Oynatma Listesi
HABERLER

Türkiye'den 'PULAT' hamlesi! Ulaşmadan patlatıyor

Tanklara giydirilen bir çelik yelek olarak tanımlanabilen Pulat sisteminin üretimi ve ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslimatları başladı. Bu koruma ile birlikte tanklara yönelik roket ve tanksavar silahlarına karşı önleme yapmak mümkün oluyor. İşte detaylar...

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki tanklara yerli üretim 'Pulat' koruması geliyor. Savunma Sanayi Başkanlığı, tankları roket ve tanksavar saldırılarına karşı koruyacak sistemin seri üretiminin başladığını ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslimatların devam ettiğini açıkladı.

Özellikle Suriye'de ve Irak'ın kuzeyinde terör örgütü PKK/YPG mensunu teröristlerin ellerinde çok sayıda tanksavar ve roket olduğu ortaya çıktı.

Bu yeni tehdidin ortaya çıkması ile birlikte Savunma Sanayi Başkanlığı da tedbir çalışmalarına hız verdi ve 'Pulat Elektronik Harp Aktif Koruma Sistemi' ortaya çıktı.

TANKLAR İÇİN ÇELİK YELEK

Pulat sistemi tanklara giydirilen bir çelik kalkan, çelik yelek olarak düşünülebilir. TSK'nın elindeki M60 tankalarına takılan bu sistem 360 derecelik bir koruma sağlıyor. Bu koruma ile birlikte tanklara yönelik roket ve tanksavar silahlarına karşı önleme yapmak mümkün oluyor.

Sistem, üzerinde bulunan radarlar ile atılan roketi tanka ulaşmadan önce patlatarak hem tankı, hem de tankın içerisinde bulunan askeri personeli korumuş oluyor.

TANKLARA ENTEGRE EDİLİYOR

ASELSAN ve TÜBÜTAK-SAGE ortaklığında Savunma Sanayi Başkanlığı'nda geliştirilen bu sistemin seri üretimine başlandı. Bunun yanında sistem, modernizasyon projesi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın elindeki tanklara entegre ediliyor.

Bu sistem ile birlikte Türk tanklarının Suriye'de Irak'ın kuzeyinde harekat alanlarında daha korunaklı olması planlanıyor. Pulat sisteminin güncellenmesine ve geliştirilmesine de devam edileceği belirtiliyor.

360 DERECELİK KORUMA KALKANI

“Çelik” anlamına gelen Pulat isimli aktif koruma sistemi, gerek yakın mesafeden fırlatılan tanksavar roketlerine karşı gerekse de uzak mesafeden fırlatılan güdümlü tanksavar füzelere karşı her yönü kapsayan 360 derecelik bir koruma kalkanı görevi görüyor.

Platform üzerine yerleştirilen koruma modülleri sayesinde birden çok tehdide karşı aynı anda yanıt verebiliyor.

Birçok zırhlı araç tipine de entegre edilebilen Pulat, gayri nizami savaş koşullarında yakın mesafeden atılan roketlere karşı hızlı reaksiyon gösterme özelliği taşıyor.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER