Tüp bebek tedavisinde tüp bebek merkezleri önemli bir yer tutuyor

Bebek sahibi olmak isteyen pek çok kişi bulunuyor. Özellikle yeni evli çiftler bu konuda daha fazla  tüp bebek merkezi ziyaret ediyor. Bebek sahibi olmak isteyen birçok ebeveyn adayı bu süreci daha doğru ve sağlıklı bir şekilde yönetebilmek adına tıbbi destek alıyor. Günümüzde çeşitli nedenlere bağlı olarak çocuk sahibi olma oranı düşüyor. Bu durum sadece bizim ülkemizde değil, dünyanın pek çok yerinde görülen bir şeydir. Elbette bu durumun ortaya çıkmasına neden olan birçok faktör bulunuyor. Çocuk sahibi olmanın önündeki tüm tıbbi engelleri aşabilmeniz adına tüp bebek merkezleri pek çok kişiye yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor. Eğer sizde tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isterseniz tüp bebek merkezlerini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Bebek sahibi olmak isteyen ve normal yollarla gebe kalamayan pek çok kişi için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisinde doktor tercihi oldukça büyük öneme sahiptir. Alanında uzman olan bir doktor eşliğinde tedaviye başlanması son derece önemlidir. Tüp bebek tedavisinin temelinde, kadın ve erkeğe ayrı ayrı testler yapılır. Bu testlerin sonucunda bozukluklar düzeltilerek tedavi sürecine başlanmaktadır. Tüp bebek tedavisinde iğne ve ilaçların önemi de oldukça fazladır. Bebek sahibi olmak isteyen kişilerin bu süreçte tedaviye harfiyen uyması gerekmektedir.

Tüp Bebek Merkezi Nedir?

Sağlığınızla ilgili herhangi bir konuda ilk başvurduğunuz yer hastaneler oluyor. Hastanelerin yanı sıra birtakım sağlık hizmetleri veren sağlık merkezleri de bulunuyor. Tüp bebek merkezleri de bunlardan biridir. Genelde çocuk sahibi olma konusunda birtakım sıkıntılar yaşayan bireyler bu merkezlerden tıbbi destek ve tedavi alırlar. Ülkemizde pek çok tüp bebek merkezi bulunuyor. Bir tüp bebek merkezinde sadece fiziksel tedavi uygulanmıyor. Aynı zamanda tedaviye gelen bireylerin motivasyonunun yüksek olması adına psikolojik destek birimleri de bulunuyor. Bu merkezler aslında birkaç disiplinin bir arada hizmet verdiği sağlık merkezleri olarak biliniyor.

Tüp Bebek Merkezlerinde Hangi İşlemler Yapılıyor?

Tüp bebek merkezlerine direkt olarak başvurabileceğiniz gibi takiplerinizi muayenehane ortamında yaptırdıktan sonra da doktorunuz tarafından tüp bebek merkezinde işleminiz yapılabilir. Yumurta geliştirici tedavi başlanan hastaların takip muayeneleri muayenehane ortamında yapıldıktan sonra yumurta toplama işlemi için tüp bebek merkezinde uyutularak yumurtalar toplanır.

Sonraki aşama toplanan yumurtaların tüp bebek merkezi embriyoloji laboratuvarında döllenmesi işlemidir. Döllenen yumurtalar artık embriyo adını alır. Embriyonun sayısı ve kalitesine göre 3. gün embriyo transferi ya da 5. gün embriyo transferi yapılabilir. Transfer yapıldıktan sonra elimizde kalan fazla embriyolar ise daha sonraki denemelerde kullanılmak üzere dondurularak saklanır.

Tüp Bebek Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Bebek sahibi olmanın önünde bazı kişiler için pek çok engel bulunuyor. Bu engellerden bazıları fiziksel olurken bazıları ise psikolojik olabiliyor. Özellikle çocuk sahibi olmak için uzun zaman çaba harcayan kişiler bir süre yıpranıp umutsuzluğa kapanıyor. Ancak tam da bu nokta da tüp bebek yöntemi pek çok çiftin umutlarını yeşertmeye başlıyor. Her ne kadar günümüzde tüp bebek tedavisine olan ön yargı oldukça az olsa da ne yazık ki olabiliyor. Ancak tüp bebek tedavisinin pek çok faydası bulunuyor.

Faydaları şunlardır:

-Hormonlarınızın düzelmesini sağlar.

-Çocuk sahibi olma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

-Embriyo incelenerek en kaliteli embriyoları seçme imkanı vardır.

-Bazı kalıtsal hastalıklarla ilgili testler embriyo üzerinde yapılabilir ve sağlıklı embriyolar seçilir.

En Başarılı Tüp Bebek Merkezleri Sizler İçin Çalışıyor

Ülkemizin tıp alanında oldukça başarılı olduğu biliniyor. Özellikle tüp bebek tedavisinde pek çok ilimizde önemli başarılara imza atılıyor. Tüp bebek tedavisi her ne kadar basit gibi görünse de tedavinin sonuç vermesi bazı nedenlere bağlı olarak uzayabiliyor. Ancak her tedavide bu durum geçerlidir. Bu nedenle ülkemizin başkentinde bulunan tüp bebek merkezleri pek çok çiftin çocuk sahibi olma konusundaki umutlarını yeniden yeşertiyor. Ayrıca tedavilerin büyük çoğunluğunda başarı sağlanıyor. Tüp bebek tedavisi düşünüyorsanız en başarılı tüp bebek merkezleri ve doktorlarını araştırmakla işe başlayabilirsiniz.

 

Doç. Dr. Aydın Köşüş

Kadın Hastalıkları ve Doğum / Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

İnternet sitesi: https://www.jinekologankara.com/

Twitter: https://twitter.com/surgeonskopi

Facebook: https://www.facebook.com/jinekologankara/

Instagram: https://www.instagram.com/doc.dr.aydinkosus/?hl=tr