Oynatma Listesi
HABERLER

Neslim-İnanç Güngen operasyonunda yeni detaylar: Polisleri dans ederek karşıladı

Sosyal medyada "Neslim Güngen" olarak bilinen Neslihan Güngen ile İnanç Güngen'in de aralarında bulunduğu 54 şüpheli dün gerçekleşen "Kuyu-8" operasyonlarıyla gözaltına alındı. CNN TÜRK İstihbarat Haber Müdürü Nihat Uludağ, bu operasyonlarla ilgili çarpıcı detayları canlı yayında paylaştı.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "suçtan kaynaklanan mal varlığının değerlerini aklama", "resmi belgede sahtecilik" ve "nitelikli dolandırıcılık" suçlarına yönelik çalışma kapsamında 25 ilde dün sabah düzenlenen operasyonlar kapsamında 54 kişi yakalandı.

Operasyon kapsamında sosyal medya fenomeni olarak bilinen güzellik merkezleri sahibi Neslihan Güngen ve eşi İnanç Güngen'in de gözaltına alındı.

Ankara'da 2 bin lira karşılığında sahte ustalık belgeleri düzenlendiği, bu belgelerin 20 bin lira karşılığında franchise olarak tabir edilen bayilere satıldıkları belirlendi. Yine bu bayilerin çoğunun sisteme kayıtlı belgelerinin mevcut olmadığı tespit edilmedi.

Çalışmalarda herhangi bir özelliği olmayan yumak ipler ile marketten alınan sıradan nemlendirici kremlere marka etiketi basılarak "kolajen ip tedavisi", "gençleştirme ip tedavisi" gibi şekillerde pazarlamalar yapıldığı saptandı.

1,5 MİLYAR LİRALIK HESAP HAREKETİ

İncelemelerde bayilik anlaşması yapmak isteyen kişilerden isim hakkı adı altında yüksek meblağda para talebinde bulunulduğu ve bu ödemelerin banka kanalıyla değil, taşınır veya taşınmaz malların devri şeklinde gerçekleştirildiği anlaşıldı.Yapılan çalışmalarda Neslihan Güngen ve İnanç Güngen tarafından yönetilen şirketler arasında 1,5 milyar liralık hesap hareketi olduğu da tespit edildi.

55. ŞÜPHELİ: VERGİ MÜFETTİŞİ

CNN TÜRK İstihbarat Haber Müdürü Nihat Uludağ, bu operasyonlarla ilgili çarpıcı detayları canlı yayında aktardı.

"Dün akşam saatlerinde önemli bir gelime yaşandı. Güngen ailesine ait şirketlerde 1.5 milyon liralık bir para trafiği vardı. Mali şube ekipleri bu durumu hayatın olağan akışına ters olarak yorumluyordu. Peki burada bir para trafiği mi vardı? İşte bunu soruşturmakla görevli vergi müfettişinin de özellikle Neslihan Güngen ile kayıt dışı görüşmeler ve buluşmalar yaptığı tespit edildi. Bu olayı soruşturmakla görevli vergi müfettişi de gözaltına alındı. Operasyonun olacağı gün vergi müfettişi tatildeymiş. Otel odasına döndüğü an yakalandı. Şöyle bir ilginç daha detay var. Güngen çiftinin para trafiği olduğu şirketler eşi İnanç Güngen'in üzerine olduğu tespit edilmiş. Yani vergi müfettişinin Neslihan Güngen ile görüşeceği bir durum yok. Suçlu mu değil mi, soruşturma sonunda belli olacak."

POLİSLERİ DANS EDEREK KARŞILADI

"Mali şube ekiplerinin aylar süren teknik ve fiziki takip çalışması vardı. Neslim yani Neslihan Güngen gözaltına alınırken o gece bir eğlence merkezinde eğlendiği, gözaltı işlemleri sırasında polisi dans ederek karşıladığı. Ancak emniyete götürülürken ağlama krizine girdiği belirtiliyor. Sanırım alkolün etkisi geçiyor ondan dolayı"

'KAMU GÖREVLİSİNDEN ETİK OLMAYAN BİR DAVRANIŞ'

Operasyonun hukuki boyutunu değerlendiren Avukat Zafer İşeri'nin açıklamaları şöyle;

"Bir suçun varlığını incelemekle görevli bir kamu görevlisinin etik karşılanamayacağı davranışının gözden kaçmaması önem taşıyor. Suçtan elde edilen bir gelirin tespitini yapmakla görevli bir müfettişin bu olayın faili olduğu düşünülen şüphelilerle iletişim içinde olması şüphesiz soruşturmanın gizliliği açısından ve ortaya çıkacak raporun tarafsızlığı açısından büyük önem taşıyordu. Doğru bir zamanda 55. şüpheli olarak kamu görevlisi de el çektirilmiş oldu." 

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER