Kültür Sanat Varna Film Festivali’nden Kızılay’a ödül

Varna Film Festivali’nden Kızılay’a ödül

17.10.2017 - 12:35 | Son Güncellenme:

Varna Film Festivali’nde Kızılay’ın Suriye İnsani yardım operasyonu kapsamında hazırladığı belgesel filmler, IFRC Özel Ödülü’ne değer bulundu.

Varna Film Festivali’nden Kızılay’a ödül

Bulgar Kızılhaçı tarafından 17. düzenlenen Humanity temalı Varna Film Festivali 12-15 Ekim tarihlerinde Varna Festival Köyü'nde gerçekleştirildi. Bu yılın teması savaşlar ve çatışmalardı. 5 kişiden oluşan Festival jürisinde İtalya’dan Yönetmen Beppe Cino, Bulgaristan’dan Tıp Üniversitesi Dekanlarından Prof. Dr. Emanuela Mutafova, Aktrist Yana Marinova, Türkiye’den Yönetmen Armağan Pekkaya ve Moskova Sinema Akademisi Başkanı Pavel Vasev yer aldılar.

Haberin Devamı

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık festivalin açılış töreninde bir konuşma yaptı. Kınık, dünyanın bir çok coğrafyasında savaş ve göçlerden kaynaklanan insani dramlara değinerek, insani krizlerle mücadele için birleşen ellerin önemine dikkat çekti. Kınık, “goodhands” kavramı çerçevesinde insani yardım kurum ve çalışanlarını birlikte hareket etmeye ve dayanışmaya da davet etti.

Uzun Metraj, Kısa Film, Belgesel ve Kızılay Kızılhaç Filmleri kategorilerinde 200’ün üzerinde filmin yarıştığı festivalde Kızılay’ın Suriye İnsani yardım operasyonu kapsamında hazırladığı belgesel filmler, festivalin en önemli ödülü olan IFRC Özel Ödülü'ne değer bulundu.

Festivalde Türkiye adına jüri üyesi olarak yer alan yönetmen Armağan Pekkaya’nın Türkiye'deki Mülteci Kadınların hikayesini anlattığı “Mutfak”adlı belgeselin de galası yapıldı. Festival katılımcıları tarafından büyük ilgi gördü. Ayrıca yönetmenin sosyal gerçekçi filmografisi nedeniyle insanlığın ortak belleğine yaptığı katkılardan dolayı da festival komitesi tarafından sinema onur ödülü verildi.