Oynatma Listesi
HABERLER

Dünya Sivaslılar Günü'ünde bin 58 kişi aynı anda böyle halay çekti

Ağustos ayının 5. günü, Sivas’ın trafik plaka kodunda olduğu gibi 5 ve 8 rakamları yan yana geldiği için her yıl Dünya Sivaslılar Günü olarak kutlanıyor.

Dünya Sivaslılar Günü dolayısıyla düzenlenen ve 3 gün sürecek olan Gardaşlık Festivali’de çeşitli etkinliklerle başladı. Festival çerçevesinde ilk etkinlik Gardaşlık yürüyüşü oldu. Sıcak havaya rağmen binlerce kişinin katıldığı yürüyüş tarihi Sivas Garı’nda başlayıp tarihi Kent Meydanında tamamlandı. Burada Gardaşlık Bildirgesi okundu. Bildirgenin okunmasının ardından toplamda bin 58 kişi bir araya gelerek dünyanın en uzun halay halkalarından birini oluşturdu. Bin 58 kişilik insan halkası Sivas Halayı oynadı. Ortaya çıkan renkli görüntüler havadan da görüntülendi. Ardından çok sayıda kişi gruplar halinde halay çekti.
Burada halka hitaben konuşan Vali Şimşek, festivalin gençlerde gardaşlik kültürünün benimsenmesi açısından önemli olduğunu belirterek, “Memnuniyetle görüyorum ki gerçekten Sivaslıların hemşerilik bilinci ve gardaşlık kültürü takdire şayandır. Dünyanın neresinde olursa olsun Sivaslılar bu kültürle birbirini bulup sarılabiliyorlar. Bu tüm Sivaslılar açısından gurur verici bir durumdur” dedi.
Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise konuşmasına tüm Sivaslıların 5 Ağustos Dünya Sivaslılar gününü kutlayarak başladı. Bilgin konuşmasında, “Anadolu’nun merkezinde Selçuklu’ya başkentlik yapmış Osmanlı’nın emin şehri ve devletimizin kuruluşuna ev sahipliği yapan, tarihi, doğal güzellikleri, kültürü ve yiğit insanları ile medeniyetler şehri olan Sivas’ımızda son 3 yıldır 5 Ağustos tarihini Dünya Sivaslılar günü olarak kutluyoruz. Sivas’ı daha da yaşanılır bir şehir yapmak, halkımızı mutlu etmek için farklı etkinliklerle sizlerle bir aradayız. Klasik yöneticilik, klasik idarecilik ve klasik belediyecilik yapmayacağımızı hep söyledik. Şehrin beklentileri doğrultusunda hem alt yapı çalışmaları yapacağız, hem üst yapı çalışmaları yapacağız hem de bunlar kadar önemli olan şehrin tanıtımına yönelik faaliyetleri yapacağız dedim. Bu yönde birçok etkinlikte bir araya geldiğimiz gibi bugünde Gardaşlık Festivalinde bir araya geldik.” Şeklinde konuştu.
Sivas Milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı etkinliği çok sayıda Sivaslı coşku içerisinde takip etti. Vali Yılmaz ve Başkan Bilgin’de halkın arasına girip Dünyanın en uzun halay halkasında yer alarak uzun süre halay çekti.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER