Oynatma Listesi
HABERLER

Urfi Çetinkaya’ya İstanbul’da kelepçe

Uyuşturucu imalatı ve ticareti suçundan hakkında 24 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan Urfi Çetinkaya, polisin düzenlediği operasyonla Sarıyer’de gizlendiği villada yakalandı.

Uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti suçundan hakkında 24 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan suç örgütü lideri Urfi Çetinkaya (74), İstanbul’da yakalandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik birimi ve İstihbarat Başkanlığı, 10 yıldır kırmızı bültenle aranan Çetinkaya’nın ramazan ve seçim gündemini fırsat bilerek yurda giriş yaptığını belirledi. Yapılan yer tespiti çalışmalarında uyuşturucu baronunun Sarıyer’de bir villada gizlendiği saptandı. Uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti suçundan hakkında 24 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan Çetinkaya ve yanında bulunan 5 suç örgütü üyesi, dün akşam saatlerinde terörle mücadele ve özel harekât polislerinin de katıldığı operasyonla villada yakalandı. Gözaltına alınan Çetinkaya ile diğer şüpheliler, İstanbul Emniyeti’ne götürüldü.

Dosyası kabarık

‘Baron dö Örfi’ lakaplı Çetinkaya’nın, 5 Kasım 2003’te İstanbul’da 577 kg asetik anhidrit, 159 kilo bazmorfin, 617 kg eroin ile 6 Kasım 2013’te Rize’de 159 kg eroin maddesi ele geçirilen operasyonlarda uyuşturucu maddeleri ruhsatsız olarak ithal veya imal etmek suçlarından, 5 Mayıs 2013’te ise Artvin’de 103 kg eroin maddesi ele geçirilen operasyonda yine uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti yapmak suçlarından, İstanbul’da hakaret suçundan, İnterpol tarafından iki farklı dosyadan suç kaydının olduğu ve ayrıca yargılandığı suçlardan kesinleşmiş 24 yıl hapis cezasının bulunduğu öğrenildi.

Tekerlekli sandalyedeki suç örgütü lideri

Uyuşturucu kaçakçılığı ile tanınan Urfi Çetinkaya, 12 Eylül 1980 darbesinde ‘arananlar’ listesindeydi. 18 Mayıs 1988’de polisin ‘dur’ ihtarına uymayarak kaçmaya çalışırken vurulan Çetinkaya, bundan sonraki hayatında tekerlekli sandalyeye bağımlı hale gelmişti. 1989’da Silivri’de bir çiftlik evine düzenlenen operasyonda 3 kilo morfinle yakalanan ve tutuklanan Çetinkaya 6 ay sonra tahliye oldu. 1991’de İspanya’daki 46 kilo eroinin sahibi olduğu gerekçesiyle yeniden gözaltına alındı. İfade verdikten sonra serbest bırakıldı.

Urfi Çetinkaya, 2000 yılında Matador adı verilen operasyonla yakalandı, cezaevine konuldu. 2003’te tahliye edildi. Serbest kaldıktan sonra ‘işine’ devam etti. Son Tango adı verilen operasyonla tekrar tutuklandı. Bu kez de 2012’te sağlık sebepleri ile cezaevinden tahliye edildi. Urfi Çetinkaya’nın ismi son yıllarda İranlı uyuşturucu kaçakçısı Naci Zindaşti ile de yan yana geldi. Ortak oldukları, yurt dışına gönderilen ve yakalanan 5 ton eroinin 2 ton 200 kilosunun Urfi Çetinkaya’ya ait olduğu öne sürüldü. FETÖ’cü firari savcı Zekeriya Öz’e Urfi Çetinkaya ve Naci Zindaşti tarafından rüşvet verildiği iddiaları da dava dosyalarına girdi.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER