Oynatma Listesi
HABERLER

Evlendi 2 ay sonra doğum yaptı! Yargıtay'dan emsal karar

Nikahtan 2 ay sonra doğum yaptı, eşi benden değil diyerek dava açtı. Yerel mahkeme kadını kusurlu buldu, boşadı. Yargıtay ise kusur yok dedi.

Akıllara durgunluk veren bir olay çift evlendik 2 ay sonra ortaya çıktı. Yeni evlenen genç kadın 38 haftalık bir bebek dünyaya getirdi. 

 

Bunun üzerine mahkeme başvuran adam eşinin kendisiyle evlenmeden önce başka birinden hamile kaldığı ve evlenmelerinden sonra doğum yaptığı gerekçesiyle boşanma davası açtı.

Genç adam dava dilekçesinde eşinin hamileliğinin kendisinden sakladığını, karnındaki şişliği 'gastrit' diye sunduğunu anlattı.

HAMİLELİĞİ DOĞUMDA ÖĞRENDİ

Rahatsızlanması nedeniyle hastaneye gittiğinde eşinin direk doğuma alınmasıyla birlikte hamileliğini öğrendiğİni belirten koca, 250 bin lira da tazminat istedi.

Aile mahkemesi çifti boşadı, kadının 5 bin lira tazminat ödemesine karar verdi. İstinaf mahkemesi de kadını kusurlu buldu.

YARGITAY'DAN EMSAL KARAR

Yargıtay emsal niteliğinde bir karar verdi. Boşanmak isteyen kocanın açtığı davayı reddetti. Yüksek mahkeme çiftler arasında sadakat evlendikten sonra başlar dedi.

 

Kararda kadının evlilik öncesi başka bir erkekten hamile kalması ve evlilik birliği içinde doğum yapması boşanma davasında davalı kadın için kusur oluşturulamaz. Evlilik birliği kurulmadan önceki nedenlere dayanarak boşanma davası açılamaz açıklamasını yaptı. Eşler arasında sadakat yükümlülüğünün evlilik birliğinin kurulmasıyla başlayacağını bildirdi.

Boşanma davası yerine de 'evliliğin iptali' davasını açılması gerektiğini vurgulandı.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER