Oynatma Listesi
HABERLER

Eski Şam Büyükelçisi Ford: ABD, Irak'tan çıkarsa Suriye'den de çekilebilir

ABD, Suriye'den çekilecek mi? Çekilirse sonuçları ne olacak? Türkiye'nin Suriye sınırı bu durumdan nasıl etkilenir? Eski Şam Büyükelçisi Robert Ford, CNN TÜRK Dış Haberler Muhabiri Elif Zeynep Özipekçi'ye konuştu.

Türkiye'siz bir çözümün mümkün olmadığını anlatan Ford, 'Washington, Ankara ile ilişkilerini bozmak istemiyor' dedi. İşte Ford'un CNN TÜRK'e yaptığı açıklamalar...

* Sınırları 2020'den bu yana değişmeyen Suriye'den şimdi ABD'nin geri çekilme olasılığı konuşuluyor. ABD geri çekilirse burada neler değişecek?

Öncelikle ben Biden yönetiminin Doğu Suriye'den yakın bir zamanda çekileceğini düşünmüyorum, Kasım'daki seçimelrden önce de böyle bir çekilme beklemiyorum ama daha sonra olabilir hatta yıllar sonra olabilir. Tabiki Irak'taki duruma da bağlı bu geri çekilme. Eğer Amerikalılar buradan çekilirse ne değişecek, Suriye'nin doğusundaki güç dengesi değişecek ve Türk ordusuyla karşı karşıya olan SDG kuvvetleri ciddi bir dezavantaj elde edecek.

* Eğer ABD geri çekilmeyi gerçekten istiyorsa, neden istiyor?

Gerçekten açık olmak için Biden yönetimi Suriye'den çekilmek istemiyor. Kesinlikle istemiyor. Şu anda en yakın zamanda bunu istemiyor. Bu konuda çok net olmamız gerekiyor. Amerikalıların Doğu Suriye'den çekilmesini beklemek doğru değil. Sadece, Irak'tan çekilirlerse Suriye'den de çekilebilirler.

* Biden yönetiminin Suriye'ye öncelik vermek istemiyor olabileceğini ifade etmiştiniz. Eğer ABD buraya öncelik vermeyecekse neden şimdi çekilmek istemiyor?

Biden yönetimi, Suriye'de sessiz bir statüko istiyor. Nesnel koşullara bakarsak sessiz bir statüko olduğunu söylememiz gerekiyor. Eğer böyle bir imkan varsa, abd kuvvetlerini Doğu Suriye'de tutmaya devam etmek istiyor ama burada herhangi bir bedel ödemek istemiyor. Herhangi bir Amerikan askerinin yaralanmasını ya da öldürülmesini istemiyor. Böylece burada kalmaya devam etmek konusunda mutlu olacaklar. Ama Suriye Biden yönetimi için bir öncelik değil, Ukrayna öncelik. Çin ile olası bir rekabet durumunda Asya Biden yönetiminin önceliği, Suriye değil. Dolayısıyla eğer ABD güçlerinin burada konuşlandırılması ciddi bir bedeli olursa o zaman Biden yönetimi geri çekilmek zorunda kalır.

* Ama ABD çekilse bile burada aynı zamanda ABD destekli güçler de var. Terör örgütü YPG de bunlardan biri. Türkiye sınırında bulunan bu güçler Türkiye sınırları için ciddi bir tehdit. Bu tehdide karşı ABD ne yapacak?

Türk hükümeti bu konuda çok net ve YPG milislerinin PKK'ya bağlı olduğunu söylüyor ve Türkiye her zaman Amerikalılara karşı bu konuda açık oldu. Amerika'ya her zaman YPG ile işbirliğinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. Vaşington, bu sorunlara rağmen Ankara ile işbirliğini devam ettirmek istiyor.

* Türkiye'ye rağmen terör örgütü YPG'nin ABD'den aldığı destekle burada varlığını devam ettirmesi mümkün mü?

YPG ve PKK Suriye'de 25 yıldır faaliyet gösteriyor. Suriye başkanının babası Hafız Esad'dan bu yana buradalar ve o zamandan beri Suriye hükümeti PKK'yı ve YPG'yi Türkiye'ye karşı bir araç olarak kullanıyor. ABD Suriye'den yarın çekilse bile hala Doğu Suriye'de bir YPG ve muhtemelen YPG Şam'daki hükümetle bir çeşit anlaşma yapabilir. YPG ABD'den mühimmat alıyor, eğitim alıyor. ABD diplomatik ve politik bir destek veriyor ve ABD onlara koruma sağlıyor. özellikle Rusya'ya karşı ya da Suriye Hükümeti'ne karşı dolayısıyla YPG için ABD ile birlikte olmak doğru bir karar. Şu anda Suriye'nin doğusunda, Suriye Kürt YPG milislerine yakın konuşlanmış Amerikan güçleri olduğu sürece, iş birliği ve karşılıklı destek olacağını düşünüyorum. Ancak bir gün Amerikalıların Suriye'den ayrılacağı bir gün gelecek, Amerikalılar sonsuza kadar Suriye'de kalmayacaklar ve Amerikalıların ayrılmasıyla birlikte gelecekte Beyaz Saray'ın YPG'den ve Kürt yönetimine verdiği önemden vazgeçecek artık önem vermeyecek.

* Aynı zamanda ABD, Rusya ve Iran’ın Suriyede bir gücü olduğunu söylemiştiniz. Ayrıca Suriye'de kontrol noktaları ve merkezler bulunmakta, ancak Orta Doğu'da Suriye'nin yakınında devam eden bir çatışma da mevcut. Bu çatışma bölgeyi nasıl etkiler ve nasıl yeni tehditler oluşturur?

Evet, tabiki. Gazze çatışması Amerikalılar ve İranlılar arasındaki geçen yaz başlayan gayriresmi ateşkesi bozdu. İran destekli milisler 3 abd askerini öldürdüler Suriye Ürdün sınırında. Bu nedenle bunun doğu Suriye'de de bölgesel etkileri olacak.

* Peki Suriye'deki bu çatışmaların, ve iç savaşın nasıl bitebileceğini düşünüyorsunuz?

erkek ses: Bu ancak iki aşamalı bir anlaşmayla mümkün olabilir. Birincisi Suriye ve Türkiye arasında sınır güvenliği ile ilgili bir anlaşma ve bu zor olacak çünkü Suriye hükümetinin YPG'yi kontrol edip edemeyeceği açık değil ama Ruslar belki bu konuda bir rol oynayabilir. Bunu bilemiyorum. Ama günün sonunda Türkiye ve Suriye arasında bir müzakere olması gerekiyor. Suriye'deki mülteclerin geleceği bu noktada zorlu bir süreç, çok zorlu bir soru. Uluslararası hukuk mültecilerin Türkiye tarafından Suriye'ye gönderilmesine karşı çıkıyor. Eğer mülteciler herhangi bir sorunla karşılaşırsa. Dolayısıyla Suriye hükümeti mültecilerin nasıl Türkiye'den alınmasına karar verecek asıl sorun burada. Bu konuda Şam hükümetinin ciddi bir söz vermesi gerekiyor ki bu çok zor. İkinci bir anlaşmada Rusya, ABD ve Türkiye olması gerekiyor. Suriye hükümetinin de burada dolaylı yoldan bulunması gerekiyor. Doğu Suriye'de bir anlaşmayla Amerikalıların buradan çekilmesine karar verilmesi gerekiyor.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER