Sigorta‘Risk yönetiminin en önemli kısmı tedbir’

‘Risk yönetiminin en önemli kısmı tedbir’

22.11.2023 - 07:01 | Son Güncellenme:

Doğa Sigorta Genel Müdürü Coşkun Gölpınar, “2023 yılının değerlendirmesini yapmak için öncelikle 2022’ye bakılması gerekiyor. 2022 yılı tüm sigorta sektörü için beklenmeyen ve ani gelişen kur ve maliyet artışları, işçilik ücretleri ve parça fiyat artışları nedeniyle özellikle oto branşlarında zorlayıcı geçti. 2023 yılının ilk 6 aylık döneminde de bu zorlayıcı tablonun devam ettiğini gördük” dedi.

‘Risk yönetiminin en önemli kısmı tedbir’

Oto dışı branşlar hakkında da açıklamalarda bulunan Gölpınar, risk yönetiminin gerekliliğine şu sözlerle dikkat çekti:

Haberin Devamı

“Oto dışı sigortalarda da hasar artışları söz konusu oldu. Özellikle endüstriyel tesislerde ve KOBİ’lerde meydana gelen hasarlara baktığımızda risk yönetiminin en önemli kısmının tedbirden geçtiğini görüyoruz. Tesis ve işletme yetkililerinin hasar meydana gelmeden önce kendilerinin alabilecekleri tedbirler büyük önem taşıyor. Tesislerin kendi içlerinde risk yönetimini yapacak bir birimin olması, gerekli düzeltme ve tedbir çalışmalarının organize edilmesi önleyici bir husus.”

Hasar ödemesi tamam

Deprem felaketi hakkında açıklamalarda bulunan Gölpınar, “Doğa Sigorta olarak endüstriyel tesislerde, ticari tesislerde ve konutlarda olağanüstü bir hızla, kimseyi mağdur etmemeye büyük özen göstererek hasar ödemelerimizi tamamladık” dedi.