Geri Dön
Milliyet ExecutiveÇevik şirketler iyi uyum sağlıyor

Çevik şirketler iyi uyum sağlıyor

Küresel piyasalar, Kovid 19 salgınının etkisinden çıkmaya çalışıyor. Beri yandan da artan jeopolitik riskler ve enflasyonla uğraşıyorlar. Merkez bankaları yeni önlemler geliştirerek sorunları aşmayı deniyor. Görünen, sıkı para politikasına geçme aşamasının sancılı geçeceği.

Çevik şirketler iyi uyum sağlıyor

ZEYNEP AKTAŞ - Milliyet Gazetesi Yazarı

Jeopolitik risklerin yükselmesi endişe veriyor. Zira gelişmekte olan ülkelerden birinde yaşanabilecek sorun diğer ülkelerden de para çıkışına yol açabilmekte. Bu durum küresel finansal sistem üzerinde beklenmedik risklere yol açarken şiddeti de artırabiliyor. Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin artmasıyla Rus finansal varlıklarında negatif etkiler oluştu. Söz konusu durum gelişmekte olan ülkelere de yansıdı. Böylesi süreçlerde piyasa regülatörlerinin daha önemli rol üstlendiği gözleniyor. Sık sık devreye girerek finansal varlıklardaki erimenin önüne geçmeye çalışıyorlar. Peki bu dönemi şirketler nasıl geçirecek? Firmalar çok daha hızlı çözüm geliştirmek zorunda kalacakları bir süreçten geçiyor. İş birlikleri artacak. Kovid ve devamında ortaya çıkan yeni varyantlarla birlikte yaşama öğrenilirken, bir de jeopolitik risklerin yansımaları idare edilmeye çalışılacak. Yeni koşullara hızlı uyum sağlayan firmalar gelir ve kârını artırdığı gibi içinde yer aldıkları sektörlerde de yerlerini sağlamlaştırabilecek.

Çevik şirketler iyi uyum sağlıyor

Koşulları okumak

Global ölçekte olduğu gibi ülkemizde de koşulları hızlı okuyup adaptasyon sağlayan güçlü firmalar var. Gelen açıklamalar da bunu teyit eder nitelikte. Şirketler hız ve değişime cevap verebilme yetenekleri ile öne çıkıyor. Dünyanın dört bir yanında hız ve uyumlulukla firmalar gelişmekte. Ne kadar büyüse de işi yalınlaştırmayı başaran ve sektöründe yeni trendleri yakalayanlar beraberinde farkı da yaratıyor. Peki çevik şirketler neleri önceliyor? İşte öne çıkan özellikler:

-Değişime hızlı yanıt veriyorlar.

-Yakın işbirliği kuruyorlar.

-Aşırı dokümantasyonla boğuşmuyorlar, prototiplerle çalışıyorlar.

-Araçlardan önce insanları önceliyorlar.

-İşi modüler hale getiriyorlar.

-Katı kontratlar yerine müşteri ile işbirliğine gidiyor, müşteri ile dengeli ilişki kuruyorlar.

-Birimler arası işbirliğini hayata geçiriyorlar

Global piyasalarda pandemi sorunu önemli ölçüde aşıldı. Ancak bu defa da enflasyon sorunu çıktı. Ekonomiler ve şirketler çevik olabildikleri ölçüde kendilerini bu sarmaldan koruyabilecek.