Oynatma Listesi
HABERLER

Erdoğan deprem bölgesinde: Hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakmayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'tan sonra Hatay'a geçti ve bölgede açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Devlet millet omuz omuza vererek inşallah afetin yol açtığı yıkıntıları da kaldıracağız, hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakmayacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremde Türkiye genelindeki vefat edenlerin sayısının 9 bin 57'ye, yaralı sayısının ise 52 bin 979'a yükseldiğini açıkladı. Erdoğan, polis ve askerlere yönelik "deprem bölgesinde yoklar" iddialarına da sert şekilde yanıt vererek, "Bizim askerimiz şereflidir, polisimiz şereflidir ama bu şerefsizlerin ağzına biz onları meze yaptırmayız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan Hatay’da yaptığı incelemelerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Dünyada eşine rastlanmayacak iki büyük depremin yaşandığına dikkat çeken Erdoğan, “Hatay bu felaketten en çok etkilenen en fazla yıkıma ve can kaybına uğrayan şehirlerimizin başında geliyor. Az önce depremin merkezi Kahramanmaraş’ı ziyaret ettim. Oradaki durumun vahametini yakından gördüm. Ve şimdi de Hatay'da şahit olduğumuz tablo oralardan pek de farklı değil” ifadelerini kullandı.

"Devlet millet omuz omuza vererek inşallah afetin yol açtığı yıkıntıları kaldıracağız, vatandaşımızı sahipsiz bırakmayacağız"

Depremin yaşandığı andan itibaren devlet kurumlarının vatandaşların yardımına koştuğunu vurgulayan Erdoğan, “Tabii tümüyle ülke genelinde AFAD’ımızın koordinasyonunda bu işlerin takibi devam etti. Şüphesiz işimiz kolay değildi. Yaklaşık 13.5 milyon insanımızın yaşadığı 500 kilometre çapında bir alanda ekili olan bu depremin yol açtığı yıkımın büyüklüğü ve yaygınlığına bir de hava şartlarının zorluğu eklendi. Buna rağmen devletin ve milletin tüm imkanlarını seferber ederek afet bölgesine yönlendirdik. Kamu personelinden sivil toplum kuruluşu üyelerine, yurt dışından gelen afet ekiplerinden gönüllülere kadar sayıları 60 bini bulan akredite kişi her konuda canla başla çalışıyor. Ülkemizin istisnasız diğer 71 vilayetinin tamamında deprem bölgesindeki ekiplerimize yardım konvoyları çıkartıldı. Bu şekilde de on binlerce insan deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza destek olmak için yollara düştü. Elbette eksikler var. Şartlar çok açık net ortada. Böylesine büyük bir felakete hazırlıklı olabilmek mümkün değildir. Devlet millet omuz omuza vererek inşallah afetin yol açtığı yıkıntıları da kaldıracağız, hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakmayacağız. Çalışmaların daha etkin yürütülmesi için deprem alanını afet bölgesi ilan ettik. Ayrıca 10 ilimizi kapsayan olağanüstü hal kararı alarak süreci hızlandırdık. Gereken her adımı atarak kimseyi yıkıntılar altında bırakmayacak, kimseyi mağdur etmeyecek bir afet yönetimi yürüteceğiz” şeklinde konuştu.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER