Oynatma Listesi
HABERLER

Esenler'de iki bina arasına sıkışan tarih

İstanbul Esener’de tarihi su terazinin binalar arasında kaderine terkedilmesine tarihçiler tepki gösterdi. Olayla ilgili açıklama yapan Esenler Belediyesi Başkanı Tevfik Göksu ise "Su terazimizin etrafını açma projemiz hazır" açıklamasında bulundu.

Esenler'de alt katlarında peynirci ile tatlıcı bulunan binalar arasında kalan su terazisi tarihçilerin tepkisine neden oldu. Üzerine sprey boyalarla yazılar yazılan su terazisinin etrafında da çöpler yer alıyor.

Su terazisinin kaderine terkedilmesine tarihçiler tepki gösterdi. Tarihçi Mehmet Dilbaz, "Bizans dönemine kadar tarihlenen eski bir kültürel miras. Su terazilerinin ana fonksiyonu malum su konusunda sıkıntısı olan bir şehirde yaşıyoruz.

İstanbul'a şehir dışından getirilen suların basıncını ayarlamak için inşa edilmiş bir nevi su basınç sistemi kontrol mekanizması. Esenler ilçesinde bulunan bu su terazisi aslında ilçe sınırlarındaki nadir sayıdaki eserlerden bir tanesi" dedi.

"Ne yazık ki 1960'lı yıllarda bunun etrafındaki binalara ruhsat verilerek, binaların arasında hapis kalmış" diyen Dilbaz, "Zaten az sayıda bulunan kültürel mirasın daha iyi şekilde korunması gerekiyor.

Eğer bununla ilgili bir çalışma yapılmamış olsaydı, bu kültürel miras da binalar tarafından yutulacaktı" diye konuştu.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER