Oynatma Listesi
MİLLİYET TV

STOP LOSS NEDİR?

Stop loss, borsada çok sık kullanılan terimler arasında yer alır. Stop loss’un Türkçe karşılığı 'kaybı durdur' şeklinde olurken; yatırımcıların diline yerleşmiş hali 'zarar-kes'dir.

Borsada işlem yapan yatırımcılar için, şartlı emirler faydalı ve kullanışlı araçlardır. Stop loss da bunlardan biridir. Basit bir anlatımla, bir menkul kıymetin fiyatının daha önceden belirlenen bir seviyeye geldiğinde, satmak üzere aracı kuruma iletilmiş emir işlemidir. Genellikle uzun pozisyonlarla bağdaştırılır.

Borsada hisse senedi işlemi yapan yatırımcılar, belli bir kaybı göze almaktadır. Stop loss, bu kaybın daha fazla olmasını engelleyen ve otomatik olarak yapılan bir işlemdir. Böylelikle, yatırımcı göze aldığı zarardan daha fazla zarar etmenin önüne geçmiş olur.

Yatırımcıyı korur mu?

Yatırımcıyı korumak için genellikle faydalı olan stop loss, her zaman yatırımcıyı koruyamayabilir. Çünkü, emir verilen seviyede işlem gerçekleşemeyebilir. Sert fiyat hareketlerinde ya da boşluklu açılışlarda istenilen fiyatta hiç işlem yapılmayabilir. Bu durumda da stop loss yatırımcıyı koruyamaz.

 

Sponsorlu İçerik

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER