Oynatma Listesi
HABERLER

9 işçi için zamanla yarış! Bakan Bayraktar'dan altın madenindeki heyelanla ilgili açıklama

Erzincan'da kayıp işçileri arama kurtarma çalışmaları devam ederken Bakan Bayraktar bölgedeki son durumu açıkladı.

Erzincan’ın İliç ilçesine bağlı Çöpler köyündeki Anagold maden ocağı sahasında yaşanan toprak kaymasında kaybolan 9 işçiyi arama çalışmaları 4. gün geride kaldı.

Ekipler, arama çalışmalarının yanı sıra maden ocağı sahasından aldıkları toprak numunelerinden bazılarını incelemek üzere Çevre Referans Laboratuvarı’na gönderdi.

Bölgeye giriş ve çıkışlar kontrollü olarak sağlanırken, ikinci bir göçük riski oluşan maden ocağında önlemler alındı.

LİSANS İPTAL EDİLDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Erzincan İliç'te toprak kaymasının meydana geldiği maden ocağının çevre, izin ve lisans belgesi iptal edildi.

FAALİYETLER DOĞRUDAN DURDURULDU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünce, İliç’teki maden ocağının ruhsat sahasındaki üretime yönelik faaliyetler doğrudan durduruldu. Karara gerekçe olarak, heyelan olayının ardından dağdaki mevcut durumun işletme güvenliği açısından tehlike oluşturması gösterildi.

BAKAN BAYRAKTAR'DAN YENİ AÇIKLAMA

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden sahasında meydana gelen heyelana ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Bayraktar, 'Bugün yaklaşık 96. saate doğru ilerliyoruz. Dördüncü gün bitmek üzere. Çok büyük bir alan. Görmüş olduğunuz resimde buranın kaza öncesi, heyelan öncesi görüntüsünü görüyorsunuz. Hemen sol tarafta da kaza sonra oluşan toprak kayması, heyelanın son durumunu görüyorsunuz.' dedi.

HEYELAN İKİ YÖNLÜ GERÇEKLEŞTİ

Olayın meydana geldiği yığının olduğu yeri gösteren Bayraktar sözlerini şöyle sürdürdü; Bu heyelan sonrasında da çok büyük bir miktarda yaklaşık toplamı 10 milyon metreküplük. Ama bizim hesaplarımıza göre bu dere yatağına 5 milyon metreküpün üzerinde bir toprağın akması söz konusu. 

Heyelan iki yönlü gerçeklşiyor. Heyelanın bir kısmında bu dere üzerindeki, bu dere yatağına heyelanın büyük bir kısmı, yaklaşık yüzde 80'i buraya akıyor. Ama bir kısmı da geçmişte kullanılan manganez ocağının içerisine doğru akıyor. Yaklaşık burada da 1,5 milyon metreküp toprak söz konusu.

Bu olay esnasında ifade etmiştik. 9 kardeşimiz şu anda kayıp. Onların 6'sının bu dere yatağına gelen daha büyük toprak alanı içerisinde olduğunu düşünüyoruz ve o şekilde çalışıyoruz. 3 kardeşimiz de manganez ocağının içerisinde olduğunu düşünüyoruz ve çalışmalarımızı o bölgeye yoğunlaştırmış durumdayız. Özellikle manganez ocağındaki 3 çalışanımız için yoğun çalışma devam ediyor.

Orada 1,5 milyon metreküpe yakın bir toprak var. O toprak 35 metre yükseliğinde yani neredeyse 12 katlı bir apartman yüksekliğinde bir oluşum içerisinde. Dolayısıyla oraya erişmeye çalışıyoruz.

Elbette geçtiğimiz 3 gün içerisinde çok ciddi heyelan riski devam ediyordu. Dolayısıyla AFAD çalışanlarımızın da çalışma alanını riske sokacak bir durumdaydı.

Biz özellikle dün akşam itibarıyla biraz daha sahanın stabil olduğunu gördük. Onun için çalışmalarımızı geceden itibaren yoğunlaştırdık.Özellikle yaptığımız radar ölçümleri neticesinde potansiyel işçi kardeşlerimizin olacağı yerleri tespit edip çalışmalarımıza devam ediyoruz. Almamız gereken tedbirler var ve yaptığımız faaliyetler var.

 

Dere yatağına gelen toprağın kaldırılması bizim için öncelik. Bu toprağı saha içinde en emniyetli olarak manganez ocağının oraya aktarmayı planlıyoruz. Bu mermer ocağını hazırlıyoruz. İnşallah buna hızlı bir şekilde başlayıp toprağı buraya aktarmış olacağız.

Burada Sabırlı Deresi'nin yatağını görüyorsunuz. Her gün farklı lokasyonlardan ölçüm alıyoruz.

9 NOKTADA İNCELEME

9 bölgede su ölçümü alıyoruz. Halk sağlığı için olumsuz bir durum yok. İşin çevresel boyutunu da yakın bir şekilde takip ediyoruz. Toprağın kaldırılması arama kurtarmayı da destekleyecek bir konu.

İdari anlamdaki soruşturmamız devam ediyor. Bizim dışımızda adli soruşturmaları da takip ediyoruz. Dün akşam itibariyle 6 kişi hakkında tutuklama kararı verildi.

Dün yine ailelerle bir aradaydık. Sürekli bilgilendiriyoruz, elbette bu bölgenin insanları. Onlara da bu bilgileri anlatıyoruz. Bu bölgeyi çok iyi bilen insanlar.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER