Hyalüronik asit ile birlikte cilde iyi gelen asitler herkesin ilgi odağı oldu. Antioksidan etkisi gösteren asitleri içeren cilt bakım ürünleri de bu sebeple daha revaçta. Cilt bakım ürünü alırken içeriğinde aramanız gereken asitleri ve etkilerini araştırdım.

Cilde iyi gelen asitler

Azelaik Asit

Azelaik asit çok güçlü bir antioksidan. Ciltteki ton eşitsizliğine iyi gelen azelaik asit sivilce/akne kaynaklı kızarıklığı geçiyor. Doğal azelaik asit kaynakları ise arpa, buğday ve çavdar.

Alfa Lipoik Asit

Alfa lipoik asit özellikle yaşlanmanın etkilerine karşı yardımcınız olabilecek bir asit. Cilt kırışıklıklarına iyi gelen alfa lipoik asit aynı zamanda antienflamatuvar özelliklere de sahip.

Loreal Aloe Vera Suyu İncelemesi

Sitrik Asit

Turunçgiller doğal sitrik asit kaynakları arasında yer alıyor. Sitrik asit cildi ölü hücrelerden arındıran ve cildi canlandıran asitlerden biri.

Elajik Asit

Elajik asit doğal kaynakları nar ve ahududu gibi meyveler. Antioksidan açısından zengin olan elajik asit güneşin cilt üzerinde yarattığı hasarı azaltıyor ve ciltte kahverengi lekeler oluşumunu engelliyor.

Elajik asit içeren ürünlerden biri Clinique Even Better serisinden cilt tonu eşitleyici 20 saf özellikli nemlendirici.

Ferulik Asit

Ferulik asit bitkilerden elde edilen bir antioksidan. Ferulik asit de elajik asit gibi güneşin zararlı etkilerinden cildi koruyor.

SkinCeuticals CE Ferulik Asit kullanabileceğiniz ürünlerden biri.

Galik Asit

Meşe ağacı kabuklarından ve çay yapraklarından elde edilen galip asit, kanamayı durdurucu etkisi olan içeriğe sahip. Galik asit cildin daha sıkı ve gergin görünmesini sağlıyor. Ayrıca gözenek sıkılaştırıcı etkiye de sahip.

Gama Aminobütrik Asit

GABA olarak da bilinen Gama aminobütrik asit, botoksa alternatif olarak sunulan ürünlerin içeriğinde kullanılıyor. GABA, vücuttaki kasların fonksiyonunu azaltıcı bir etkiye sahip. Bildiğiniz üzere botoks da kasları rahatlatıyor ve bu sayede kırışıklık görünümünü azaltıyor. GABA’nın cilt üzerinde bu tür bir etkisi olduğu kesin kanıtlanmış değil ancak antioksidanlar ile birlikte kullanıldığında sıkılaştırıcı etkisi olabileceği söyleniyor.

Glikolik Asit

Glikolik asit şeker kamışından elde ediliyor ve cildi ölü hücrelerden arındıran en etkili maddelerden biri olarak biliniyor.

Hyalüronik Asit

Son zamanlardan hemen her markanın mutlaka hyalüronik asit içeren bir ürününü bulmak mümkün. Hyalüronik asit özellikle kırışıklıkları doldurucu etki gösteren ürünlerin ana maddesi konumunda çünkü cildi canlandırıyor ve dolgunlaştırıyor.

Hyalüronik asit içeren Neutrogena Hydro Boost temizleyici incelemesi

Kojik Asit

Kojik asit aslında Sake içkisinin üretimi sırasında ortaya çıkan bir yan ürün. Cildi aygınlatıcı etkileri bulunan kojik asit, bu özelliği sebebiyle cilt tonu farklılığı ve cilt kararması yaşayanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Laktik Asit

Süt asidi olarak da bilinen laktik asit tahmin edebileceğiniz gibi sütten elde ediliyor ve cildi ölü hücrelerden arındırıyor.

Linoleik Asit

Linoleik asit bir tür yağ asidi ve ayçiçeği yağında bulunuyor. Linoleik aside F vitamini denildiğini de duyabilirsiniz. Linoleik asit veya F vitamini, cildin nem tutma özelliğini arttırıyor.

Malik Asit

Malik asit elmadan elde ediliyor ve elma asidi olarak da biliniyor. Cilt dokusunu destekliyor ve canlılık kazandırıyor.

Mandelik Asit

Bademden elde edilen mandelik asit cilde canlılık kazandırıyor ve cildin parlamasını sağlıyor.

Oleanolik Asit

Oleanolik asit, doğal kaynağı zeytin ağacı yaprakları olan ve cilde iyi gelen asitler arasında önemli bir yere sahip olan bir asit türü. Antioksidan, antimikrobiyal, antienflamatuvar ve antiaging etkileri bulunan oleanolik asit cildi sıkılaştırıyor ve cilt lekelerine de iyi geliyor.

Sizin bildiğiniz veya kullandığınız cilde iyi gelen asitler varsa lütfen bana yazın.

Öpücükler

Gizem Aydoğan

Facebook ve Instagram hesaplarımı takip etmeyi unutmayın :)