Oynatma Listesi
HABERLER

Sevda Yaruk, 30 tonluk beton mikserinin şoförlüğünü yapıyor

Bursa'da beton mikseri şoförü Sevda Yaruk’u görenler şaşkınlık yaşıyor. Erkek egemen bir sektörde çalışan Yaruk, her gün 30 tonluk beton mikseriyle kentin sokaklarında dolaşıyor. İş başvurusu yaptığı birçok firmanın bir kadının mikser şoförünü olacağına inanmadığını söyleyen Yaruk, “İnat ettim ve bir firmada işe başladım. Kadın olduğumu görenler uzaylı görmüş gibi bakıyor” dedi.

Gemlik ilçesinde yaşayan Sevda Yaruk, çocukluğundan beri babasının mesleği olan ağır vasıta şoförlüğüne merak saldı. Hayali için çalışan Yaruk, 24 yaşına geldiğinde ağır vasıta kullanmak için gerekli olan E sınıfı ehliyet aldı.Bunun ardından iş aramaya başlayan Yaruk, kadın olduğu için ağır vasıta şoförlüğüne firmalar tarafından kabul edilmedi. Hayalinden yine de vazgeçmeyen Yaruk, 6 yıl önce Bursa’daki bir hazır beton firmasında iş buldu.

 İş başvurusu ilk başta firma yetkililerince şaşkınlıkla karşılansa da Sevda Yaruk, iş veren tarafından uygulanan beton mikseri şoförlük testini geçti. Beton mikseri şoförü olarak işe başlayan Yaruk, yetenekleriyle hem meslektaşlarının hem de firma yetkililerin takdirini topladı.Kendisini ilk kez görenlerin şaşkınlık yaşadığını belirten Sevda Yaruk, “İnşaatlarda aracı park ederken 'Gel ağabey gel ağabey' diye bağırırlar genelde. Kadın olduğumu görünce uzaylı görmüş gibi bakıyor” dedi.

 Küçük yaşlardan beri beton mikseri kullanmak istediğini belirten Sevda Yaruk, “Babam da bu işi yapıyor. Bu mesleğe olan aşkım da babama olan aşkımla aynı. Yıllardır vardı ve en sonunda gerçek oldu. Şoförlüğüm 6 yıl oldu ama kendimi kabullendirmem zor oldu. Ama en sonunda başardım. Arabaya ilk oturduğumda başım döndü. İnsan bir işi seviyorsa muhakkak yapıyor. O yüzden bu sektörde 6 yıldır çalışıyorum.İlk iş görüşmemde suratıma telefonu kapattılar. Mikser operatörünün kadın olabileceğine inanmadılar. Bir çok firmayla görüştüm ama hiç biri kabul etmedi. Görüşmeye bile kabul etmediler ama inat ettim. İşe başladığımda kadın olduğum için çalışma arkadaşlarım bana destek oldu. İşi öğrettiler. İşin devamlılığında zorlukları tabi ki oldu ama sevdikten sonra alışıyor insan. Kadın olarak bunu başarabilmek çok güzel bir şey” dedi.

 Kadınların istediği her şeyi yapabileceğini söyleyen Yaruk, “İnşaatlarda aracı park ederken 'Gel ağabey gel ağabey' diye bağırırlar genelde. Kadın olduğumu görünce uzaylı görmüş gibi oluyorlar. Açıkçası insanların o surat ifadelerini çok beğeniyorum. Türk kadının istedikten sonra yapamayacağı hiç bir şey yok. Burada bu tempoyla çalıştıktan sonra aynı tempo beni evde de bekliyor. Sonuçta evliyim. Evde de sorumluluklarım var. İstedikten sonra yapamayacağımız hiç bir şey yok. Bunu da göstermiş olduk. Zorlandığımız yerler oluyor. Maalesef her inşaatımız düz alanda olmuyor. Rampa çıktığımız oluyor. Kötü zeminlerde çalıştığımız oluyor. Arabalarımız iyi olduğu müddetçe sıkıntı çekmiyorum. Şoför Nebahat diyen oldu. ‘Taşıyıcı’ diyenler oldu. Değişik isimle hitap edenler oldu” diye konuştu.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER