Oynatma Listesi
HABERLER

Elon Musk'ın çılgın projesi Neuralink 'ilk kez maymun' üzerinde kullanıldı!

Elon Musk'ın çılgın projesi olarak kayıtlara geçen ve insanlara beyin implantı takmaya dayanın Neurolink teknolojisi canlı canlı test edildi.

Bilim insanlarının pek çok 'insan odaklı' projesinde kullandığı en akıllı hayvanlardan olan maymunlar, şimdi de Musk'ın dikkat çeken projesinde kullanıldı. Akıllı bir tür olan 9 yaşındaki Pager, yerleştirilen beyin implantı ile Pong oyununu başarıyla oynadı. Maymun, ilerleyen dönemde farklı oyunlarda ve projelerde de kullanılabilir.

Elon Musk Neuralink projesi için ilk deneyleri paylaşıyor

Yayımlanan üç dakikalık videoda, beyin aktivitesiyle bilgisayarı kontrol edebilen bir maymunu izliyoruz. Bilgisayar ekranının altında konumlandırılan bir pipet yardımıyla muzlu bir içecek ile ödüllendirilen maymun, bu sayede verilen komutu da başarıyla hallediyor. 

Neuralink ilk olarak geçen yılın ağustos ayında karşımıza çıktı. Bu teknoloji ilk etaptaki hedefleri arasında felçli bir kişinin akıllı telefon veya bilgisayar gibi elektronik cihazları zihniyle kontrol etmesini içeriyor. 

Şirket bir basın bülteninde "MindPong, N1 Link'in potansiyel yeteneklerinin ilk gösterimi," diyor ve ekliyor "Ancak, bunun cihazımızın başarmayı amaçladığının küçük bir bölümü olduğunu unutmamak önemlidir."

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER