Geri Dön

sarı yapraklar ve caz notaları

Sonbaharın en önemli caz etkinliği olan Akbank Uluslararası Caz Festivali, 8 - 19 Ekim tarihleri arasında 13. kez düzenlenecek.

sarı yapraklar ve caz notaları

13. Uluslararası Akbank Caz Festivali, 23 değişik topluluğun katılımıyla Cemal Reşit Rey, Aya İrini, Babylon, Yerebatan Sarnıcı, Tophane - i Amire, Ankara Hilton ve ODTÜ'de gerçekleştirilecek.
Bu yılki program; 'Efsaneler', 'Çağdaş cazın örnekleri', 'Dünya / türler ve kültürler arası', 'Eskimeyenler', 'Yeni akımlar' ve 'Elektronika' olmak üzere altı ana kategoriye ayrılmış durumda. Festival kapsamında konserlerin yanı sıra film gösterimleri ve workshoplar da düzenlenecek.

Efsaneler
Jimmy Smith Quintet, 'Hammond org'unun kralı olarak tanınan Jimmy Smith'in projesi. Smith, orgu eşlikçi enstrüman pozisyonundan kurtararak, tek başına, çok sesli bir orkestraya dönüştürdü.
Dave Liebman, Joe Lovano, Michael Brecker'ı bir araya getiren The Saxophone Summit, kendisini zaten yeterince anlatıyor. Lovano, cazın sınırlarını zorlamasıyla, Michael Brecker, funkla rock'a göz kırpan tarzıyla tanınıyor. Liebman ise John Coltrane, Sonny Rollins ve Wayne Shorter'dan etkilenerek oluşturduğu enerjik bir tarza sahip.
The Lost Chords, çağdaş cazın ilginç bestecilerinden Carla Bley'in yanına basçı Steve Swallow ve İngiliz tenor Andy Sheppard ve davulda Billy Drummond'u almasıyla oluştu. Bley, Liberation Music Orchestra, Berlin Contemporary Jazz Orchestra gibi Avrupa'nın önde gelen orkestraları ve operalar için yaptığı bestelerle tanınıyor.

Çağdaş cazın örnekleri
Festivale 'Electric Masada' projesiyle katılan John Zorn, avangard ve deneysel caz denince akla gelen ilk isim. Sanatçı, oda müziği ve çocuklar için besteler yapıyor. Ayrıca grubu Masada ile geleneksel Musevi müziğini cazla harmanladığı çalışmalar gerçekleştiriyor.
Cazın en yenilikçi ve yaratıcı simalarından David Murray, festivale Latin Big Band ile katılıyor. Murray'in Amerikalı ve Kübalı müzisyenlerden oluşan Big Band'i, ritim kavramına taze bir soluk getiriyor.
September Duo, avangard cazın iki gurusu; Evan Parker ve Peter A. Schmidt'ten oluşuyor. Parker Cecil Taylor, Barry Guy & London Jazz Composers Orchestra gibi prestijli müzisyen ve orkestralarla sahne aldı. Peter A. Schmidt ise sürekli yer ve grup değiştirerek önemli projelere imza attı.
Lawrence "Butch" Morris, yeni projesi "Perpetual Peace" ile festivale konuk olacak. Morris, 'ebedi barış ve huzuru bulabilmek' adına görsel sanatlar, tiyatro ve ses'e ait alışılmış kavramları değiştiriyor ve onları bulunduğu ortama mahsus çalışmasına entegre ediyor'.
Brötzman - Gustafsson - Vandermark Trio ise Festival'in kaçırılmaması gereken konserlerinden birini verecek. Tenor saksofon ve klarnet sanatçısı Brötzmann, '90'ların yaratıcı müzisyenlerinden Vandermark ile genç sanatçı Gustaffson'un sahnede harikalar yarattığı söyleniyor.
Geçen yılın konuklarından Şenol Küçükyıldırım, yeni projesi Mother Tongue kapsamında Tim Hodgkinson, Onur Türkmen ve Robert Reigle ile sahne alacak.

Dünya ve kültürlerarası
Dirty Dozen Brass Band, bebop, funk, R & B ve pop öğelerini New Orleans cazıyla birleştiriyor. Grup, caz otoritelerince son yılların en yetenekli ve eğlenceli üflemeliler grubu seçildi ve Black Crowes, David Bowie ve Elvis Costello gibi pop ve rock yıldızlarıyla dünya sahnelerini paylaştı.
1977'den bu yana Downbeat ve The Wire gibi prestijli müzik dergileri tarafından yere göğe koyulamayan BassDrumBone, değişik tarzlara sahip üç elemanının farklılıklarını bir potada eritiyor.
Bireli Lagrene, Django Reinhardt'tan ilham alarak kendi başına yüksek volümlü, rock etkileşimli bir füzyon tarzı geliştirdi. 1986'da efsanevi bas gitarist Jaco Pastorius ile yayınladığı albüm sonrasında hard pop izleri taşıyan bambaşka bir stil yarattı.
Dünya müziği seviyorsanız kaçırmamanız gereken Systeme D, kariyeri boyunca her türlü müzik tarzı ve formlarına ilgi duyan Ernest Reijseger, Senegalli vokalist Molla Sylla ve bir başka Senegal asıllı müzisyen olan Serigne Gueye'den oluşuyor.

Eskimeyenler
Gangbe Brass Band, karnaval benzeri sahne şovlarıyla cazseverlere görsel bir şölen vaat ediyor. 1994 yılında Benin'de kurulan Gangbe Brass Band, cazı vudu kültüne ait farklı ses dalgalarını kullanarak geleneksel Benin müziği öğeleriyle harmanlıyor.
Çok uluslu mini orkestra Turqumstances, ses tasarımı ve doğaçlamanın engin sularında yüzüyor. Anadolu kökenli ezgileri, free jazz ve doğaçlama gibi daha deneysel alanlarda buluşturan Turqumstances müziğine Latin, elektronika ve funk'ı da ekliyor.
Senegal asıllı flüt sanatçısı Magic Malik, drum'n'bass'in yaratıcı versiyonları, bin bir çeşit Afrika ritmi, Hint ragası ve Bolivya müziğini caza başarıyla uyarlıyor.

Yeni akımlar
Korhan Futacı ve Emre Beşli tarafından kurulan NaapJazz, kent yaşamından esinlenerek ürettiği eserlerini, deneysel bir şekilde seslendirecek.
Finlandiyalı grup Nu Spirit Helsinki, DJ, prodüktör ve müzisyenlerden oluşuyor. Grubun ilham kaynağı siyahi müziğin çeşitli açılımlarıyla Latin ve Afrika müzikleri.

Elektronika
Pressure Drop, Soundsystem'ın Massive Attack'vari bir sound'a sahip. Grup, caza hip - hop, trip - hop ve reggae öğelerini ekliyor. Grup, festivaldeki konserinde Mista Fishkey & MC Rider ile sahne alacak.
The Shrine Synchro System, Afrobeat tarzını Londra'nın gece hayatına yeniden kazandırdı. Radikal siyaset, şiir, Batı Afrika ritimleri ve melodileri gibi Afrobeat kültürünün has öğelerini yansıtan müzisyenlerle çalışan topluluk, tarzına caz, funk ve blues'u da katıyor.

Ve diğerleri...
Roy Campbell, William Parker, Hamid Drak'ten oluşan Pyramid Trio, cazın rengine boyanmış farklı dünya müzikleri icra ediyor.
Ünlü trompetçi Dave Douglas'ın yenilikçi ve her türlü kaynağa açık tutumundan esinlenen Mazurek ve Taylor'dan oluşan Chicago Underground Duo, free jazz'ın günümüzdeki önemli temsilcilerinden.
Kurulduğu günden bu yana teatral özelliğini koruyan Available Jelly, Hollanda'nın yıldız müzisyenlerinden oluşuyor. Topluluk, New Orleans cazı ve Duke Ellington'dan ilham alan tarzlarını pop öğeleri ve etnik tınılarla harmanlıyor. n

Festival programı:
8 Ekim
Chicago Underground Duo 22.00 Babylon
9 Ekim
Dirty Dozen Brass Band 20.30 Aya İrini
Magic Malik 22.00 Babylon
10 Ekim
Pressure Drop Soundsystem feab Mista Fishley & MC Rider 23.00 Babylon
11 Ekim
September Duo 18.30 Yerebatan Sarnıcı
Gangbe Brass Band 23.00 Babylon
12 Ekim
NaaPJazz 18.30 Babylon
Lawrence 'Butch' Morris 18.30 Yerebatan Sarnıcı
Gangbe Brass Band 21.00 Ankara Hilton
13 Ekim
Shajin During (seminer) 17.00 AKSM
BassDrumBone 21.00 Babylon
Jimmy Smith Quintet 21.00 Ankara HiltonSA
14 Ekim
Turqumstances 19.00 Ankara ODTÜ
Birele Lagrene Gypsy Project 21.00 Babylon
15 Ekim
Dost Kip (seminer) 17.00 AKSM
Turqumstances 22.00 Babylon
Jimmy Smith Quintet 20.30
CRR Konser Salonu
16 Ekim
Marc Ribot (seminer) 16.00 AKSM
The Lost Chords & Carla Bley 20.30 CRR
Available Jelly 22.00 Babylon
17 Ekim
Dost Kip 17.00 AKSM
David Murray Latin Big Band 19.00 CRR
John Zorn's Electric Masada 21.45 CRR
Nu Spirit Helsinki 23.00 Babylon
18 Ekim
Joe Lavano 16.00 AKSM
Brötzmann - Gustaffsson - Vandermark Pyramid Trio 19.00 CRR
Systeme D 19.30 Tophane - i Amire
Saxophone Summit 21.45 CRR
The Shrine Synchro System 23.00 Babylon
19 Ekim
Mother Tongue 19.30 Tophane - i Amire
Biletix: (0216) 454 15 55

Eda İle Ne Konuştuk? - Sibil ÇetinkayaSempatik tavırları ve giyim tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanan Sibil Çetinkaya, Eda Özdemir'in bu haftaki konuğu oldu.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün ilgilendiğiniz işlerde yeni temeller atabilirsiniz. Sabah saatlerinde kendinizi gergin hissedeceğiniz durumlar yaşanabilir. Zevk aldığınız şeylere zaman ayırmak size iyi gelecektir. Hobileriniz için para harcayabilirsiniz. Aşk gündeminizde büyük yer tutabilir. Bugün kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Riske atılacağınız konularda dikkatli olmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde aile içinde gerginlikler yaşanabilir. Geçmişte kalan konular gündeminizi etkileyebilir. Gün içinde işlerinizde yapıcı enerjiler içinde olabilirsiniz. Kendinize duyduğunuz güvenle birçok işin altından kalkabileceğiniz bir gündesiniz. İlerleyen saatlerde iletişimden kaynaklı sürtüşmeler yaşanabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizle ilgili konular gündeminizi oluşturabilir. İletişimde olduğunuz kişilerle ilişkilerinizi sağlamlaştıracağınız zamanlar var. Uğraştığınız işlerde kendinizi daha fazla göstermek isteyebilirsiniz. Ticari faaliyetlerinizde daha fazla özen göstermeniz gerekebilir. İlerleyen saatlerde hareketlenmeler olabilir. Olası tartışmalardan kaçının.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili dalgalanmalar olabilir. Bu konuyla ilgili temeller atmak isteyebilirsiniz. Sabah saatlerinde kendinizi gergin hissedebilirsiniz. Ani parlamalar olabilir.  İşinizle ilgili konularda kendinize güveninizi ortaya koyacağınız olaylar yaşayabilirsiniz. Parasal birikimlerinizi yönlendirmek için yeni arayışlara girebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sağlamlaştırmak istediğiniz işlerinizle ilgili yapıcı enerjiler söz konusu. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konulara daha fazla özen gösterebilirsiniz. İlişkileriniz bugün ön plana çıkabilir. İlerleyen saatlerde yaşanabilecek sürtüşmelere karşı dikkatli olmalısınız. Sağlıkla ilgili problemlerinizle bugün ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde elinizde olmayan nedenlerden dolayı tartışma arasında kalabilirsiniz. Bu durum güne gergin başlamanıza neden olabilir. Ailenizle ilgili olaylar gündeminizi etkileyebilir. Çözüm bulamadığınız konulara karşı kabullenme içine girebilirsiniz. Gün içindeki yapıcı enerjiler olayları daha rahat atlatmanıza yardımcı olacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde gerginlikten çıkabilecek tartışmalara karşı dikkatli olmalısınız. Arkadaşlarınızla birlikte plan yapmak keyfinizi yerine getirecektir. Gelecek beklentilerinizle ilgili temeller atmak isteyebilirsiniz. Kendinize duyduğunuz güven işlerinizi kolaylaştıracaktır. İş hayatınızda alacağınız destekleri göz ardı etmemelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızda uğraştığınız işlerle ilgili temelleri sağlamlaştıracağınız bir gündesiniz. Kendinize duyacağınız güven ile hedeflerinize daha kolay ulaşabileceksiniz. Gün içinde ailevi konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Öğleden sonraki saatlerde gergin zamanlar yaşayabilirsiniz.  Olayları büyütmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak için yapıcı enerjiler söz konusu. Ruhsal olarak kendinizi tamamlanmış hissedebileceğiniz bir gündesiniz. Düşüncelerinizi paylaşmak için etrafınızdakilerle daha fazla iletişime geçmek isteyebilirsiniz. Bu hareketlilik bazı sürtüşmelere de yol açabilir. Gün içinde evinizle ilgili konulara ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ortaklı konular gündeme gelebilir. Sabah saatlerinde endişe duyduğunuz konularla ilgili gerginlik yaşayabilirsiniz. Parasal konularınızı sağlamlaştırmak isteyebilir ve yeni temeller atabilirsiniz. Kararlarınızı güvenle vereceğiniz bir gündesiniz. Duygusal yönden bağlayıcı koşullardan uzak durmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde ikili ilişkileriniz de çatışmaya açık durumlar söz konusu. Gün içinde eşinizle ilgili konular gündeme gelebilir. Denge ve uyum içinde kalmaya özen göstermelisiniz. Kendinize güveniniz sayesinde ilgilendiğiniz işleri daha rahat halledebileceğiniz bir gündesiniz. Sizi uğraştırabilecek konulara karşı biraz daha özenli davranmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızda kendinize güveninizin yüksek olacağı bir gündesiniz. Yapıcı enerjiler sayesinde sorumlu olduğunuz konuların üstesinden çok rahat gelebileceksiniz. Sizi yoran konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Gün içindeki hareketli saatler çalışma arkadaşlarınızla aranızda gerginlik yaratabilir. Çatışmalara girmemeye özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber