Oynatma Listesi
HABERLER

İstanbul’un yeni metrosu bugün açılıyor! Günde 1 milyon yolcuya hizmet verecek

İstanbul’un yeni metro hattı için geri sayım başladı. Günde 1 milyon yolcuya hizmet verecek olan Bakırköy-Kirazlı Metro Hattı'nın açılışı bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşecek. Açılış öncesi detayları Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, CNN Türk canlı yayında anlattı. İşte detaylar...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülen Bakırköy-Kirazlı Metro Hattı'nın açılışını bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 17.30’da gerçekleştirecek. 

Açılıştan önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, CNN Türk canlı yayınında soruları yanıtladı. Bakan Uraloğlu’nun açıklamaları şu şekilde: 

“Metro hattımızı bitirdik. Bugün akşamüzerinde Cumhurbaşkanımızın katılımı ile devreye almış olacağız. İstanbul için kıymetli bir proje 7 istasyondan oluşuyor 8.4 km uzunluğuna sahip. 

İSTANBUL HAVALİMANI İLE BAĞLANTISI OLACAK MI? 

Kayaşehir, oradan Halkalı-İstanbul Havalimanı arasında yapacağımız hatla beraber oraya da bağlanmış olacak. 

YENİ METRO PROJESİ VAR MI? 

Var, yeni ihtiyaçlar gelişiyor bizim de onu karşılamamız gerekir. Halkalı’dan İstanbul Havalimanı’na bağlanan yeri bu sene sonu, önümüzdeki sene başında bitireceğiz. Arnavutköy-İstanbul Havalimanı yönünü bu sene açıyoruz. 

Asya tarafına geçtiğimiz zaman Altunizade - Çamlıca Camii - Bosna Bulvarı, 2026 başında bitirmeyi hedefliyoruz.  

BOĞAZ'DAN GEÇECEK YENİ METRO PROJESİ

İstanbul’u Boğaz’dan geçecek olan yeni metro hattı projesi, hayata geçirmek için ilerleyen zamanda ihtiyaç olacağı için biz de ilerleyen zamanda planlıyoruz. 

'KAZANCIMIZ 6.1 MİLYAR DOLAR

Öte yandan Bakırköy-Kirazlı metro hattında incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kayaşehir-Bakırköy sahil arasında metro yolculuğunun 39 dakika olacağını belirtti. Hat uzunluğunun 8,4 km olduğunu belirten Bakan Uraloğlu, "7 istasyonumuzla hizmet vereceğiz. Saatte 80 kilometre hızla günde 1 milyon yolcu bu hattımız ile ulaşım ihtiyaçlarını karşılayacak. Hattımızın 25 yıllık projeksiyondaki ekonomik kazancımız; 6,1 milyar dolar seviyesinde olacaktır" dedi. 

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI: İSTANBUL’UN ULAŞIM AĞINA GÜÇ KATACAĞIZ 

Bakan Uraloğlu, İstanbul'un en yoğun yerleşim alanlarından birinde ve zor zemin koşullarında titiz bir çalışma yürüttüklerine dikkat çekerek, "13,3 kilometre TBM imalatını, 3,6 kilometre klasik tünel açma metodu ile olmak üzere toplam 16,9 kilometre tünel kazısını, toplam 17 kilometre demir yolu ray montajını tamamladık. Bu kapsamda 7 istasyonda 105 bin metrekare kapalı alanın inşasını bitirmiş olduk. İstanbul Havalimanı Gayrettepe Metro Hattı'nın Gayrettepe-Kağıthane bağlantısı ve Sirkeci Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi'nin ardından İstanbul'a yeni bir raylı sistem hattı kazandırıyoruz. Bakırköy-Kirazlı Metro Hattı ile İstanbul'un ulaşım ağına güç katacağız" ifadelerini kullandı. 

BİRÇOK NOKTAYA ENTEGRE OLACAK HAT İLE KESİNTİSİZ ULAŞIM SAĞLANACAK 

Bakırköy'den başlayacak metro hattı projesinin; Özgürlük Meydanı, İncirli, Haznedar, İlkyuva, Yıldıztepe, Molla Gürani ve Kirazlı istasyonlarından oluştuğunu ifade eden Uraloğlu, hattın Kirazlı İstasyonunda Başakşehir-Kirazlı Hattı'yla, İncirli İstasyonunda Metrobüs ve Aksaray-Atatürk Havalimanı Metro Hattı'yla, Özgürlük Meydanı İstasyonunda Marmaray'la Bakırköy İstasyonunda ise İdo Deniz Otobüsleri ile entegre olacağını bildirdi. 

SEYAHAT SÜRESİ NE KADAR OLACAK?

Uraloğlu, metro hattının Kayaşehir-Bakırköy İDO arasında 39 dakika, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi – İncirli arasında 31 dakika, Kayaşehir-Kirazlı arasında 27 dakika, Metrokent-Özgürlük meydanı arasında 30 dakikada seyahat imkânı sağlayacağını belirtti. 

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER