Geri Dön
Kültür SanatTell Me Your Story - Bana Hikayeni Anlat kitabını yayımladı

Tell Me Your Story - Bana Hikayeni Anlat kitabını yayımladı

Çocukluğun birleştirici gücünden yola çıkan Paper Street Co. 20 sanatçının çocukluk anılarının yer aldığı “Tell Me Your Story” isimli katılımcı sanat projesi ve sanatçı kitabını yayımladı.

Tell Me Your Story - Bana Hikayeni Anlat kitabını yayımladı

Çocukluk anıları, kültür ve eve dair çok şey söyler; kişilerin kimliklerini ve geleceklerini şekillendirir. Ayrıştırılmış bir dünyada, çocukluk anıları paylaşılan bir aidiyet getirir. Kişiler arasında anlatılması güç bir bağlılık yaratır.

Tell Me Your Story - Bana Hikayeni Anlat kitabını yayımladı

İstanbul’dan Paper Street Co. ve Tel Aviv’den Gnat Micro Press’in bir araya getirdiği 10 Türkiyeli, 10 İsrailli sanatçı birbirleriyle eşleştirildi. Partnerler kendi çocukluk hatıralarını birbirleriyle paylaştılar. Ardından, her sanatçı partnerinin hikayesini kendi özgün diliyle resmetti.

Bu kitapta iki sanatçı arasında oluşan benzersiz diyaloğa çocukluk anılarının büyüsüyle tanıklık ediliyor. Çok renkli ve duygu dolu çizim ve hikayelerin yer aldığı bu katılımcı sanatçı kitabı, tanıdık bir yerden okuyucuyu kendisiyle ve başkalarıyla bağ kurmaya davet ediyor. Farklı yaş, dil, coğrafya ve mesafelere rağmen hikayelerin benzerliği ile kültürlerarası bir yolculuğa çıkarıyor.

Tell Me Your Story - Bana Hikayeni Anlat kitabını yayımladı

Hafızanın hassasiyeti ve zamanın merhametine tabi bir “hatıra” olmanın ötesinde, benliğimizin önemli bir parçası olan çocukluk anıları beklenmedik karşılaşmalar yaratıyor ve okuyucunun merakını harekete geçiriyor.

Kitap, ünlü yazar Etgar Keret’in bu proje için kaleme aldığı bir hikayesiyle başlıyor. Hikaye İbranice, Türkçe ve İngilizce olarak üç farklı dilde okunabilir.