Oynatma Listesi
HABERLER

Kepçe kulak olduğu gerekçesiyle oğlunu öldüren anneye müebbet hapis cezası

Oğlunu ölüme götürdüğü anlar güvenlik kamerasınca kaydedildi

Ankara'da kepçe kulak ameliyatı olan çocuğunu hastanenin tuvaletinde boğarak öldüren anne Nurhan S., yargılandığı mahkemede müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Nurhan S., savunmasında, kepçe kulak olan oğlunun bu durumdan rahatsız olduğunu ve kendisini kötü hissettiğini belirterek, "Ben çocuğumu çok seviyorum. O gün bana 'Anne çok kötü hissediyorum. Beraber dua edip ölelim' dedi. Oğlumun cennete gideceğini düşünerek bu olayı gerçekleştirdim" dedi.
Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesince görülen dava dosyasına göre, Nurhan S., 10 yaşındaki oğlu Osman S.'yi otoplasti (kepçe kulak) ameliyatı olması için Şubat 2015'de Gazi Hastanesi'ne yatırdı. Ameliyat sonrası O. S., gözetim altında alınırken, anne Nurhan S. de oğlunun yanında refakatçi olarak kaldı. Ameliyattan birkaç gün sonra Nurhan S., oğlunu tuvalete götürerek boğarak öldürdü. Olayın ortaya çıkması üzerine Nurhan S., hakkında "kendini savunamayacak yakın akrabayı kasten öldürme" suçundan dava açıldı.
Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davanın karar duruşmasına tutuklu sanık Nurhan S. ve avukatı katıldı. Cumhuriyet savcısının esas hakkındaki mütalaasına karşı savunma yapan Nurhan S., oğlunun psikolojisinin kepçe kulak olmasından dolayı bozuk olduğunu belirterek, "Ben çocuğumu çok seviyorum. O gün bana 'Anne çok kötü hissediyorum. Beraber dua edip ölelim' dedi. Oğlumun cennete gideceğini düşünerek bu olayı gerçekleştirdim. Pişmanım" ifadelerini kullandı.
Nurhan S.'nin avukatı ise müvekkilinin genç yaşta istemediği bir kişiyle evlendirildiğini söyleyerek, "Evlendikten sonra da eşinin ailesiyle birlikte aynı evde 22 kişi ile yaşamıştır. Çok sayıda tanık dinlendi. Hepsi de müvekkilimin oğluna çok düşkün olduğunu söylemiştir. Kepçe kulak olan oğlu ile arkadaşları dalga geçtiği için müvekkilim oğlunu ameliyat etme kararı aldı. Ameliyattan sonra yüzü şişen oğlu fiziki halinden dolayı üzülmektedir. Bu nedenle annesi, oğlunun acısına son vermek ve oğlunu cennete göndermek amacıyla bu fiili yapmıştır" diye konuştu.
Avukat, müvekkilinin akli dengesinin yerinde olmadığını öne sürerek, "Adli Tıp Kurumu, müvekkilimin yaşam öyküsünü dinlemeden yüzeysel olarak soru sormuştur ve 'akli dengesi yerindedir' raporu vermiştir. Bu rapora katılmıyoruz" dedi.
Müebbet hapis cezası verildi
Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın "kendini savunamayacak yakın akrabayı kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Takdir indirimi uygulayan mahkeme, cezayı müebbet hapse çevirdi. Mahkemenin bu kararı, oy çokluğuyla aldığı belirtildi. Bir üye hakimin, sanığın akli dengesinin yerinde olmadığı yönünde görüş bildirerek bu kapsamda hüküm kurulması yönünde oy verdiği ifade edildi.

Çocuğunu ölüme götürdüğü an güvenlik kamerasında
Öte yandan, Nurhan S.'nin oğlunu ölüme götürdüğü anlar hastanedeki güvenlik kameralarınca kaydedildi. Görüntülerde, çocuğunun elinden tutan annenin, koridordan yürüdüğü görülüyor.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER