Oynatma Listesi
HABERLER

Savcılık 'tahliye edilsin' demişti! Dilan Polat davasında flaş gelişme

Dilan ve Engin Polat davasında geçtiğimiz günlerde önemli bir gelişme yaşanmıştı. Dilan Polat’ın kardeşleri Sıla ve Can Doğu’nun da aralarında olduğu 11 kişi tahliye edilmişti. Kara para aklama suçundan 7 aydır tutuklu olan Dilan Polat için ise savcılık ilk kez tahliye talebinde bulundu. Peki neden? Süreç şimdi nasıl işleyecek? İşte tüm detaylar...

Dilan Polat'ın intihar riski olduğu için tahliyesinin talep edilmesinin ardından mahkemenin ne karar vereceği merak konusu. Gelişmeleri yakından takip eden CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ ve CNN TÜRK muhabiri Emrah Çakmak yaşanan son gelişmeleri canlı yayında aktardı.

POLATLAR İLE CANDAN KARDEŞLER SORUŞTURMALARI ARASINDA HİÇBİR BENZERLİK YOK.

CNN Türk Haber Müdürü Nihat Uludağ konuya ilişkin, “Ortada dolaşan hep bir yanlış algı söz konusu, Nihal Candan biliyorsun bir süre önce 37 kilonun altına düşmüştü. Kamuoyunda dediler ki kilo verdiği için tahliye edildi ama bu doğru değil, örgüt içindeki konumuna baktı tutuklu geçirdiği süreye baktı sağlık durumuna baktı dedi ki bu işlediği suç içerde yattığı süreyi karşılar tahliye olmasına bir mani yok. Her sağlığı bozulan için böyle bir uygulamadan söz edebilir miyiz? Polatlar ile Candan kardeşler soruşturmaları arasında hiçbir benzerlik yok.

Uludağ, “Adli Tıp dedi ki Dilan Polat için, yüksek güvenlikli bir hastanede tedavi edilebilir daha sonra infazına devam edilebilir tahliyesine gerek yok dedi. Her sağlık sorunu olan adli tıpa gitsin tahliye olsun böyle bir yargılama söz konusu olamaz savcı diyor ki 7 ay içeride kaldı intihar meyili var tutuksuz yargılansın diyor ama ilginç mahkeme ile çelişiyor mahkeme daha MASAK raporu gelmedi diyor. MASAK'ın tam raporu mahkemeye intikal etmemişken neden delillerin hepsi toplanıldı deniyor o da ilginç bir konu. Burada savcı ile hakim arasında bir çelişki yaşanıyor.

“ORTAYA SAKAT BİR DURUM ÇIKABİLİR”

Avukat Kürşat Ergün'ün konuya ilişkin değerlendirmesi şu şekilde; “Buradaki en önemli tehdit 'delillerin karartılma ihtimali'. İddia makamının en önemli dayanaklarından biri delillerdir. Bu delillerle ilgili mahkeme henüz bir tamamlamaya gitmemişken, siz bu durumda belli gerekçelere istinaden bu şahısları dışarı çıkartacak deliller üzerinden bir oynama yapabilecek pozisyona getirirseniz burada yargılama işi sakata girer.

Hastanede yoğun gözetim altında tutuluyor olursa tutukluluğu devam ediyor sayılabilir aksi halede ortaya sakat bir durum çıkabilir.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER