Oynatma Listesi
YAŞAM

Bu sayede 4 dil öğrendi: Kadınların arasında beni gören şok oluyor

Kapadokya girişi kapısı olarak bilinen Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesinde yaşayan Yavuz Aplak; "Bir erkek olarak ilk kez bez bebek yapıp ailesinin geçimini sağlayan ben oldum. Turistler kadınların içinde benim bez bebek yaptığımı görünce şoke oluyorlar ve beni tebrik ediyorlar." dedi.

Kapadokya'nın giriş kapısı olarak bilinen Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesi Soğanlı Mahallesi'nde yaşayan Yavuz Aplak, 12 yaşında ailesinin geçimini bez bebek satarak sağlayan annesine destek olmak amacıyla bez bebek yapmaya başladı. Bölgenin ilk erkek bez bebek üreticisi olan Aplak, 40 yıldır yaptığı bez bebekleri satarak 4 farklı dil öğrendi.

Bölgede yapılan ve kadınların da arasında olduğu 'en güzel bez bebek yapma' yarışmasında da birinci olan Yavuz Aplak, yerli ve yabancı turistlerin de dikkatini çekiyor.

'ANNEME YARDIMCI OLMAK AMACIYLA BAŞLADIM'

Bez bebek yaparak geçimini sağladığını belirten Yavuz Aplak, "Önceden annem yapar, ben satardım. Kimseden destek almadan kendi becerimle anneme bakarak bez bebek yapmayı öğrendim. 12 yaşından beri bebek yapıyorum. Anneme yardımcı olabilmek adına bu işi yapmaya başladım. Bir erkek olarak ilk kez bez bebek yapıp ailesinin geçimini sağlayan ben oldum. Kadınların da olduğu en güzel bez bebek yapma yarışmasında da birinci oldum. Yerli ve yabancı turistler kadınların içinde benim bez bebek yaptığımı görünce şoke oluyorlar ve beni tebrik ediyorlar. Çok şaşırıyorlar. Bazısı da bez bebekleri benim yaptığıma inanmıyor.Bez bebekler sayesinde bölgemize gelen turistlere sattığım oyuncak bebekler sayesinde 4 dil öğrendim. İlkokul mezunuyum ama turistlerle rahatlıkla anlaşabiliyorum" ifadelerini kullandı.

Aplak'ın yengesi Ayşe Aplak ise, "Bize bakarak bez bebek yapmayı öğrendi. Şimdi bizi geçti. Yarışmada birinci oldu. Bizden daha iyi bebek yapıyor. Buraya gelen turistlerde çok şaşırıyor. 'O kadar kadının arasında bir erkek ne yapıyor?' diyorlar. Tebrik ediyorlar" dedi. 

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER