Kaç Günde Bir Yüz Maskesi Yapılır?

Cildimiz tertemiz olsun, ışıl ışıl parlasın, gözeneklerimiz sıkılaşsın, gergin görünelim istiyoruz da istiyoruz. Tüm bu istediklerimizi elde etmek için yaptığımız cilt bakım uygulamalarından biri de yüz maskeleri. Ancak herşeyin fazlası zarar olduğu gibi yüz maskesi sıklığı da aşırıya kaçarsa cilde hasar verebilir. Peki o zaman ne kadar sık yüz maskesi yapabiliriz ve fazla maske kullanırsak cildimize tam olarak neler olur?

Fazla yüz maskesi uygulamanın cilde zararları

Yüz maskesi kullanımını hergüne çıkarırsak veya çok sık yaparsak cildimizde bazı sorunlar yaşayabiliriz. Fazla yüz maskesi yapmak egzama, cilt lekeleri ve gözeneklerin tıkanması veya iltihaplanmaya neden olabilir.

Sadece nemlendirici içeren maskeler pek zararlı olmayabilir ancak soyulabilir maskeler, kil maskeleri veya saf kömür maskesi ciltte kuruluk ve tahrişe de yol açabilir. Fazla yüz maskesi yaptığınızda cildinizin doğal dengesini bozabilir ve aşırı hassas bir cilt ile ortada kalabilirsiniz. Cildin bağışıklığına hasar verebilirsiniz.

Yüz maskesi sıklığı ne olmalı?

Yüz maskesi sıklığı günlük cilt bakımı rutininize göre değişkenlik gösterebilir. Günlük olarak cildinizi temizliyor, nemlendiriyor, güneş koruyucu krem uyguluyorsanız haftada 1 kez yüz maskesi uygulamak yeterli olacaktır. Cilt bakımını biraz aksattığınız haftalarda ise haftada 2 kez yüz maskesi yapabilirsiniz.

Farklı yüz maskesi kullanmak mı hep aynısını kullanmak mı daha etkili?

Yüz maskesi yaparken çeşitli maskeler kullanmaya, cildi farklı açılardan destekleyecek ürünler kullanmaya yönelebilirsiniz. Örneğin kullandığınız temizleyici jel gözenekleri açıyorsa o hafta gözenek sıkılaştırıcı maske uygulayabilirsiniz. Fakat maske çeşitliliğini de abartmamak gerekir. Cilt bakımında en etkili sonuçların düzenli kullanım ile elde edildiğini unutmayın. Düzenli kullanım ile istediğiniz etkiyi elde etmeniz daha kolay olacaktır.

Öpücükler

Gizem Aydoğan

Facebook ve Instagram hesaplarımı takip etmeyi unutmayın ??