyarete açıldı. Yıllıkta yer alan ve derinlemesine konuşulması uygun görülen 10 proje, açılış kapsamında düzenlenen panellerde tartışıldı. 41 projenin yer aldığı sergi, Sayaç Atölyesi binasında, 23 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek.

Mimarlık Yıllığı Sergisi Müze Gazhane’de açıldı

Yerli veya yabancı tasarımcılar tarafından Türkiye'de, son bir yılda üretilen yapılı çevreyi belgeleyen, sergileyen ve tartışmaya açan Mimarlık Yıllığı sergisi Müze Gazhane’de açıldı. Roca iş birliğinde seçki, yıllık ve sergi formatıyla Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen Mimarlık Yıllığı, sergi açılışı öncesi 5 panele ev sahipliği yaptı. İnşaatı tamamlanan ve değerlendirme için başvuru yapan toplam 97 proje arasından 41’i yıllığa seçilerek sergilendi. Seçilen projeler arasında 19 mimari, 11 iç mekan, 4 yeniden işlevlendirme-iç mekan, 3 kentsel tasarım, 3 peyzaj tasarımı ve 1 geçici strüktür projesi yer aldı. 

10 proje derinlemesine masaya yatırıldı

Açık çağrıya gelen başvurular arasından seçilerek oluşturulan yıllık, her yıl değişen, bağımsız, beş üyeden oluşan seçici kurul tarafından değerlendiriliyor. Türkiye Mimarlık Yıllığı Seçici Kurulu bu yıl Mehmet Cemil Aktaş, Buşra Al, Neslihan Dostoğlu, Zeynep Yapar Ergün ve Bülent Ergin Güngör’den oluştu. Beş oturumda gerçekleşen panelin ilkinde moderatör Cemil Aktaş ile Kalamış Parkı Kolektif Dönüşüm Projesi ve Pendik Millet Bahçesi tasarımları tartışıldı. İkinci panelde ise Buşra Al’ın moderatörlüğünde Meltem Beach & Rooms ve Voyage Torba Oteli konuşuldu. Üçüncü panelde Seçici Kurul üyesi moderatör Neslihan Dostoğlu başkanlığında Dr. Oktay Duran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Kavuşma Durağı projeleri masaya yatırıldı. Zeynep Yapar’ın başkanlığında gerçekleşen dördüncü panelde Algoritma Fabrikası ve Trendyol Kampüs Ofis projeleri sorgulandı. Moderatör Bülent Ergin Güngör’ün yönettiği son panelde ise İyziPark ve Taşkesik Evi tasarımları tartışıldı.  

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler