Oynatma Listesi
HABERLER

Gabar petrolünde yeni rekor! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 100 bin varil hedefi mesajı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar Gabar petrolü ile ilgili, "Bugün itibarılya 40 bin varil üretime geçtik" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Bakan Bayraktar'ı telefonla arayarak petrol sahasında çalışan işçilere hitap etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şırnak’ta Şehit Aybüke Yalçın Petrol Sahası’nda incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ı telefonla arayarak, çalışanlara hitap etti.

Erdoğan şunları söyledi; Sevgili işçi kardeşlerim... Her şeyden önce bugün ulaştığınız seviye sebebiyle sizleri şahsım, ailem, milletim adına tebrik ediyorum. Sizler gerçekten bu günlük 100 bin varil hedefine inanıyorum ki en kısa zamanda ulaşacaksınız. Çünkü sizin idealleriniz var. Bu ideallerden şu ana kadar hiçbir taviz vermediniz ve her geçen günü de bu hedefe doğru yürüdünüz, yürüyorsunuz.

İnanıyorum ki Gabar bu işin artık öncüsü olacak. Petrol üretiminde inşallah en kısa zamanda bu hedefe varmak usretiyle bizim gücümüze güç, milletimizin iradesine farklı bir irade koyacaksınız.

Kaldı ki istihdam noktasında da Gabar'da inşallah iddiamı daha da artıracaksınız. Milletvekili arkadaşlarım, işçi kardeşlerim el ele vermek suretiyle buranın zenginliğine zenginlik katacaksınız. Gözlerinizden öpüyorum.

HEDEF GÜNLÜK 100 BİN VARİL

Erdoğan'ın '100 bin hedef takvimi nedir?' sorusuna Bakan Bayraktar, 'İnşallah yıl sonu diye hedef koyduk. 95 kuyuya çıkacağız. Onun için burada gece-gündüz bütün arkadaşlarımız gayret ediyoruz.' cevabını verdi.

BAKAN BAYRAKTAR: TÜRKİYE'DE EN KALİTELİ PETROL

Bakan Bayraktar, Gabar petrolüne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bayraktar'ın konuşması şu şekilde:

"Bugün itibarıyla 40 bin varil üretimi geçmiş bulunuyoruz. Bu Türkiye’de en kaliteli petrolü ürettiğimiz gün olarak tarihe geçen bir gün. Bunun için öncelikle burada çalışan kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Onların büyük emekleri var. Burada onlarla beraber gece gündüz vazife yapan güvenlik güçlerimize teşekkürlerimi sunuyorum. 

Bu yolda bizi ilk günden destekleyen, burayı gece gündüz takip eden sayın Cumhurbaşkanımıza milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

‘ŞIRNAK AÇIK ARA TÜRKİYE’NİN PETROL BAŞKENTİDİR’ 

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde önemli bir gün. Bugün itibarıyla Türkiye’de üretimimiz toplamda 100 bin varili geçmiş oldu. Şırnak açık ara Türkiye’nin petrol başkentidir. Daha gidecek yolumuz var. Yılbaşı gecesi buraya geldiğimizde demiştik ki 2024 sonu hedefimiz 100 bin varile çıkabilmek bunun için de gece gündüz çalışıyoruz. 33 kuyuda üretimi gerçekleştirdik. Kuyu başı ortalama üretimimiz 1200 varili geçmiş durumda. İnşallah hedefimiz olan 95 kuyuya geldiğimizde yıl sonunda bu rakamlara ulaşmış olacağız.

‘YENİ KEŞİF KUYULARIMIZ VAR’ 

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını düşürmek için fevkalade önemli. Yeni keşif kuyularımız var. Hakkari’de, Van sınırında yeni kuyularımız olacak. Yapacağımız keşiflerle rezervler bulduğumuzda üretim rakamları çok daha ileri gidecek. Bu çalışmayı yoğun bir şekilde devam ettireceğiz.

‘TÜRKİYE’NİN EN KALİTELİ PETROLÜNÜ BURADA ÜRETİYORUZ’ 

Türkiye’nin en kaliteli petrolünü burada üretiyoruz. Eylül 2021 tarihinden itibaren burada çalışmalarımız yaklaşık 10 milyon varillik toplam petrol üretimine bizi getirdi. 

Bir dönem terörle anılan Şırnak zenginlikle istihdam artışı ile anılacak. Ülkemizin ekonomisine güç katmaya inşallah devam edecek. Şırnak Türkiye için ve dünya için önemli bir petrol geçiş güzergahı. Irak-Türkiye petrol boru hattı buradan geçiyor. İnşallah o petrol boru hattında kendi petrolümüz dünya piyasaları için kullanılacak. Bugün bayram, bu bayramı 40 bin varili aşarak kutlamış oluyoruz."

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER