Geri Dön

Nuri Bilge Ceylan Akbank Sanat Standı’nda

Nuri Bilge Ceylan “Türkiye ve O: 100.Yıl ve Nuri Bilge Ceylan” Sergisi ileAkbank Sanat Standı’nda

Nuri Bilge Ceylan Akbank Sanat Standı’nda

Akbank Sanat, 13-16 Kasım 2014 tarihleri arasında sanatseverler ile buluşacak Contemporary Istanbul Fuarı’ndaki standında, Türk sinemasının usta yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’ı ağırlıyor.

Türk sinemasının yüzüncü yılında Kış Uykusu filmiyle 2014 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülü kazanan usta yönetmenin “Türkiye ve O: 100.Yıl ve Nuri Bilge Ceylan”adını taşıyan sergisinin küratörü Hasan Bülent Kahraman.

Nuri Bilge Ceylan’ın birikimini Türk sinemasının efsaneleşmiş birikimiyle iç içe veren sergiyi değerlendirenHasan Bülent Kahraman, “Nuri Bilge Ceylan’ın filmleri yaşadığı çıkmazı aşamazken tükenen insanı yansıttı. Ama insana olan umut bu filmlerin dibinde saklıydı. O nedenle Nuri Bilge Ceylan’ın sineması daima insanlık prototipleri üretti. Tıpkı işlediği insanın diplere inen kökleri gibi, Ceylan görselliğinin kökleri de en diplere iniyor. Lascaux Mağarası da, Rönesans estetiği de, Flaman resmi de, 20. Yüzyılın huzursuz estetiği de mevcut o görsellikte. Bu görselliğin çağımız sinemasına büyük katkılarından bir başkası bu büyük birikimi bize yeniden hatırlatılmasıdır. Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerindeki sonsuz değerdeki görsellik fotoğraflarına da yansıyor. Eşsiz fotoğraflar bunlar. Görkemli peyzajlarında doğa başlı başına bir ‘oyuncu’dur. Güzelliğin ölümcül olduğunu anımsatırken, bununya yetinmeyip izleyenin kendi öyküsünü de kuşatır ve içerir. Anadolu’dur bu fotoğrafların öyküsü. Onun büyük, derin, muhteşem ve hüzünlü dünyası, bu fotoğrafların vurucu estetiğiyle yeni bir derinlik kazanır” dedi.

Sergi Adı: Türkiye ve O: 100.Yıl ve Nuri Bilge Ceylan

Sanatçı: Nuri Bilge Ceylan

Yer: Contemporary Istanbul - Akbank Sanat Standı

Tarih: 13-16 Kasım 2014

Fuara giriş ücretlidir

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber