Tüp bebekte başarı oranları nasıl arttırılır?

27 Ekim 2020

Tüp bebek tedavisi başarısız olan kadınlar veya 35 yaş üstü kadınlar için başarıyı arttırmak için bazı yöntemler eklenebilir.

TÜP BEBEKTE BAŞARI ORANI NASIL ARTTIRILIR?

Tüp bebek başarı oranı arttırmak için uygulanan pek çok yöntem mevcuttur. Bu yöntemleri şimdi sırasıyla irdeleyelim.

ZONA PELLUSİDA DELİNMESİ

Tüp bebekte Embriyo zona pellucida tabakasının delinmesi, ince bir zona pellucidası olan embriyoların in vitro fertilizasyon (IVF) sırasında daha yüksek bir implantasyon oranına sahip olduğu gözlendiğinde geliştirilen bir laboratuvar tekniğidir. Embriyologlar embriyo gelişiminin dördüncü gününde mikroskop altında mikromanipülasyon teknikleri kullanarak dış zona pellucida tabakasında küçük bir delik oluşturur. Bu teknikler, kadınların 35 yaşın üstündeki çiftlerde veya çoklu başarısız IVF sikluslarına sahip çiftlerde başarı şansının arttırılmasına yardımcı olur.

BLASTOKİST TRANSFERİ

Bir blastokist, iki tip hücrenin bulunduğu 5-7. günlerde hücre bölünmesinin bir embriyosudur. Blastokist transferi, gebelik oranlarını arttırmak ve çoğul gebelik riskini azaltmak için geliştirilmiş bir in vitro fertilizasyon (IVF) tekniğidir. Embriyolar laboratuvarda blastokist aşamasına kadar yetiştirilirse, zona pellucidadan çıkıp uterus duvarına (implantasyon) bağlanmaya hazırdırlar. Tüp bebekte başarı oranı yüksek merkezlerde özellikle blastokist transfer oranlarının daha yüksek olduğu görülmektedir.

EMBRİYO DONDURMA

Yazının devamı...

İdrar kaçırma ameliyatı nedir, nasıl yapılır, fiyatları nasıldır?

19 Ekim 2020

İdrar kaçırma (idrar tutamama) nedir?

İdrar kaçırma, mesane kontrolünün kaybına bağlı olarak gelişen, yaygın ve sıklıkla utanç şeklinde hissedilen bir problemdir. Hastalığın şiddeti, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda oluşan hafif idrar kaçağından, ani ve güçlü bir idrara çıkma isteğine sahip olma ve daha fazla miktarda idrar kaçırmaya kadar değişir.

İnsanlarda yaş ilerledikçe idrar inkontinansı yada idrar tutamama daha sık ortaya çıkmasına rağmen, idrar kaçırma yaşlanmanın kaçınılmaz bir neticesi değildir elbette. Bunun yanında idrar tutamamaya nende olan çok sayıda faktör mevcuttur. İdrar kaçırma eğer sizin günlük işlerinizi etkiliyor ve hayat kalitesini bozuyorsa, mutlaka doktora görünmeli ve tedavi almalısınız. Çoğu kişide yaşam tarzında yapılacak basit değişiklikler veya ilaç tedavileri inkontinası azaltabilir veya idrar kaçırma şikayetiniz hafifleyebilir yada geçebilir.

İdrar kaçırma çeşitleri nelerdir?

İdrar inkontinansı farklı şekillerde görülebilir:

Stres inkontinansı: Ağır kaldırmakla, öksürürken, hapşırırken, gülerken veya egzersiz yaparken bazı kadınlarda idrar boynu ve mesanenin yer değişikliğine bağlı idrar kaçırması olabilir. Bu tip idrar tutamama stres inkontinans olarak adlandırılır. Bu hastalarda idrar kaçırma ameliyatı oldukça faydalıdır. Bu hastalarda hapşırırken idrar kaçırma yada öksürürken idrar kaçırma sık görülür. Bazı hastalarda da zıplarken idrar kaçırma olabilir.

Aşırı aktif mesane: Ani başlayan ve oldukça yoğun bir idrara çıkma isteği ve peşinden istemsiz olarak idrar kaçırma olur. Gece boyunca sık sık tuvalete gitmeniz gerekebilir. Acil idrar inkontinansı olarak da adlandırılan bu durum, enfeksiyon gibi basit bir durumdan kaynaklanabileceği gibi, nörolojik bir rahatsızlıktan veya şeker hastalığı gibi daha ciddi durumlardan kaynaklanabilir.

Taşma inkontinası:

Yazının devamı...

Rahim sarkması hakkında bilmeniz gerekenler

7 Ekim 2020

RAHİM SARKMASI NEDİR?

Rahim sarkması pek çok kadının hayatını zorlaştıran bir sağlık problemi olmaktadır. Kadınlardaki üreme organı olan rahmin belirli sebepler sonucunda sarkması ve yer değiştirmesi rahim sarkması olarak adlandırılmaktadır. Bu sağlık problemine yol açan pek çok sebep olmaktadır. Özellikle hamilelikte rahim sarkması ve doğum sonrası rahim sarkması pek çok kadın için sorun yaratmaktadır.

Rahimde sarkma hafif ya da daha şiddetli olabilmektedir. Çeşitli egzersizlerle ve alınabilecek önlemlerle bu problemin önüne geçmek mümkün olmaktadır. Ancak ileri seviyedeki rahatsızlıkları tedavi etmek amaçlı rahim sarkması ameliyatı uygulanmaktadır. Bu ameliyat sonucunda problem tam anlamıyla çözülebilmekte ve kişilerin yaşam kalitesi artmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlara yol açabilen rahimdeki sarkma, önlem alınması gereken bir sağlık sorunudur.

RAHİM SARKMASI NEDENLERİ NELERDİR?

Rahimde sarkma problemi her yaştan kadının yaşayabileceği bir problem olmasının yanı sıra ileri yaşlarda daha sık olarak görülmektedir. Hamilelikte rahim sarkması problemi de sıklıkla yaşanmaktadır. Aynı zamanda doğum sayısının artması da bu rahatsızlığın görülme riskini arttırmaktadır. Özellikle ailesinde rahimde sarkma geçmişi bulunan kişilerin bu problemi yaşamalarının riski fazla olmaktadır. Genetik ve çevresel faktörler bu durum için risk faktörü olmaktadır.

Aşırı kilo problemi de rahim sarkmasına yol açan problemlerden biri olmaktadır. Sigara kullanımı da riski arttıran faktörler arasındadır. Aynı zamanda kronik öksürük ve kronik kabızlık gibi etkenler de bu rahatsızlığın oluşmasına sebep olmaktadır. Bu gibi faktörler sonucunda oluşan ve yaşam kalitesini düşüren bu rahatsızlık rahim sarkması ameliyatı ile kolayca çözülebilmektedir.

RAHİM SARKMASI MUAYENESİ NASIL YAPILIR?

Rahimde sarkma problemi ileri ya da başlangıç seviyelerinde olmasıyla farklı belirtiler göstermekte ve farklı tanı şekilleri bulunmaktadır. İleri seviyede yani tam rahimde sarkma problemleri yaşandığı takdirde rahime ait doku dışarıya çıkabilmekte ve göze görülür bir şekilde tanısı konabilmektedir. Ancak başlangıç seviyesinde olan rahimdeki sarkma çok fazla belirti göstermemektedir.

Yazının devamı...

Doğum paketleri sizlere uygun fiyat avantajları sunuyor

28 Eylül 2020

Her geçen gün pahalılaşan hayat şartlarında farklı ihtiyaçlar için normalin üstünde bütçeler ayırmak durumunda kalabiliyoruz. Bu ihtiyaçlar farklılık gösterse de netice itibari ile yaşamı idame ettirmek için önem arz eder. Hatta en tabi harcamalardan biri olan doğum masrafları da bu sınıftandır.

2020 yılında gerçekleşecek doğumlar için de normalin üstünde harcamalar yapmak mümkün olabiliyor. Bu makalenin konusu da doğum masraflarını bir nebze hafifletecek ve yol gösterecek bir rehber sayılabilir. Sadece fiyat performans hususunda değil, aynı zamanda doğum paketleri, içerdiği hizmetleri, nasıl bir öneme sahip olduğundan ve doğum paketi hizmeti sunan hastanelerden bahsedecektir.

Doğum paketleri fiyatları hastaneye, doğum şekline ve tercih ettiğiniz hastaneye veya doktora göre değişir. Doğum paketlerinin içeriği oldukça değişkendir. Bu nedenle doğum paketi düşündüğünüzde doğum paketi fiyatları yanında mutlaka doğum paketinin içeriğini de sorgulayınız.

Doğum Paketi Nedir?

Sözü geçen bu hizmet; genellikle özel hastaneler yahut sigorta şirketleri vasıtası ile doğum yapacak müşterilerine sundukları bir hizmet türüdür. Bu hazırlanan hizmet paketinin temel gayesi ise doğum masraflarını karşılamaktır.

Örneğin hamile bir bayanın hamile kaldığı andan itibaren yapılması gerekenler ve olacak masraflardan tutup doğum sonrası meydana çıkacak masraflara kadar, hatta kimi doğum paketlerinde bebeğin fotoğraf albümünün oluşturulmasına kadarki tüm etaplarını kapsayabiliyor.

Sunulan hizmetler sigorta şirketleri ve özel hastanelerde değişiklik gösterse de bu hizmetlerden bazıları; gebelik döneminde yapılan testler, muayene ücretleri, doğum fiyatları, doğum sonrası hizmetler gibi birden fazla hizmeti kapsamakta ve doğum yapacak anne adayı müşterilerine kolaylık sağlamakta, yardımcı olmaktadır.

Sunulan bu hizmetlerden asıl maksadın doğum yapacak anne adaylarının özel hastanelerde daha makul ve hesaplı fiyatlar ile muayene olmaları ve doğum yapmalarıdır. Aynı zamanda doğum paketleri sayesinde doğum yapacak hamile annenin sağlığı korunmaktadır. Doğum öncesinde gebelik takibi , doğum esnasında ve doğumdan sonra yapılması gereken tüm kontroller, testler ve tedbirler uygulanmaktadır. Doğum paketlerinin bir başka açıdan ele alınması ise bebek sağlığının da korunuyor olmasıdır. Bebek açısından ise doğumdan hemen sonra uzman doktorlar ve ebeler eşliğinde tüm sağlık tedbirleri ile bir doğum sonrası işlemlerini yerine getiriyorlar.

Yazının devamı...

Aşılama nedir, nasıl yapılır, fiyatları nasıldır?

23 Eylül 2020

Aşılama Nedir?

Aşılama, kısırlık tanısı konulan çiftlerin genellikle başvurduğu tedavi yöntemlerinden biridir. Gelecekteki baba adayının sperm sayısı ve hareketinin düzeyi ile gelecekteki anne adayının yaşının etken olduğu tedavi yöntemi olan bu tedavi laboratuvar ortamında gerçekleşmektedir. Baba adayından alınan spermlerin anne adayının rahmine yerleştirme işlemi olarak tanımlanan bir tedavi yöntemidir. Aşılama tedavisi öncesinde anne ve baba adayında birtakım testler uygulanmaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu açığa çıktığı zaman öncelikle bu sorunlar iyileştirilmesi gerekmektedir.

Aşılama Ne Zaman Yapılır?

Aşılama tedavisi regl kanaması ile birlikte başlar ve yaklaşık 2 hafta boyunca devam eder. Eğer bayanın yumurtalıklarında herhangi bir kist ya da lezyon yoksa, tüpleri açıksa ve erkekte sperm tahlilleri çok kötü değil ise tedaviye başlanabilir. Aşılama tedavisinde yumurtalıkların uyarılmasına adetin ikinci veya üçüncü gününde başlanır. Amaç mümkünse eğer bir veya maksimum iki yumurtanın büyüyüp gelişmesini sağlamaktır, bu şekilde gebelik ihtimali artırılabilir.

İlaçlar tarafından etkilenmesi sağlanan yumurtalarda büyüme ve gelişmeler kontrol ve takip edilir. Aşılama gerçekleştirilirken sık sık ultrason kontrolleri yapılmakta ve tedavinin yumurtayı büyütüp büyütmediği değerlendirilmektedir. Yumurtalar belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra çatlatma iğnesi yapılır. Bu iğne yapıldıktan yaklaşık 36 saat sonra hastanın eşi kliniğe çağrılır ve eş spermlerini verir. İyi durumdaki spermler çeşitli yöntemlerle belirlenerek ayıklanır ve rahim içine enjekte edilir. Bu işleme intrauterin inseminasyon diğer adı ile aşılama denir.

Aşılama Hangi Durumlarda Yapılır?

-Test sonuçlarına göre tüm göstergeler normal olduğu için, açıklanamayan döllenmenin gerçekleşmediği nedenleri olan çiftler.

-Vajinismustan muzdarip kadınlar. Hastalık tedavi edilemezse bu prosedür daha fazla yaralanmayı önlemek için anestezi altında yapılabilir.

Yazının devamı...

Çağımızın cerrahisi: Laparoskopi ameliyatı (Kapalı ameliyat)

21 Eylül 2020

Laparoskopi ameliyatı Ankara ilinde oldukça sık uygulanan bir ameliyattır. Kapalı ameliyat olarak da adlandırılan laparoskopik ameliyatlar günümüzde tüm jinekolojik ameliyatlarda uygulanabilmektedir. Laparoskopi fiyatları açık ameliyatlara göre daha pahalı olmakla birlikte oldukça konforlu ameliyatlardır. Dilerseniz şimdi laparoskopi ameliyatının detaylarını inceleyelim.

Laparoskopi Nedir?

Laparoskopi, temelinde karın bölgesindeki hastalıkların tanısının konulabilmesi için yapılan, hastanın karnında sadece küçük bir kesik açılarak kamera ve ışık yardımı ile sorunun ne olduğunu anlamaya yarayan bir ameliyattır. Laparoskopi ameliyatı da yine karın bölgesinde uygulanan ve sadece 3 adet küçük kesiklerin açılması ile gerçekleştirilen bir ameliyattır. Bu ameliyatta doktorun gözü karın bölgesine sokulan kameradır. Doktor kamera görüntülerine göre ameliyat işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Genellikle ameliyatlar vücutta kesikler açılarak yapılıyor olsa da karın bölgesinde laparoskopi ameliyatı uygulanarak kapalı bir şekilde ameliyat işlemleri gerçekleştirilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse eğer kapalı cerrahi olarak da biliniyor olan laparoskopi, laparoskop adı verilen cihazlar sayesinde yapılan bir ameliyat işlemidir.

Özellikle kadın hastalarda yapılan bu uygulama Türkiye’de çok yaygın olmasa da son zamanlarda artan bir tanı ve tedavi ameliyatıdır. Jinekolojik laparoskopi, kadın hastalıkları ameliyatlarında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Oldukça fazla avantaja sahip olan bu ameliyat türü, kısa sürede yapılır ve de kısa sürede hastanın taburcu edilmesi sağlanır.

Basit olan bu ameliyatlarda kesik izlerinin neredeyse hiç kalmıyor oluşu da hastalıklara oldukça cazip gelmektedir. Açık ameliyatlarda genellikle kesik izleri kalır, aynı zamanda kesiklerin iç karın bölgesinde iyileşmesi çok uzun süre alır. Laparoskopi ameliyatlarında açılan kesiklerinin boyutunun küçük olması hem çok daha hızlı ve acısız bir şekilde iyileşmesine hem de iz kalmamasına olanak sağlamaktadır

Laparoskopi Nasıl Yapılır?

Laparoskopi doktorları tarafından laparoskop adı verilen cihazlarla yapılmaktadır. Laparoskopi ameliyatı uygulanacak olan hastanın anestezi işlemi gerçekleştirildikten sonra ameliyat edilecek olan karın bölgesinde belirli yerlere 3 adet küçük kesikler açılır. Bu açılan kesiklerin amacı laparoskop aletlerinin girmesini sağlamaktır. Kameranın gireceği yer için göbek deliğinin altında bir kesik açılır. Diğer aletler için de yine alt karın bölgesinde 2 adet kesik açılmaktadır.

Yazının devamı...

Rahimdeki miyom ve poliplerde histeroskopi

17 Ağustos 2020

Histeroskopi Nedir?

Histeroskopi, anormal kanamanın nedenlerini teşhis ve tedavi etmek için rahminizin içine bakılmasını sağlayan bir prosedürdür. Histeroskopi, rahim ağzını ve rahmin içini incelemek için vajinaya yerleştirilen ince, ışıklı bir tüp olan histeroskop kullanılarak yapılır. 

Histeroskopi, tanı sürecinin veya ameliyat prosedürünün bir parçası olabilir. Polipleri, miyomları ve yapışıklıkları çıkarmak için operatif histeroskopi kullanılabilir.

Tanısal Histeroskopi Nedir?

Tanısal histeroskopi rahimdeki sorunları teşhis etmek için kullanılır. Histerosalpingografi (HSG) gibi diğer testlerin sonuçlarını doğrulamak için de tanısal histeroskopi kullanılır. HSG, uterus ve fallop tüplerini kontrol etmek için kullanılan bir X ışını boya testidir. Tanısal histeroskopi genellikle bir ofis ortamında yapılabilir. Bu nedenle tanısal histeroskopiye ofis histeroskopi ya da diyagnostik histeroskopi adı da verilir.

Operatif Histeroskopi Nedir?

Tanısal histeroskopi sırasında saptanan anormal bir durumu düzeltmek için operatif histeroskopi kullanılır. Tanısal histeroskopi sırasında anormal bir durum tespit edilirse, ikinci bir ameliyata gerek kalmadan aynı anda bir operatif histeroskopi yapılabilir. Operatif histeroskopi sırasında durumu düzeltmek için kullanılan küçük aletler histeroskop içerisine yerleştirilir.

Histeroskopi Ne Zaman Yapılır?

Yazının devamı...