Keten Tohumu Yağının Faydaları

1 Şubat 2019

Keten tohumu yağı adını çok sık duyduğum bir yağ. Özellikle cilde iyi geldiği söyleniyor ve tabii ki her bitkisel yağ gibi başka pek çok faydası da var. Ancak cilde bişey sürmek konusunda ben gibi hassas olanlar keten tohumu yağı cilde nasıl uygulanır merak ediyor.

Radarıma aldığım bu yağı sizin için araştırdım.

Keten Tohumu Yağının Cilde Yararları

Keten tohumu yağı hem sağlığa hem de cilde pek faydalıymış. Bana biraz garip gelse de hem ciltte yağlanma sorununa iyi geliyor hem de kuruluğa çözüm oluyor. Bir yağ hem kuruluğu hem de yağlı cildi nasıl iyileştirir diyenler için sanıyorum içindeki antioksidanların etkisi diyebiliriz. Zira fazla yağlılık da kuruluk da cildin yapısının olması gerektiği gibi çalışmamasına bağlı diye düşünüyorum

Keten tohumu yağı cildin doğal nem dengesini koruyan bir yağ. Keten tohumu yağının içinde yüksek oranlarda omega 9, omega 3 ve omega 6 bulunuyor. Bunun dışında bir de lignan denilen bir madde var. Lignan bir tür enzim imiş ve cilde nüfuz ettiğinde cilt yapısını sıkılaştırıp yumuşamasını sağlıyormuş. Böyle bakınca bildiğiniz güzellik iksiri gibi bir yağ bu diyor insan.

Peki faydaları tamam ama keten tohumu yağı cilde nasıl uygulanacak?

Keten tohumu yağını eczanelerden almak en mantıklısı. Kapsüller halinde satılan bu yağın kapsülünü delip içindeki yağı kullanabilirsiniz. Direkt cilde sürülebiliyor ve minik masaj hareketleri ile cilde yedirmek gerekiyormuş. Ancak abartmamak lazım elbette. Keten tohumunun yağını özellikle ağız kenarı, göz çevresi gibi kırışıklıklara müsait alanlara uygulamak iyi geliyormuş ancak göz çevresi çok hassastır malum gözlere pek yaklaştırmayın yine de : )

Keten tohumu yağını direkt cilde sürmek istemezseniz bir maske tarifi ile de faydalarından yararlanabilirsiniz.

Yazının devamı...

Kaç Günde Bir Yüz Maskesi Yapılır?

5 Ekim 2018

Cildimiz tertemiz olsun, ışıl ışıl parlasın, gözeneklerimiz sıkılaşsın, gergin görünelim istiyoruz da istiyoruz. Tüm bu istediklerimizi elde etmek için yaptığımız cilt bakım uygulamalarından biri de yüz maskeleri. Ancak herşeyin fazlası zarar olduğu gibi yüz maskesi sıklığı da aşırıya kaçarsa cilde hasar verebilir. Peki o zaman ne kadar sık yüz maskesi yapabiliriz ve fazla maske kullanırsak cildimize tam olarak neler olur?

Fazla yüz maskesi uygulamanın cilde zararları

Yüz maskesi kullanımını hergüne çıkarırsak veya çok sık yaparsak cildimizde bazı sorunlar yaşayabiliriz. Fazla yüz maskesi yapmak egzama, cilt lekeleri ve gözeneklerin tıkanması veya iltihaplanmaya neden olabilir.

Sadece nemlendirici içeren maskeler pek zararlı olmayabilir ancak soyulabilir maskeler, kil maskeleri veya saf kömür maskesi ciltte kuruluk ve tahrişe de yol açabilir. Fazla yüz maskesi yaptığınızda cildinizin doğal dengesini bozabilir ve aşırı hassas bir cilt ile ortada kalabilirsiniz. Cildin bağışıklığına hasar verebilirsiniz.

Yüz maskesi sıklığı ne olmalı?

Yüz maskesi sıklığı günlük cilt bakımı rutininize göre değişkenlik gösterebilir. Günlük olarak cildinizi temizliyor, nemlendiriyor, güneş koruyucu krem uyguluyorsanız haftada 1 kez yüz maskesi uygulamak yeterli olacaktır. Cilt bakımını biraz aksattığınız haftalarda ise haftada 2 kez yüz maskesi yapabilirsiniz.

Farklı yüz maskesi kullanmak mı hep aynısını kullanmak mı daha etkili?

Yüz maskesi yaparken çeşitli maskeler kullanmaya, cildi farklı açılardan destekleyecek ürünler kullanmaya yönelebilirsiniz. Örneğin kullandığınız temizleyici jel gözenekleri açıyorsa o hafta gözenek sıkılaştırıcı maske uygulayabilirsiniz. Fakat maske çeşitliliğini de abartmamak gerekir. Cilt bakımında en etkili sonuçların düzenli kullanım ile elde edildiğini unutmayın. Düzenli kullanım ile istediğiniz etkiyi elde etmeniz daha kolay olacaktır.

Yazının devamı...