Oynatma Listesi
HABERLER

PKK'nın Suriye planı! Özay Şendir: Türkiye oyunları bozuyor

Suriye'nin kuzeyinde yuvalanan PKK terör örgütünün uzantısı PYD/YPG, 2011'den bu yana iç savaşın yaşandığı Suriye'de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararına karşı şekilde yasa dışı yerel seçim çağrısında bulundu. Peki bu adım ne anlama geliyor. Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir son durumu değerlendirdi.

Suriye'nin kuzeyinde yuvalanan PKK terör örgütünün uzantısı PYD/YPG, 2011'den bu yana iç savaşın yaşandığı Suriye'de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararına karşı şekilde yasa dışı yerel seçim çağrısında bulundu. Güvenlik kaynakları, bunu PYD/YPG'nin kendisine Fırat Nehri’nin doğusunda meşruiyet kazandırma çabası olarak değerlendirdi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre; PKK terör örgütü, uluslararası alanda tanınma planı kapsamında 2011 yılından beri iç savaş yaşanan Suriye'de meşru olmayan bir sandık kurmaya kalktı. Suriye'nin toprak bütünlüğüne tezat olacak şekilde yerel seçim çağrısında bulundu. PYD/YPG, Fırat'ın doğusunda yerel seçim çalışmalarına başladı. Belirlenen ilk tarih, 30 Mayıs 2024 olarak açıklandı. Ancak seçimin tarihi, 11 Haziran'a ertelendi. Seçimin Cezire, Deyrizor, Rakka, Tabka, Fırat, Münbiç ve Afrin'in Şehba bölgelerinde yapılması planlanıyor. Böylece PKK, Suriye'de öncelikle özerk bir statü oluşturacak, sonrasında ise bağımsız devlet kurma planını devreye sokacak. Buna karşı; Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) belediye seçimlerini boykot edeceğini duyurdu. Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-S) genel sekreteri Muhammed İsmail de "Biz bu seçimlere katılmıyoruz. Bize göre bu seçim meşru da değildir" dedi. Ayrıca, bölgedeki diğer siyasi yapılar da seçimlerin boykot edilmesi kararını destekliyor.

PYD/YPG'nin sözde yerel seçim çağrısı, BMGK'nın 2254 sayılı, 'Suriye'de acil bir ateşkesin sağlanması ve ülkede siyasi çözüme ulaşılması' kararına uymuyor. ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'in daimi üye olduğu BMGK'nın 2015 yılında kabul ettiği kararda Suriye'nin toprak bütünlüğünün altı çiziliyor. Suriye'de acil bir ateşkesin sağlanması ve ülkede siyasi çözüme ulaşılması çağrısı yapılıyor. Suriye'nin geleceğine Suriye halkının karar vereceği vurgulanıyor. BM'nin desteği ile Suriyelilerin liderliğinde bir siyasi dönüşümün altı çiziliyor. Yani bu kararla, Suriye'nin bağımsızlığı, egemenliği, birliği ve toprak bütünlüğüne bağlılık bildiriliyor. BMGK'nın 2254 sayılı kararı doğrultusunda, BM tarafından yapılan tüm açıklamalarda Suriye krizinin siyasi çözümünün, Suriyeli tüm tarafların katılımı ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasından geçtiği halen vurgulanıyor.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN AMACI NE? ÖZAY ŞENDİR DEĞERLENDİRDİ

Peki terör örgütü PKK bu kararla neyi amaçlıyor? Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir, CNN Türk canlı yayınında son gelişmeleri değerlendirdi.

Özay Şendir'in açıklamaları şöyle: Devletleşmeye çalışıyorlar. Bir yerde seçim yapılıyor ve dünyada kabul edilirse legal bir yapı haline gelirsiniz. Bunu devam ettirebilirler. Bu tür şeylerin denemeleri yerel seçimlerde yapılır. İstedikleri tarihte yapamadılar, 11 Haziran'a erteledir. ABD'ye rağmen yaptıkları bir şey değil. Biz Irak'ın kuzeyinde özerk bir yapılanma gördük, sonra iş bağımsızlık referandumu yapıldı. Terör örgütü benzer bir plan yapıyor.

ÇOK TEHLİKELİ

PKK, Irak'ın kuzeyinde barınamayacağını biliyor. Devletleşme sürecini bir an önce yapmak istiyor. Fiili durum yaratarak Suriye'de yapmaya çalışıyor. Çok tehlikeli bir durum.

ULUSLARARASI HUKUK NE DİYOR?

Bizim burada bakmamız yer uluslararası hukuk. BM Güvenlik Konseyi ile ilgili kararı var. O toprak bütünlüğünün içinde özerk bir yapılanma olmaz. Merkezi yönetimden bağımsız bir seçim konsey kararlarına aykırı. Suriye'deki bütün Kürt kökenli vatandaşların temsilcisi de terör örgütü değil.

TÜRKİYE AKSİYON ALACAKTIR

ABD burada bir müttefiklik sınavı ile karşı karşıya kalacak Türkiye ile ilişkiler açısında... Bu Türkiye için hoşa gitmeyen bir durum. Türkiye buna bir aksiyon alacaktır. Çok yakından takip etmemiz gereken bir süreç.

KAPSAMLI DOSYA HAZIRLIYORUZ

Biz bununla ilgili çok kapsamlı bir dosya hazırlıyoruz. Bu söylediklerim aslında bunun bir özeti.

IRAK'IN KUZEYİNE DİKKAT

Irak'ın kuzeyinde hareket hiç bitmedi. Bizim orada 100'ün üzerinde askeri üssümüz var. Terör örgütünün kaçış yollarını özel harekat kuvvetleri kesti. Irak'ın kuzeyinden gelen haberler çok dikkatle takip edilmedi.

ABD'NİN ROLÜ

Siyasi desteği sağladıkları yer ABD'den Suriye... Kandil'deki terör örgütü ağlarının tamamı ABD'nin narkoterörist listesindedir. 1980'lerden beri PKK'nın uyuşturucu kaçakçılığının etkisinden dolayı ABD için oradakilerin çok bir önemi yok. ABD şimdi burada bir şey deniyor.

TÜRKİYE OYUNLARI BOZUYOR

Irak'ın kuzeyinde şunu unutmayalım. PKK'nın Suriye kolu YPG'yi Bafel Talabani üzerinden resmi hale getirip zaman içerisinde PKK'yı Irak'ın kuzeyinde de etkin kılmaya çalışıyor. Türkiye de oyunları bozuyor. Geçmişte bozmuştur, yine bozacağız.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER