Oynatma Listesi
YAŞAM

'Tatile gidiyoruz' diyerek hastaneye getirdiği eşine böbreğini verdi

Muğla'da, 9 yıldır böbrek yetmezliği hastası olan 23 yıllık eşi İpek Koca'yı (43) "tatile gidiyoruz" diyerek Bursa'ya getiren Emin Koca (45), daha önceden anlaştığı özel hastaneye getirdiği eşine, böbreğini bağışladı. Emin Koca "Tatile geldiğimizi söyledim. Bursa'ya geldik, hastanenin önünde indik. Eşim bana oteli sorduğunda hastaneyi gösterdim" dedi. İpek Koca ise "Eşim bana sürpriz yaptı. Fedakarlığının anneler günü, Ramazan Bayramı sürecine denk gelmesi beni ayrıca mutlu etti" diye konuştu.


Datça ilçesinde yaşayan İpek Koca'ya 2013'te el ve ayaklarında uyuşukluk şikayetiyle gittiği Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde, böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Burada yaklaşık 6 yıl tedavisi süren Koca'nın hastalığı ilerleyince doktorlar kendisine böbrek nakli olması gerektiğini söyledi. Diyaliz tedavisi gören İpek Koca'nın durumu ile ilgili doktorlarla görüşen marangoz Emin Koca, eşine böbreğini bağışlama kararı aldı.
Kendisinin ve eşinin sağlık raporlarını Bursa'daki özel hastaneye gönderen Emin Koca, hastaneden nakil için olumlu yanıt alınca eşine Bursa'ya tatile gideceklerini söyledi. Çift, 29 Nisan'da kente geldi. Otele gideceklerini söyleyen Koca, eşi İpek'i özel hastaneye getirerek sürpriz yaptı. Cuma günü Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Oktay ve ekibi tarafından yapılan operasyonun ardından İpek Koca eşinin böbreği ile hayata tutundu.


'TATİLE GİDİYORUZ DİYE ÇIKTIM AMA BAŞKA ŞEYLERLE KARŞILAŞTIM'
Tatil planları yaparken bir anda hayatının sürpriziyle karşılaştığını belirten İpek Koca, "6 yıl boyunca ilaçlarla idare ettim. Sonrasında böbrek işlem görmediği için diyalize girmek zorunda kaldım. 3 yıl boyunca da diyaliz tedavisi gördüm. Benim için zor bir süreçti. Eşim bu süreçte beni hiç yalnız bırakmadı. Son süreçte de böbreğinin birini bana verdi. Onun hakkını ödeyemem. İzmir'de tedavi gördüm ama olumlu sonuç alamadım. Doktorlar ameliyatı onayladı ama yapmadılar. Daha sonra koronavirüs sürecinde de ameliyat yapmadılar. Eşim bana sürpriz yaptı. Tatile gidiyoruz diye evden çıktık ama başka şeylerle karşılaştım. Bu da beni çok duygulandırdı. Çok mutlu oldum. Benim için sürpriz oldu. Kadir gecesi, anneler günü, Ramazan Bayramı sürecine denk gelmesi beni ayrıca mutlu etti" dedi.

 

Emin Koca yaşadığı mutluluğun parayla ve malla ölçülemeyeceğini vurguladı. Bursa'dan organ nakli için olumlu yanıt aldıktan sonra eşine sürpriz yapmaya karar verdiğini söyleyen Emin Koca, "İlaçlarla, kontrollerle, İzmir'e gidip gelmekle 6 yılımız geçti. Daha sonra Bursa'ya gelme kararı aldık. Ameliyat için geldiğimizi söylemedim. Tatil yapacağını söyledim. Bursa'ya geldik, hastanenin önünde indik. Eşim bana oteli sorduğunda hastaneyi gösterdim. Hastaneye girdiğimizde hala inanmıyordu. Cuma günü ameliyata girdik. Sağ olsun doktorlar her ihtiyacımıza koşarak cevap verdi. Mutlu olduk. Bu mutluluk anlatılmaz, kelimelerle bunu anlatamam. Parayla, malla, mülkle ölçülemez bir şey. Mutluluk öyle bir şey ki, 10 trilyon paran olsa hiçbir değeri yok. Önce sağlığının yerinde olması lazım. Bizim için çok güzel bir mutluluk" diye konuştu.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER