Oynatma Listesi
YAŞAM

Annesi terk edince donma tehlikesi geçiren oğlak "Dina" Yarar ailesinin maskotu oldu

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde, doğum sonrası annesinin terk etmesi sebebiyle donma tehlikesi geçirmesi üzerine Yarar ailesi tarafından evde özenle bakılmaya başlanan "Dina" isimli oğlak, evin neşesi oldu.


İlçe merkezine bağlı 94 Mahallesi'nde yaşayan ve yıllardır hayvancıkla geçimini sağlayan Yarar ailesi, zamanlarının çoğunu sahip oldukları keçi sürüsünün temel ihtiyaçlarını karşılamakla geçiriyor.


Yazları Mercan Dağı'ndaki yaylalara çıkan, kış ve ilkbahar aylarını ise ilçe merkezindeki kışlakta geçiren ailenin üyeleri, her gün erken saatlerde uyanarak yaklaşık 100-150 hayvanın bulunduğu ağılın yolunu tutuyor.


Mevsime bağlı otlakların yetersizliği sebebiyle keçi sürülerini meraya çıkaramayan çiftçi aile, her yıl ocak ayında başlayan ve nisan ile mayıs ayı aralığında devam eden oğlak doğumları sebebiyle de şu sıralar zorlu mesai harcıyor.


Keçilerin doğum sırasında zorlanması ve oğlakların doğum esnasında ölmemesi için ağılda nöbet tutan ailenin fertleri, yaklaşık 15 gün önceki doğum sonrası annesi tarafından reddedilen ve bu yüzden soğuktan etkilenerek ölmek üzere olan bir oğlağın bakımını da evde gerçekleştiriyor.


Ağıldaki işlerinden arta kalan zamanı "Dina" adını verdikleri oğlakla ilgilenmeye ayıran aile fertleri, hayvana bebek şefkatiyle yaklaşarak banyosunu yaptırıyor, diktikleri kıyafetleri giydiriyor ve günde 3 defa süt dolu biberonla besliyor.


Sevimli haliyle ilgi odağı olan oğlağın kaldığı alandan çıkarıldıktan sonra odalar içerisinde ya da kanepeler üzerine çıkarak oyunlar oynaması ev ortamına ayrı bir neşe katıyor.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER