Oynatma Listesi
HABERLER

ÖTV indirimi sonrası bayilerde telefon trafiği!

Sıfır araçlardan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahları değişti. Hal böyle olunca bayilerdeki telefon trafiği de bir hayli arttı. Ayrıca bazı otomobillerdeki indirim tutarı 45 bin lira ile 50 bin liraya kadar yükseldi.

Sıfır araç fiyatlarına uygulanan ÖTV matrahları güncellendi. Cumhurbaşkanı kararıyla Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre, daha önce 1.6 motor hacmini geçmeyen araçlar için uygulanan yüzde 45, yüzde 50 ve 80’lik ÖTV dilimlerine yüzde 60 ve yüzde 70 olmak üzere iki yeni matrah dilimi eklendi.

BAYİLERDE TELEFON TRAFİĞİ ARTTI
CNN Türk yayınında açıklamalarda bulunan Satış Koordinatörü Burak Özkaplan bayilerdeki telefon trafiğinin arttığını belirtti. Özkaplan açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "120 bin liraya kadar olan araçlarda ÖTV yüzde 45 oldu. 175 bin ile 200 bin arasında yüzde 70. 200 bin üzerinde yüzde 80 ÖTV çıktı. Araçlarımızda 20-25 ve 48 bin lira indirim oldu.

SIFIR ARAÇTA BÜYÜK İNDİRİM
393 bin liralık bir araç 360 bin liraya indi. ÖTV’deki değişiklikle beraber telefon trafiklerimiz arttı. Araç kredilerinde de mevcut düzenlenen ile müşteriler kredilerden yararlanabilecek. Satış adetimiz 3'lü seviyelerden 8-10’lu adetlere çıktı."

Öte yandan Milliyet Gazetesi Yazarı Levent Köprülü bugünkü yazısında ÖTV indirimini kaleme kaldı. Köprülü yazısında şu ifadeleri kullandı: "Cumhurbaşkanı kararıyla sıfır kilometre otomobillerdeki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahları yeniden düzenlenirken, 1600 cc ve altındaki araçlar için kademelendirme 5’e çıkartıldı. Bunun otomobil fiyatlarında yüzde 5-11 arası düşüş getirmesi bekleniyor.

Geçen yıl ağustos ayında yapılan son matrah düzenlemesinin ardından fiyatlarda kur oynamaları ve diğer faktörlerden kaynaklı artışlar, ÖTV matrahlarında yeni bir beklenti yaratmıştı. Resmi Gazete'de dün yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, beklenen yeni Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrah limitleri düzenlemesi gerçekleşmiş oldu.

Bu değişiklikle birlikte, özellikle 1600 cc ve altındaki motor hacimlerine sahip otomobillerde en düşük matrah 92 bin TL'den 120 bine yükselirken, yüzde 50 ile yüzde 80'lik bant arasına yüzde 60 ve 70'lik dilimler eklendi. Bu da bir aracın yüzde 50'lik kısımdayken, 1 TL'lik artışla yüzde 80'lik dilime girerek yüksek ÖTV'ye maruz kalmasının önüne geçmiş olacak bir anlamda.

Yani yüzde 50'lik dilimde yer alıp da, 150 bin TL vergisiz fiyatı olan bir otomobil, 151 bin TL'ye yükseldiğinde yüzde 80'lik ÖTV dilimine geçmek yerine yüzde 60'lık ÖTV'li olarak satılacak. Söz konusu kademelendirme, 1600-2000 cc aralığındaki motor hacmine sahip araçlarda değişmedi. Orada sadece matrah güncellemesi yapılırken, yüzde 45'lik bandın 114 bin TL yerine 130 bin TL'den başlaması kararlaştırıldı.

İNDİRİM 50 BİN LİRAYI BULABİLİR
Peki, tüm bunlar ne anlama gelecek? Öncelikle yüzde 50 ile 80 dilimi arasında kademelendirmeyle vergiden kaynaklı ani fiyat yükselişlerinin yumuşatılması sağlanacak. Bunun yanı sıra 1600 cc altında bulunan A ve B sınıfı modellerin bir kısmında yüzde 5 ile yüzde 11 arası bir fiyat indirimi bekleniyor. Bunun da 40 hatta 50 bin liraya varabilecek indirimler anlamına geleceğini söyleyebilirim.

Bunun yanı sıra ikinci el otomobil fiyatlarında da, vergili fiyatların bir miktar düşmesi nedeniyle benzer oranlarda düşüşler olabileceğini öngörmek zor değil. Ancak otomotiv sektörü yetkilileri, bu son açıklanan kararın etkilerinin kısa süreli olacağını, yeni güncellemeler yapılması gerekeceğini ifade ediyor. Nitekim geçen yıl ağustostan bu yana kurlarda ve maliyetlerde artışlar gerçekleştiğinin altını çizen uzmanlar, ileriki dönemde artan maliyetlerin fiyatlara yeniden etki edebileceğini, bunun da son matrah düzenlemesinin etkisini azaltabileceğini söylüyor. Bu güncellemelerin, 3-4 aylık periyodlarda, dinamik bir rutinde yapılmasının sektör ve tüketiciler açısından daha yararlı olabileceğini söylemek gerek."

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER